הרכש החדש של תשובה במסדרונות הממשלה: מנכ"ל משרד המשפטים

חצי שנה בלבד לאחר פרישתו, ד"ר גיא רוטקופף מנהל מגעים להצטרפותו כיועץ לפעילות הגז של קבוצת דלק ■ רוטקופף עשוי לנהל עבור דלק את מכירת מאגרי הגז כריש ותנין, ולפעול מול רשות ההגבלים העסקיים ■ משרד המשפטים: "לא הוגשה בקשה לקיצור צינון"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

כוורת בכירי הממשל לשעבר שמוצאים את דרכם אל קבוצת דלק של יצחק תשובה מתעבה והולכת, והפעם עומדת על הפרק נציגות בכירה למשרד המשפטים. מנכ"ל המשרד עד לאחרונה, ד"ר גיא רוטקופף, עשוי להצטרף בקרוב אל הצוות המוביל בחברת אבנר חיפושי נפט, זרוע הפעילות בתחום הגז הטבעי והנפט של קבוצת דלק. זאת, חצי שנה בלבד לאחר שעזב את משרתו כמנכ"ל המשרד הממשלתי.

ככל הידוע, בשלב זה מנהלת דלק מגעים לשכירת שירותיו של רוטקופף כיועץ חיצוני - ולא כנושא משרה. ואולם לפי הערכות, רוטקופף צפוי להצטרף אל הצוות המוביל של פעילות דלק בענף הגז הבינלאומי ולרכז את הליך מכירת מאגרי הגז כריש ותנין. מדובר בהסדר המתגבש בין דלק ושותפתה האמריקאית נובל אנרג'י, מול רשות ההגבלים העסקיים, ולפיו ימכרו השתיים את זכויותיהן במאגרי הגז הקטנים יחסית לשחקן חדש בענף, תמורת מתן היתר להמשך אחיזתן במאגר לווייתן הגדול וביטול ההכרזה עליהן כמי שפועלות תחת הסדר כובל.

הצטרפותו של רוטקופף לקבוצת דלק, אם אמנם תצא לפועל, תיעשה לפיכך בעת רגישה במיוחד מבחינה רגולטורית. זאת, ערב פיתוחו של מאגר לווייתן, לפני קביעתן של התקנות הסופיות בהסדרת יצוא הגז והסדרת פעילות הקידוחים ככלל באגן הים התיכון, ובעוד שהקבוצה נתונה עדיין בהליך מול רשות ההגבלים.

רוטקופף מונה ב–2007 לראש מטהו של שר המשפטים דאז, פרופ' דניאל פרידמן. יועצת התקשורת של השר באותה עת היתה שירי קריספין, רעייתו של עידן וולס - הנחשב ליד ימינו של תשובה. ב–2009 מונה רוטקופף למנכ"ל המשרד על ידי השר הנכנס, פרופ' יעקב נאמן, וכיהן בתפקיד זה עד לפרישתו בפברואר השנה.

רוטקופף זכה להערכה על ניהול משרד המשפטים בתקופה הממושכת ונחשב לבקיא בנבכי הביורוקרטיה הממשלתית ובסדרי העבודה במשרד בפרט. במהלך תקופת כהונתו מילא משרד המשפטים תפקיד מרכזי גם בטוויית הרגולציה בענף הבוסרי של הגז הטבעי – החל בקביעת המשטר הפיסקאלי החדש וכלה בקביעת גבולו המים הכלכליים של ישראל.

כך למשל, המשרד עדיין שוקד בימים אלה על תיקון החוק שנועד להחיל את הסטטוטוריקה הישראלית על המים הכלכליים - וצפוי לפסוק בשורת מחלוקות שעוד יצופו בקרוב בכל הקשור לסוגיות יצוא הגז. הטיפול בסוגיות אלה, יש לציין, נעשה תחת סמכות היועץ המשפטי לממשלה, בעוד למנכ"ל המשרד נודעת סמכות מנהלתית.

בתגובה לפניית TheMarker באשר לצינון שבו מחויב לכאורה רוטקופף, נמסר ממשרד המשפטים: "לפי חוק שירות הציבור, כשמוגשת בקשה לקיצור צינון, נציבות שירות המדינה היא המשיבה, לאחר התייחסות הגורמים הרלוונטיים. בנושא זה לא הוגשה בקשה, ואין באפשרותנו להידרש לעניין תיאורטי".

רוטקופף עצמו סירב אתמול להתייחס לדברים.

בשנים האחרונות גייסה דלק לשורות זרועותיה השונות כמה בכירים במגזר הציבורי במהלכים שלוו בביקורת ציבורית. בין היתר, מונו לתפקידי מפתח בקבוצה המפכ"לים לשעבר משה קראדי (מנכ"ל דלק פי גלילות) ודודי כהן (מנהל פעילות הנדל"ן הפרטית); הממונה על התקציבים באוצר, ד"ר אודי ניסן (יו"ר דלק ישראל) ורכז התקשורת באגף תקציבים, יהודה סבן (סמנכ"ל רגולציה בדלק קידוחים); יועץ שר האוצר, יוסי אבו (מנכ"ל דלק קידוחים); ומנהל מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך, ד"ר משה ברקת (יו"ר הפניקס).

צילום: תומר אפלבאום
צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker