"המשק הפסיד 37 מיליון דולר בגלל השיבושים בנמל אשדוד"

נשיא לשכת הספנות, ד"ר יורם זבה, תוקף את העיכוב הנמשך בגיוס סוורים חדשים לנמל: "רק 60% מהבקשות לצוותי עבודה בנמל נענות. 
זו בושה וחרפה" ■ מנכ"ל התאחדות התעשיינים, אמיר חייק, במכתב לאוצר: "במקום למשוך מהנמלים דיווידנדים - תוזילו עמלות"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"המחסור המתמשך בכוח אדם בנמל אשדוד הסב למשתמשים בהובלה ימית נזק ישיר של כ–37 מיליון דולר, כתוצאה מימי אוניה מיותרים או כתוצאה מעלויות עודפות בשינוע המטענים", כך טוען נשיא לשכת הספנות, ד"ר יורם זבה, במכתב ששיגר שלשום לשרי האוצר, התחבורה והכלכלה. זאת בהתייחס לעיכוב הנמשך בגיוס סוורים חדשים לנמל, הסובל ממחסור בעובדים בקו המים.

"ביחד עם אומדן הנזקים העקיפים שאותו אין לנו אפשרות לכמת - כמו שיבושים במשלוחים או הפסד עסקות - מדובר בסכום שעולה בהרבה על הדיווידנדים שהנמל חילק לממשלה באחרונה ביד נדיבה, וכל זאת כשהנמל עובד כביכול כשורה", העיר זבה.

ד"ר יורם זבהצילום: דורון גולן

מכתבו של זבה שוגר בעקבות מכרז הסוורים שמנהל נמל אשדוד מזה כשנתיים, בעוד שוועד העובדים בחברת הנמל מעכב את קידומו בתואנות שונות. הנהלת הנמל החדשה יצאה לפני כשבועיים במהלך שנועד להאיץ את בחירת הסוורים, אך שוב נתקלה בהתנגדות הוועד בגיבוי ההסתדרות. לאחר שמתוך כ–2,400 מועמדים לתפקיד סוור צלחו את שלבי המיון כ–800 עובדים, החליטה ההנהלה לראיין את 100 המועמדים בעלי הציונים הטובים יותר במבחני המיון ולבחור ב–60 מהם לאיוש מיידי לעבודה.

במקביל, פיזרה ההנהלה את ועדת הקליטה לאחר שהתברר שלשני נציגי העובדים בה - ראשי ועד תפעול - יש קרובי משפחה בקרב המתמודדים.

ההנהלה החליטה להחליף גם את נציגיה בוועדה, ולהמשיך בניהול המכרז. אלא שבוועד ובהסתדרות מתנגדים נחרצות להוצאת ראשי הוועד מהוועדה. לחלופין, ובאופן תמוה, דרשה ההסתדרות לבטל כליל את המכרז ולנהלו מחדש. בעוד שבהסתדרות מכריזים על סכסוך עבודה בנמל, טוענות חברות הספנות כי תוצאת כישלון הגיוס תהיה "קטסטרופלית".

"לדעתנו חסרים כיום בנמל יותר מ–100 עובדים, וכל יום שעובר מרע את המצב", כתב זבה לשרים. "הנמל הוא צל חיוור לעומת ימים טובים יותר. בעלי האוניות וסוכניהם נלחמים בייאוש על כל 'יד' (צוות) שמוקצית לפריקה או טעינה. תארו לעצמכם שסניף של רשת מזון יחסוך בעובדים, יצור תור ארוך ללקוחותיו - ועוד יעניש אותם עקב עמידתם הממושכת בתור על ידי ייקור משמעותי של מוצריו. איני זוכר מחזה אבסורדי כזה כבר עשרות שנים. לאן הגענו?"

לדבריו, הקצאת הצוותים המקסימלית האפשרית היא 60 ליום, בעוד שכיום ההקצאה הממוצעת היא כ–35 צוותים. "דו"חות חברת נמלי ישראל ורשות הספנות קובעים שאחוז ההיענות לביקוש צוותים ברבעון הראשון של 2014 הוא 60% לאוניות מכולה ו–52% למטען כללי וחופנים. זו בושה וחרפה", תקף זבה.

התפקוד החסר לכאורה של הנמל גרר בשבוע שעבר ביקורת אחרת מצד לקוחותיו, לאור הדיווידנד שהעבירה חברת הנמל לקופת המדינה דווקא בעת זו - 214 מיליון שקל (עבור שלוש השנים האחרונות). מנכ"ל התאחדות התעשיינים, אמיר חייק, פנה בשבוע שעבר אל הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, בדרישה כי הצטברות הרווחים בנמלים תופנה לקיזוז התעריפים שהם גובים מלקוחותיהם, ולא תשמש "מקור להגדלת הכנסות המדינה".

במכתב ששיגר חייק טען כי כל גבייה עודפת שמעבר לצורך תפעול הנמלים ופיתוחם, היא בגדר הטלת מס נוסף על התעשייה. "לאור היחלשות הדולר ועליית התעריפים של כלל התשומות המושתות על התעשייה, הרי שמצבה הנוכחי של התעשייה אינו מאפשר לה לספוג את העלויות העודפות שגובה המערכת הנמלית", כתב. זבה הצטרף אף הוא לדברים, וטען כי "הדיווידנדים צריכים להיות מיועדים בראש ובראשונה ללקוחות שעל חשבונם הם מחולקים. זו חוכמה מפוקפקת וצינית לגבות עלויות מופרזות בגין תפקוד חסר - ואז להעבירן אחר כבוד לקופת הממשלה כדיווידנדים".

מכולות בנמל אשדודצילום: אילן אסייג

תגובות