"דמי השתיקה" שמבטיחה המדינה לעובדי הנמלים, הרכבת וחברת החשמל - 7.8 מיליארד שקל - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"דמי השתיקה" שמבטיחה המדינה לעובדי הנמלים, הרכבת וחברת החשמל - 7.8 מיליארד שקל

עלות הבטחות המדינה - בדיוק הסכום השנתי הדרוש ליישום מסקנותיה של הוועדה למלחמה בעוני, שבאוצר טוענים שאין מקורות למימונן

177תגובות

בתום שבעה חודשים של דיונים הציגה שלשום ועדת אלאלוף את המלצותיה למאבק הלאומי בעוני (את הדו"ח המלא ניתן לקרוא כאן). בצדן, נקבה בצורך בתוספת תקציבית של 7.8 מיליארד שקל בשנה. ערב פרסום ההמלצות, דאגו במשרד האוצר לצנן את האווירה. "אין לנו מקורות כספיים ליישום ההמלצות", הבהירו בכירי המשרד. "ההמלצות מנותקות מהמציאות ומיכולות תקציב המדינה", הוסיפו. לפיכך, חברי ועדת אלאלוף התכנסו בשעות אחר הצהריים בחולון למסיבת עיתונאים שממנה נעדרו בכירי האוצר. אלא שבאותן שעות בדיוק עשו אלה את דרכם לרחוב ארלוזורוב בתל אביב, שם התארחו בלשכתו של יו"ר הסתדרות העובדים הטרי, אבי ניסנקורן. הסיבה: דיון בחבילת המיליארדים שדורש ועד העובדים של חברת החשמל, כתנאי למתן "ברכתו" לשינוי המבני המתוכנן במשק החשמל.

בכירי האוצר אולי חמקו מהמצלמות בחולון, אך המספר 7.8 מיליארד רדף אחריהם עד לבניין ההסתדרות. מדוע? בצירוף מקרים מוזר, 7.8 מיליארד שקל הוא גם סכום הכספים שהמדינה העבירה בשנים האחרונות, ועוד מתכוונת להעביר, לכיסי שלושת ועדי העובדים במונופולים הגדולים במשק: חברת החשמל, נמלי הים ורכבת ישראל. במלים אחרות, האוצר צודק. אמנם אין בשנה הבאה תקציב של 7.8 מיליארד שקל לטיפול בעוני – אך לשיפור תנאי המחייה של מגזרים אחרים, התקציב קיים ועוד איך.

כספים אלה, יש להדגיש, לא שולמו או ישולמו בגין פיטורי עובדים, או כפיצוי בגין הרעת תנאים. אלה 7.8 מיליארד שקל שנועדו אך ורק לקנייתה בכסף ציבורי של הסכמת ועדים לשינויים משקיים נדרשים. 7.8 מיליארד שישולמו כדמי שתיקה, כדי שהוועדים לא יעשו שימוש בשאלטר התשתיתי שהפקיד הציבור בידיהם. 7.8 מיליארד שקל שהוזרמו ויוזרמו לכ-18 אלף עובדים בעלי עוצמה כלכלית ופוליטית – במקום ל-1.8 מיליון עניים שחסרים גישה למוקדי כוח, ולכן נעדרים קול.

50 אלף שקל גם
 למי שלא פורש

אילן אסייג

1.2 מיליארד שקל הובטחו ב-2005 בעיקר לעובדי נמלי חיפה ואשדוד, באמצעות תוספת שכר של 20% ופיצוי של 100 אלף שקל (ברוטו) לעובד. זאת, בעבור הפרטה שלא יצאה לפועל, וכשמבקר המדינה לשעבר, השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, קובע ב-2009 כי "התועלת שבכספים מוטלת בספק". לפחות 80 מיליון שקל נוספים הוזרמו לעובדי הנמלים ב-2010 באמצעות תוספת שכר של 6.25% - שהם 3% מעבר לתוספת שלה זכו חבריהם למגזר הציבורי – וזאת אף שלא עמדו בתנאי הרפורמה הנשכחת שעליה חתמו.

שמואל רחמני / רכבת ישראל

1.5 מיליארד שקל – הוא שוויה המהוון של חבילת ההטבות שהובטחה לפני שנתיים וחצי לעובדי הרכבת, החל בתוספת שכר מדורגת של 25.4% וכלה במענקים של 42–52 אלף שקל לעובד. החבילה הובטחה בתמורה ל"רפורמה" שלמעשה הנציחה את המונופול של הוועד בהפעלת הרכבות, הגדילה מאז את מצבת כוח האדם בחברה ב-16% ואף העניקה לעובדים רשת ביטחון לכל תקופת העסקתם. זאת, בעוד העובדים מצדם לא שומרים על השקט התעשייתי שלו התחייבו – ואף דורשים כיום תוספת שכר נוספת, שאם לא יקבלו אותה, יפתחו בתוך שבועיים בשביתה.

דודו בכר

האחרונים הם עובדי חברת החשמל. בתמורה לרפורמה מסורסת ומנוונת "הציעה" להם הנהלת החברה הממשלתית, ברוב נדיבות, חבילת מענקים כפולים ומכופלים – בסכום משוער שנע בין 6.5–7.5 מיליארד שקל. בניכוי כספי הפיצויים לפורשים פרישה מוקדמת, יסתכם האתנן השרירותי ב–4.5–5 מיליארד שקל "בלבד". הסכום מורכב מפיצויי פרישה נדיבים (150%) - גם בעבור מי שלא יפרוש טרם זמנו, מענק מופרך של 50 אלף שקל לכל עובד שיישאר בחברה ולא יינזק כלל מביצוע רפורמה – סתם כך, וכן תוספת של 1,000–2,000 שקל לגמלה של כל עובד (לרבות אלה שיישארו בחברה).

לפי מתווה חדש שנדון בימים האחרונים בין הצדדים, העוול המוסרי עשוי אף לגדול. לפי מתווה זה, תימנע החברה בכלל מהעזבה מוקדמת של עובדים, בעוד שכלל עובדי החברה עדיין יזכו לשמור על חבילת הטבות בכ–6 מיליארד שקל, בזכות תוספת אחידה של כ–2,500 שקל לגמלה הפנסיונית.

כך או כך, המדינה התחייבה בינתיים כלפי הוועדים ל–7.3–7.8 מיליארד שקל "עודפים". אלה חופפים במדויק להערכת התוספת התקציבית השנתית שנדרשת לדעת ועדת אלאלוף לטיפול בעוני בישראל בסך 7.2–7.8 מיליארד שקל. כל זאת, אגב, מבלי לשקלל עלויות של הוצאת עובדים לפרישה מוקדמת בחברת החשמל ובתעש 
(2 מיליארד שקל בכל חברה), מחיקת חובות והעמדת רשתות ביטחון במיליארדים נוספים – וכן מבלי לשקלל את סלי ההטבות שלהם יזכו בקרוב עובדי רשות השידור או דואר ישראל.

100% לוועד
 - 0% לציבור

כדי להבין מדוע הזרמת 7.8 מיליארד השקלים לשלושת הוועדים באה על חשבון העניים – יש לחזור שבוע לאחור. נציגי המדינה נפגשו אז בירושלים עם ועד חברת החשמל לדיון על עלות ההטבות שדורשים העובדים בעבור הסכמתם לשתף פעולה עם החוק ועם סמכותה הריבונית של ממשלת ישראל. לאחר ששמעו כי שר האוצר מסתייג מהעלויות הגרנדיוזיות של דרישותיהם הכספיות, הפתיעו נציגי הוועד ברעיון יצירתי: "בואו נחשב את סך התועלת שתניב הרפורמה לחברת החשמל - ומהחיסכון שבהתייעלות נגזור את מימון חבילת הפיצויים שנקבל", הציעו לאוצר.

כלומר, כדי להבטיח לעובדי חברת החשמל את דמי השוחד שהם דורשים, ובלי שהדבר ייתקל חלילה בהד ציבורי – מציע הוועד כי פירות ההתייעלות שיממן הציבור בחברה הקורסת לא יופנו חזרה לטובת הציבור – אלא יוענקו לעובדים במתנה, בחלוקה נפלאה של 100% (לעובדי חברת החשמל), 
לעומת 0% לציבור.

למעשה, פנו נציגי הוועד לאוצר במעין הצעה שלא ניתן לסרב לה. "אתם חושבים שפרישת 2,000 עובדים מיותרים – גם אם היו אמורים לפרוש כבר לפני עשור – תחסוך לחברת החשמל מיליארד שקל בשנה? אין בעיה. העבירו את המיליארד האלה לעובדים שנותרים בה. מסרבים? לא תקבלו רפורמה, לא תוכלו לפתח תחרות - ותמשיכו לסבסד אותנו עד שנקרוס ונעמיס את חובנו העצום על החוב הלאומי".

אם כך, המיליארדים שנדרשים לטיפול בעוני ישנם – אך הם כבר משוריינים למימון הכניעה הצפויה לעובדי חברת החשמל, הנמלים או רכבת ישראל. העניים שמימנו באמצעות חשבונות החשמל את מתקני חברת החשמל, מימנו גם את הפנסיה המנופחת של עובדי החברה ואת חריגות השכר שמהן נהנו בסך 5.4 מיליארד שקל לפחות – יממנו בפעם השלישית גם את הצלת החברה הממשלתית לאחר שזו נבזזה ועומדת לפני קריסה פיננסית.

כך, במקום ליהנות סוף סוף מחיסכון (נטו) של 5 מיליארד שקל בזכות התייעלות בחברת החשמל – זוכים העניים מהאוצר למבט מסכן של "אין לי". זאת, בלי שהם יודעים כי בחדרי חדרים נתפרים כספי הדיווידנד העתידי של מונופול החשמל למידות של כיסי עובדיו.

מספרים לעניים 
רק חצי מהאמת

מאזן הכוחות השרירותי והרקוב שנוצר בין הממשלה לבין ועדי המונופולים נשען על תפישה אבסורדית שזכתה ברבות השנים למעמד אקסיומטי. לפי התפישה, חברה ממשלתית היא למעשה רכושם הפרטי של עובדיה – ולא נכס ציבורי.

כלומר, גם אם הקמת החברה, בניין מתקניה ותפעולם השוטף - מומנו כולם בכספי ציבור, הרי שדווקא לעובדים בחברה ניתנה זכות קניינית על הנכסים. מכאן, שכל שינוי שייעשה במעמדה של החברה בשוק, גם אם הוא מגובה בחוק שקיבלו 120 חברי כנסת, וגם אם הוא לא פוגע בשערה משערות ראשו של העובד הכי זוטר – ביצועו מותנה בהפרשת "בקשיש" שבחצי קריצה לטובת הוועד.

עובדה, בית הדין לעבודה בחיפה אוסר על המדינה כבר חודשיים לתת לגברת כהן מחדרה להניח פאנל סולארי על הגג – עד שהמדינה לא תבטיח ליו"ר ועד חברת החשמל, מיקו צרפתי, את הצ'ק על סך 6.5 מיליארד שקל שהוא דורש. לשיטת בית הדין, פאנל סולארי שמייצר חשמל מהשמש - ולא באמצעות מיקו צרפתי – פוגע במעמד החברה ששייכת מסתבר לצרפתי.

עופר וקנין

התפישה הזו, הגם שהשתרשה – היא לא מוסרית, לא צודקת, ולכן גם אין להשלים אתה. שר התחבורה, ישראל כ"ץ, למשל, קידם בשנה האחרונה שני מכרזים להקמת שני נמלים פרטיים ולהפעלתם בלי ששילם לעובדי הנמלים ולו שקל אחד נוסף. הוא הכין את משרדו לתרחיש של הורדת שאלטר, שיכנע את הפרקליטות לעקוף את בית הדין לעבודה דרך בג"ץ, גיבש חזית פוליטית נגד הפעלת לחצים במרכז המפלגה - וחסם גם ניסיון של האוצר לצ'פר את העובדים ב"מחווה של רצון טוב" לכבוד פתיחת הדיונים.

העמדה של כ"ץ אולי נאיבית ולא תחזיק מעמד. ודאי שהיא לא תביא לשינוי פרדיגמה – כשחברת החשמל שוכרת לצדה כיועץ את הממונה לשעבר על השכר באוצר, אילן לוין. ואולם כך או כך, אין בתירוצים כדי להצדיק מסירת רק חצי אמת ל–1.8 מיליון עניים.

נכון שאין לאוצר די כסף לטיפול בעוני – אך הסיבה לכך היא שהכסף שיועד לכך הוזרם לכיסי ציבור כוחני שמספר אנשיו הוא רק 1% ממספר העניים בישראל; נכון שההמלצות לתקצב עובדים סוציאליים, להגדיל סיוע בשכר דירה לזכאים ולממן תוכניות תעסוקה לחרדים ולערבים מופרזות – אך הן כאלה רק מפני שאם יתוקצבו, לא יוותר די כסף לתחזוקת הסטטוס־קוו הפוליטי או לסידור הג'וב המובטח ביום שלאחר סיום הכהונה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#