נקבעו היזמים שימכרו חשמל פרטי לעיר הבה"דים

אדלטק זכתה במכרז להקמת תחנת כוח בסמוך לבסיס ולתפעולה למשך 22 שנה בסכום כולל של כ-140 מיליון שקל ■ החברה הצטרפה במכרז לאלי רונן, לשעבר יו"ר מקורות ■ חברת החשמל מערימה קשיים על הפרויקט

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עיר הבה"דים, הבסיס הצה"לי שמוקם בשנתיים האחרונות ליד צומת הנגב, יצרוך את החשמל הדרוש לו מקבוצת יזמים פרטית. זכיינית ההקמה של הפרויקט הענקי, קבוצת מבט לנגב, ניהלה בחודשים האחרונים הליך מעין מכרזי לבחירת ספק חשמל פרטי למתחם. במכרז זכתה קבוצה משותפת ליזמית החשמל הפרטי אדלטק, שבבעלות יוסף ואורי אדלסבורג, ולחברת רותם המדבר, בראשות אלי רונן, לשעבר מנכ"ל משרד התשתיות ויו"ר דירקטוריון מקורות.

הקבוצה הזוכה תקים בסמוך לבסיס תחנת כוח בהספק התחלתי של 13 מגה־ואט, עם אופציה להגדילו לכ-24 מגה-ואט. באופן מפתיע, התחנה לא תספק לבסיס קיטור לצרכי חימום מים ומיזוג. החשמל המסופק ישמש להפעלה השוטפת של הבסיס, ובעיקר לצורכי תאורה, הפעלת מתקני מיזוג חשמליים וחימום מים. רכש חשמל פרטי מתחנת כוח סמוכה עשוי לחסוך לבסיס כ-10% מהוצאות החשמל, שעשויות להסתכם בלפחות 30 מיליון שקל בשנה.

הדמיה של עיר הבה"דיםצילום: קולקר אפשט

עלות הקמת תחנת הכוח הפרטית מוערכת ב-70 מיליון שקל. עלויות התפעול והתחזוקה השוטפת נאמדות בכ-70 מיליון שקל נוספים לאורך 22 שנות ההתקשרות בין הצדדים. את התחזוקה תבצע החברה־בת של אדלטק, איזום. בנק הפועלים הוא שילווה פיננסית את הקמת התחנה.

במבט לנגב שותפות מנרב הנדסה, אלקטרה, קרן נוי ובינת תקשורת. יו"ר הקבוצה הוא פיני כהן, המכהן גם כיו"ר קרן נוי. הקבוצה זכתה ב-2012 במכרז להקמת בסיס שישרת 11 אלף חיילים בשטח 1,300 דונם. זאת בעלות עבודות בינוי של כ-1.8 מיליארד שקל ובעלות הפעלה של כ-6 מיליארד שקל נוספים שייפרשו על פני 21.5 שנה.

מכיוון שהתקשרות משרד הביטחון עם מבט לנגב נעשתה במכרז B.O.T, נושאת מבט לנגב בסמכות לכל היבטי ההפעלה של הבסיס, לרבות התקשרות עם ספקים חיצוניים. בתוכנית הבינוי של הפרויקט כבר עוגנה הקמת מתקן ייצור חשמל לצריכה עצמית.

אגב, אדלטק שותפה (19%) גם בתחנת הכוח הפרטית דוראד, שמחזיקה בעצמה בחוזה ענק למכירת חשמל למשרד הביטחון בהספק של עד 250 מגה־ואט בשנה (כ-4 מיליארד שקל בסך הכל).

חוזה הענק השני של דוראד (2.4 מיליארד שקל) נחתם ב-2009 מול מקורות, שבראשה עמד רונן. זאת, בתום מכרז בעייתי שזכה ב-2013 לביקורת קשה ממבקר המדינה, שטען כי המכרז "נתפר" לכאורה למידותיה של דוראד.

ראש חברת רותם המדבר, אלי רונןצילום: דודו בכר

הבחירה באדלטק - בגלל חוזה הגז

אדלטק נחשבת אחת השחקניות הדומיננטיות בשוק החשמל הפרטי. היא מקימה בימים אלה שתי תחנות כוח פרטיות עבור מפעל מכתשים שברמת חובב (110 מגה ואט) ועבור מפעל אגן כימיקלים (55 מגה ואט). זאת בשותפות עם קונצרן זורלו הטורקי, ששותף (25%) עמה גם בדוראד.

לאור ניסיונה של החברה, עלתה אתמול תהיה לפשר השותפות שבה נדרשה עם רונן. מקורבים למכרז הסבירו אתמול כי רונן הוא שעמד מאחורי ייזום הפרויקט. לאחר שהוחלט על רכישת חשמל פרטי עבור עיר הבה"דים - חיפש רונן אחר שותף אסטרטגי שיעמיד את ההון הדרוש לפרויקט, ובעיקר יוכל לספק גז טבעי. אדלטק מחזיקה כבר בחוזה רכש גז חתום מול שותפות תמר עבור יתר תחנותיה. לפיכך, תוכל לספק גז לתחנה בעיר הבה"דים כבר במועד הפעלתה שנקבע ל-2016.

אגב, לרונן היתה בעבר נקודת ממשק גם עם מנרב - מבעלי מבט לנגב ובעלת השליטה בחברת ההקמה של פרויקט עיר הבה"דים. רונן כיהן כיו"ר מקורות בעת שבחרה במנרב וסדיט הספרדית להקמת מתקן ההתפלה באשדוד, בתום הליך מכרזי ממושך שלווה בביקורת קשה.

במהלך המכרז נפסלה המועמדת הפייבוריטית לזכייה IDE. בית המשפט ביטל אז את הודעת הזכייה, בטענה שקבוצת מנרב־סדיט לא עמדה בתנאי הסף. ואולם בחלוף שבועיים אישררה ועדת המכרזים של מקורות את הבחירה במנרב והספרדים.

בעליה של אדלטק, אורי אדלסבורגצילום: עופר וקנין

צלע נוספת שמחברת בין חברי הקבוצה הזוכה היא ספקית הציוד לתחנת הכוח - קונצרן ג'נרל אלקטריק (GE). לקבלן ההקמה של הפרויקט (EPC) נבחרה חברת מדי תעש של אלי מץ - ספק הציוד של GE בישראל. GE היא גם ספקית הטורבינות של תחנת דוראד, כשבמקביל, ניסתה ב-2008 מקורות להתקשר עמה ללא מכרז לצורך הקמת מתקן ההתפלה באשדוד.

הקמת תחנת הכוח כבר מאושרת סטטוטורית, ואולם יזמיה נתקלו בחודשים האחרונים במכשול קשה אחר. חברת החשמל מעכבת זה עשרה חודשים את הכנת סקר החיבור לפרויקט. ככל הנראה, הסיבה לכך נעוצה בהגבלות שהטיל בית הדין לעבודה על פיתוח משק החשמל הפרטי, לבקשת ועד עובדי החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker