איזה מיקרו-ואן יכול להיות תחליף זול ונוח למכונית המשפחתית?

הן לא יפות, ובישראל הן משמשות בעיקר טכנאים - אך נהגים עירוניים בעולם מעדיפים את הנוחות של מכוניות המיקרוואן להסעת ילדים וקשישים ■ אופל מריבה מציעה דלתות שנפתחות לאחור, קיה סול מציגה מרווח מרשים, וסוזוקי קרוסאובר מזכירה ג'יפון אופנתי ■ מי מהן היא התחליף הזול והנוח יותר למכונית משפחתית?

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ישראלים ששוכרים מכונית משפחתית בחו"ל, נתקלים לעתים בדגם לא מוכר. אלה מכוניות גוציות, עם קו חלונות נמוך, שאורכן מצומצם והן גבוהות למדי. הקטגוריה שלהן נקראת "מיניוואנים קומפקטיים" או "מיקרוואנים".

בישראל, מיניוואנים נתפשים כמובילי נוסעים עם שבעה מושבים, אבל המיניוואנים הקטנים לא יכולים להסיע יותר מחמישה נוסעים. היתרון הגדול שלהם הוא בגובהם, שמקל על הכניסה והיציאה מהם. לבעלי משפחות או לזוגות מבוגרים שגרים בעיר, נראה כי אין מכונית נוחה מהמיניוואנים האלה, אך בישראל הם לא הצליחו במיוחד.

מרבית הדגמים כלל לא יובאו לישראל, ולכן לא יצא לקהל הישראלי לשמוע על פורד פיוז'ן או יונדאי ix20. אלה שכן הגיעו, כמו סקודה רומסטר או סיטרואן C3 פיקאסו, נמכרו בעיקר כמסחרית קלה או רכב טכנאים, עם מנוע דיזל ותיבת הילוכים ידנית.

עם זאת, השוק הישראלי מתגוון בשנים האחרונות, וקהל הקונים מוכיח שהוא פתוח לחידושים יותר מבעבר. במקביל, קרה משהו גם לקטגוריית המיניוואנים הקומפקטיים, כשהיצרנים הבינו שהקהל מחפש כלי רכב קשוחים ואופנתיים - וכך נולד טרנד הג'יפונים (רכבי פנאי).

כמה מהמיניוואנים הקטנים אמנם נהפכו לרכבי פנאי, וזכו לכינויים בהתאם: סוזוקי SX4 החדשה נקראת בישראל "קרוסאובר"; קיה סול מכונה "קרוסאובר אורבני"; ואופל מריבה מכונה "קרוס־ואן". ואמנם, קו ההפרדה בין קרוסאוברים למיניוואנים קטנים היטשטש והלך, כשכמה מהדגמים מציעים תכלית דומה - מכונית שימושית וגבוהה, שיכולה לשמש תחליף זול ויעיל למשפחתית, שמחירה הממוצע נע בישראל סביב 130 אלף שקל.

לאחר המבחנים שנערכו לג'יפונים, הפגשנו הפעם שלושה מהדגמים הבולטים בקבוצה "החדשה": סוזוקי קרוסאובר, הנמצאת במקום הרביעי בטבלת המכירות בישראל, אופל מריבה וקיה סול החדשה. כולן עולות פחות מ-120 אלף שקל ומציעות חלופה מעניינת למשפחה הקטנה.

מבחן מיניוואניםצילום: עופר וקנין

למבחן הוזמנה גם טויוטה ספייס־ורסו, אך זו נעדרה בנסיבות טכניות הקשורות ביבואנית. מתחרות אחרות, כמו סקודה רומסטר וסיטרואן C3 פיקאסו, נמכרות בישראל בעיקר כמסחריות, ולפיאט 500L המעניינת יש בטווח המחירים המבוקש רק גרסה ידנית עם מנוע בנזין חלש יחסית.

אם כך, איזו מבין שלוש המכוניות המרכזיות שנבחנות היא התחליף המשתלם למשפחתית?

אופל מריבה: על הגימיק לבדו

הכירו את המיקרוואנים

ציון: 3.5 מתוך 5

אופל מריבה אמנם הגיעה לישראל באחרונה, אך זו לא מכונית חדשה. ייצורה החל ב-2010, אך למרות הזמן שחלף, יצרני רכב אחרים לא חיקו את הגימיק הייחודי שלה - דלתות אחוריות שנפתחות לאחור. הפתיחה לאחור של הדלתות מקלה על הכניסה ויציאה מהמכונית. כעת לא צריך לעקוף את הדלת ביציאה או להתכופף ולהתפתל בכניסה, ולאופל יותר נוח להיכנס מאשר למכוניות גדולות ויקרות בהרבה.

הדלתות הנפתחות לאחור אינן המצאה חדשה: בעבר, כך נפתחו הדלתות ברוב המכוניות - אבל דלתות אלה התבררו כמסוכנות, וזכו לכינוי "דלתות התאבדות". הסיבה לכך היא דווקא אירודינמית: כשאתם שוכחים לסגור דלת ומתחילים לנסוע, הרוח תגרום לה להיסגר. עם זאת, כשהדלת נפתחת בכיוון הנסיעה, כלומר לאחור, הרוח עלולה דווקא לפתוח אותה ולסכן את יושבי המכונית וכלי רכב אחרים מסביבה. לכן, עד למריבה היתה רק יצרנית אחת, רולס רויס, שהשתמשה במנגנון מתוחכם כדי למנוע מהדלתות האחוריות להיפתח. גם באופל יש מנגנון כזה. אם המכונית נוסעת ואחת הדלתות פתוחה, היא נסגרת וננעלת אוטומטית, ובמהירות שמעל 4 קמ"ש אי אפשר לפתוח את הדלתות מבפנים.

התוצאה, אם כך, מיוחדת ונוחה. מריבה היא המכונית המומלצת למי שמסיע לעתים קרובות קשישים או שצריך לחגור ילדים בכיסאות בטיחות לעתים קרובות.

למריבה יש יתרונות נוספים. זהו מיניוואן עם חלונות גדולים שמקנים תחושה אוורירית, עם אפשרויות נוחות לקיפול המושבים האחוריים, שאף זזים על מסילה לטובת הגדלת מרווח הרגליים ליושבים מאחור. למריבה יש גם תא מטען שטוח, עם סף נמוך ונוח להטענה.

אופל מריבהצילום: אופל. מקור: ניוזפרס

תחום נוסף שבו הצטיין המיניוואן של אופל הוא יחידת ההנעה: למריבה השילוב הטוב ביותר במבחן בין מנוע וגיר, והוא נותן תחושה של כוח וביצועים.

אלא שלצד המחמאות, לאופל יש גם רשימה ארוכה של בעיות, שקשה להתעלם מהן. נתחיל בתא הנוסעים, שבו על החלונות הגדולים ותחושת המרחב מעיבה פלסטיקה מיושנת ועיצוב קודר ועמוס בכפתורים. גילה של המריבה ניכר במיוחד בלוח המחוונים המיושן. בעיה אחרת היא המרווח לכתפיים. המריבה מבוססת על הפלטפורמה של אופל קורסה (וגם פיאט פונטו), והדבר ניכר במרווח במצומצם לכתפיים. שלושה אנשים לא יוכלו לשבת בנוחות מאחור.

באשר לנוחות הנסיעה, זו סבירה ומשתפרת ככל שהמהירות עולה. אך המריבה אינה נוחה במיוחד, ונופלת לעומת המתחרות במבחן. ההגה של המכונית כבד מדי במהירות עירונית, ונהפך להיות קל מדי במהירות גבוהה יותר - הוא חסר תקשורת, ובכביש מפותל הפגינה המריבה התנהגות תמוהה, שלא השרתה ביטחון, עם הטיות צד מורגשות ובלמים ספוגיים, שהורגש כאילו אינם מספיקים למשקל המכונית.

קיה סול: הכי מרווחת

ציון: 4 מתוך 5

קשה להתעלם מהעיצוב הבולט של קיה סול. כמה מהבוחנים אהבו אותו, ואחרים ממש סלדו ממנו, ואף כינו את המכונית "מכונית דואר" או "רכב הלוויות". בקיה מנסים להציג את הסול כקרוסאובר, אבל זו מכונית שלא מסתירה את מהותה - קופסה מרווחת.

יחד עם גג בהיר בסגנון מיני, הסול צבעונית ומושכת מבטים, ולא מתאימה לנהגים מופנמים. למרות חלונות צרים יחסית, הסול מעניקה תחושת מרחב ושליטה טובה, בין היתר, בזכות תנוחת הנהיגה הגבוהה של הנהג. עיצוב תא הנוסעים של המכונית הוא הטוב מבין השלוש, וכולל חומרים באיכות טובה ודיפונים טובים. חבל שהוא קודר מעט, ולא משקף את הצבעונית של החוץ.

הגודל של המכונית מתבטא במרחב העצום לנוסעים: זו מכונית רחבה ומרווחת, עם מקום רב מלפנים ומאחור. למעשה, הסול היא המרווחת ביותר במבחן. תא המטען דווקא לא מצטיין, בשל סף הטענה גבוה, ואפשרויות מוגבלות לקיפול המושבים האחוריים ולהגדלת נפח האחסון. חבל גם שאין רשתות ותאים לתפיסת חפצים בתא המטען, ומעט מדי תאי אחסון בתא הנוסעים.

קיה סולצילום: קיה

על הנייר, לסול יש את המנוע החזק מבין שלוש המכוניות, עם 132 כ"ס, אבל על הכביש התחושה שונה. האשם בכך הוא כנראה הגיר, שחובב הילוכים ארוכים וגורם למנוע לעלות לסקלת הסל"ד, ולהרעיש בהתאם. נוחות הנסיעה טובה, בעיקר על בורות, אך הנוסעים מרגישים היטב גבשושיות למיניהן. קשה לומר שהסול אינה נוחה לנסיעה, אך היא לבטח נוחה פחות מהסוזוקי קרוסאובר. גם בכביש המפותל, לסול התנהגות בטוחה וצפויה, אך לא מהנה.

סוזוקי קרוסאובר: הכי נוחה על הכביש

ציון: 4 מתוך 5

השם האמיתי של המכונית הקומפקטית של סוזוקי הוא SX4. אם הוא נשמע לכם מוכר, הסיבה לכך היא שסוזוקי כבר משווקת דגם בשם זה בישראל, כשקרוסאובר הוא המחליף שלו.

בניגוד לדגם היוצא, הקרוסאובר הוא הצלחה מסחררת בישראל, ובסיכום המחצית הראשונה של 2014 הוא מדורג במקום הרביעי בדירוג הכללי - כלומר, מוכר יותר מפורד פוקוס ויונדאי i20, והרבה יותר מיתר דגמי הפנאי הקטנים, כמו ניסאן ג'וק ושברולט טראקס.

במבחן ההשוואתי שערך TheMarker למכונית בקטגוריית הגי'פונים, סיים הקרוסאובר במקום השני, כשרק העיצוב שלו איכזב. עם זאת, למי שמחפש מיניוואן קטן או משפחתית זולה, העיצוב הנעים והלא מוחצן של הקרוסאובר יכול להתאים. למעשה, זו משפחתית עם פנסים גדולים וכמה עיטורים בסגנון רכבי שטח (למשל, פלסטיק בצורת מגיני גחון).

סוזוקי קרוסאוברצילום: יואב קווה

מרווח הפנים של הקרוסאובר מצוין, אך נופל במעט מזה של קיה סול. הבוחנים העבירו ביקורת על המושבים האחוריים הקצרים, ועל גבשושית מוזרה במושב הקדמי, שמקשה על ישיבה נוחה לאורך זמן. ואולם בכל הקשור להובלת מטען, היפנית דווקא מתגלה כשימושית יותר בזכות תא מטען גדול עם סף הטענה נמוך ומושבים אחוריים שמתקפלים בקלות ויוצרים משטח שטוח ונוח.

הקרוסאובר מאובזרת למדי, עם התנעה ללא מפתח, מערכת מולטימדיה וידיות להעברת הילוכים מאחורי ההגה (כשהגיר במצב ידני). למרות זאת, התחושה שמקבל הנהג היא קצת דלה. החומרים עמידים, אך לא נעימים למגע, ומערכת המולטימדיה מציגה ממשק עמוס ומרגיז, ונראית כנטע זר במכונית (ואכן, זוהי התקנה מקומית).

על הכביש, הקרוסאובר היא המכונית הנוחה במבחן, במהירויות עירוניות 
ובין־עירוניות, וטובה בכך במקצת לעומת הסול. התנהגות הכביש שלה בטוחה. המנוע יעיל ומציע כוח מספק, אך תיבת ההילוכים האוטומטית־רציפה גורמת לו לשאוף לסל"ד גבוה ומרעיש.

גם בתנאי הנהיגה הקשים בנסיעת המבחן, לקרוסאובר היתה צריכת הדלק הטובה ביותר מבין שלוש המכוניות - שהגיעה ל-9.8 ק"מ לליטר. בתנאי נהיגה נינוחים יותר, צריכת הדלק צפויה להיות טובה בהרבה, גם אם כנראה לא תגיע ל-18.1 ק"מ לליטר, כפי שמצהיר היצרן.

סוזוקי - בזכות הנוחות והחיסכון

בסופו של מבחן, אף אחת מהמכוניות שנכללו בו אינה גרועה, אבל אף אחת מהשלוש גם אינה מכונית טובה באמת. סגמנט המיניוואנים הקטנים הוא ממלכתה של הבינוניות, ואין כאן מצטיינת - כפי שהתרשמנו גם במבחן ההשוואתי של רכבי הפנאי הקטנים (הג'יפונים).

אמנם שלוש המכוניות הנבחנות טובות בהרבה ממשפחתיות קטנות, כמו יונדאי i25 או סקודה ראפיד, אבל אם אתם זקוקים למשפחתית שימושית, מכונית סטיישן במחיר של כ-130 אלף שקל תהיה נוחה יותר לנסיעות ארוכות.

היתרון המרכזי של שלושת המיניוואנים הוא כניסה ויציאה נוחים, כשהדגם שמצטיין בכך הוא אופל מריבה, היות שפטנט הדלתות הנפתחות לאחור שימושי ויעיל. עם זאת, המריבה לא הצליחה להצטיין כמעט באף תכונה אחרת, ולכן מסיימת את המבחן במקום השלישי.

הבחירה בין קיה סול וסוזוקי קרוסאובר היתה קשה. תא הנוסעים של הסול מרווח יותר והנהג ספון בחומרים איכותיים. היתרון העיקרי שלה נותר עיצוב מיוחד ומלא נוכחות. היא מאפשרת להרגיש צעירים גם כשנוהגים במיניוואן. הקרוסאובר, לעומת זאת, נוחה יותר וחסכונית בדלק, מבלי שהיא מזדנבת יותר מדי במרווח הפנים. לכן, גם אם הבוחנים היו מעדיפים לחזור הביתה בקיה סול, מרבית הלקוחות יעדיפו כנראה את החיסכון והנוחות שמציעה סוזוקי קרוסאובר.

סוזוקי קרוסאוברצילום: NETCARSHOW.COM

עם זאת, פלח המיניוואנים הקטנים עוד לא אמר את המלה האחרונה. בהמשך השנה צפויות להגיע לישראל ניסאן נוט החדשה, פולקסווגן גולף קרוס־ואן (מחליפת הגולף פלוס), ואולי גם פורד B–מקס. אלה יציעו בחירה רלוונטית למי שזקוק למשפחתית קטנה, גבוהה וזולה.

במבחן השתתפו: דרור רייך, יואל שורץ ודניאל שמיל


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker