שלומי פריזט: "לא לאפשר לבתי הזיקוק
 לשווק גז"; מירב בארי: "יתרום לצרכן" - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שלומי פריזט: "לא לאפשר לבתי הזיקוק
 לשווק גז"; מירב בארי: "יתרום לצרכן"

ועדת הכלכלה תדון היום בהצעת חוק שלפיה יבוטל האיסור על בתי הזיקוק למכור גז טבעי ■ הכלכלן לשעבר של רשות ההגבלים מזהיר: "המהלך סותר את חוק הריכוזיות ונגוע בניגוד עניינים" ■ קודמתו בתפקיד דווקא תומכת: "הכניסה של פז ובזן לשוק הגז תאפשר להתחרות במונופול דלק"

תגובות

הצעת החוק שתאפשר לבתי הזיקוק בישראל למכור ולשווק גם גז טבעי מסוכנת לתחרות בענף האנרגיה וסותרת את חוק הריכוזיות - כך מזהיר הכלכלן הראשי לשעבר של רשות ההגבלים העסקיים, ד"ר שלומי פריזט.

בחוות דעת שהכין טוען פריזט כי בין בתי הזיקוק לבין ספקי הגז קיים ניגוד עניינים מובנה, שעלול להעמיד בסכנה את מהפכת הגז במשק. "קשה לחשוב על גורמים בעלי אינטרס כספי גבוה יותר בכישלונו של שוק הגז בתעשייה ובתחבורה מאשר בתי הזיקוק. הרי כל מפעל שעובר לגז צרך עד לאותה עת תזקיק נפט כזה או אחר", כתב פריזט.

חוות הדעת, יש לציין, הוכנה בעבור קבוצת דור אלון, שפועלת כיום בשיווק גז לתעשייה (באמצעות דורגז), ובה בעת שותפה (4%) במאגר הגז תמר. היא שוגרה השבוע למשרדי הממשלה ולוועדת הכלכלה של הכנסת, שתכונס היום כדי לדון בהצעת החוק הפרטית שהגישו חברי הכנסת רוברט אילטוב (הליכוד ביתנו) ואיילת שקד (הבית היהודי). לפי ההצעה, חוק משק הגז יתוקן כך שיושמט האיסור המוטל כיום על בזן חיפה (מקבוצת החברה לישראל) ועל בית הזיקוק באשדוד (מקבוצת פז), להיכנס גם לתחום הגז.

בית הזיקוק באשדוד
אילן אסייג

אלא שלוועדת הכלכלה שוגרה גם חוות דעת נגדית לזו של פריזט, שאותה הזמינה פז מקודמתו ברשות, מירב בארי. לפי חוות דעת זו, כניסת פז לשיווק גז עשויה דווקא לתרום לתחרות בענף - שנשלט לכאורה על ידי מונופולים אזוריים של חלוקה או על ידי ספקי הגז - ולכן תסייע לצרכן הקצה.

"כניסת חברה יציבה בעלת ידע וניסיון בתחום ובעלת יתרון לגודל ברכש גז טבעי לשוק בהתהוות - כאשר הגורמים שצפויים לשלוט בו הם בעלי תשתיות החלוקה - היא דווקא מהלך פרו־תחרותי שצפוי להיטיב עם הצרכנים", כתבה בארי.

במהלך שקט ומזורז אישרה במארס ועדת השרים לענייני חקיקה לקדם את הצעת החוק. האישור התקבל באדישות יחסית לנוכח המרווחים הנמוכים בענף שיווק הגז. בתחום פועלות כיום בעיקר חברות שיווק גז הבישול (גפ"מ), הרוכשות את הגז הטבעי ממאגר תמר ומוכרות אותו לצרכני קצה, בעיקר מקרב מפעלי התעשייה. ואולם, מפעלים אלה רשאים להתקשר ישירות גם מול שותפות תמר, מבלי להזדקק לתיווכן. בנוסף, לחברת דלק, השותפה הבכירה במאגר תמר, הותר לעסוק גם בשיווק גז טבעי ללקוחות קצה, חרף האינטגרציה האנכית המסוכנת שטמונה בכך.

בשל כך, טענו גורמים בענף כי כניסת בתי הזיקוק לענף עשויה להיטיב עמו, מכיוון שתעמיד מול דלק שחקנים חזקים יחסית מבחינה פיננסית ובעלי מוטת פעילות משקית נרחבת.

מוטי מילרוד

עם זאת, טוען פריזט, הצעת החוק מעלה חשש כבד להשתלטות בתי הזיקוק על תחום שיווק הגז, משני נימוקים. האחד הוא שבתי הזיקוק שולטים למעשה במחיר המזוט, הדלק החלופי לגז הטבעי (שמחירו אינו מפוקח), ויוכלו להטות באמצעותו את התחרות בשוק הגז. כך למשל, עשויים בתי הזיקוק להעלות כיום את מחיר המזוט תמורת הפחתה עתידית במחיר הגז ללקוחותיהם, ובכך להשיג יתרון על פני כל משווק גז אחר.

הנימוק השני נעוץ בחסם הבטחת האספקה של הגז לעומת יכולת האחסון של המזוט החלופי המצויה בידי בתי הזיקוק בלבד. "לאור העובדה שמשק הגז הטבעי מצוי בקצה גבול הקיבולת שלו, לבתי הזיקוק יש יתרון תחרותי משמעותי הנובע משליטתם בייצור הדלק החליפי לגז", כתב פריזט, וסיכם: "בשני המקרים קיים חשש של ממש שספקי המזוט, שהוא התשומה המתחרה בגז הטבעי, ישלטו בשוק הגז הטבעי עד מהרה".

יוגבל נתח תחנות התדלוק בגז טבעי

את החשש מפני ניצול אופקי של האחיזה בדלק ובחלופותיו ניתן לפתור באמצעות הטלת מגבלות על בתי הזיקוק, אם כי יכולת רשות ההגבלים לאכוף אותן מוטלת לרוב בספק. בנוסף, צפויה גם רשות הגז לקבוע מגבלות על בתי הזיקוק. בין היתר, על ידי קביעת נתח שוק מקסימלי של 25% לבתי הזיקוק באספקת גז לתעשייה או בהקמת תחנות תדלוק בגז.

דניאל בר און

מעבר לחששות מפגיעה ברמת התחרות בשוק האנרגיה, הביע פריזט פליאה על קידום חקיקה שסותרת לכאורה את חוק הריכוזיות הטרי. זאת, תחת הנחה כי בתי הזיקוק והחברות השולטות בהם, הם גופים ריכוזיים כהגדרתם בחוק ומחזיקים בתשתית חיונית למשק שהם פועלים במסגרתה בהיקף ניכר.

"לפי החוק, הקצאת זכות לגוף ריכוזי צריכה להיעשות בכפוף לשקילת שיקולי תחרות כלל משקית. ברור שמנקודת מבט כלכלית, הסרת איסור על פעילות בענף מסוים כמוה כמתן רישיון לעסוק בו", טוען פריזט. "מנקודת מבט כלכלית, לפיכך, ההצעה לתיקון חוק משק הגז הטבעי עומדת בסתירה ברורה וגמורה לחוק הריכוזיות ולמטרות עליהן הוא נועד להגן", קבע.

מנגד, טענה בארי כי הנסיבות שבגינן הוטלה המגבלה על בתי הזיקוק אינן רלוונטיות להיום, כאשר בתי הזיקוק מתחרים זה בזה וכשחלקו של בית הזיקוק באשדוד בשוק דווקא משני. ואולם פריזט טען כי רשות ההגבלים קבעה את האיסור עוד ב–2004 עבור התקופה שלאחר פיצול בתי הזיקוק והפרטתם, מתוך מבט צופה פני עתיד.

"בעת הזו, בהיעדר שינוי במצב השוק בהשוואה למצב המקורי בו נחקק האיסור, בטרם הצטבר ניסיון תחרותי ובטרם פחתה התלות של מפעלי התעשייה באספקת מזוט, אין הצדקה לאפשר לבתי הזיקוק לפעול במקטע השיווק של גז טבעי", סיכם פריזט.

בתוך כך, פנתה השבוע התנועה לאיכות השלטון אל חברי ועדת הכלכלה בדרישה שלא לדון בנושא כה מהותי מבלי שזה נבחן קודם על ידי הממונה על ההגבלים - וזה אמנם צפוי למסור את עמדתו בישיבת ועדת הכלכלה היום. לדברים הצטרפו חברי "המשמר החברתי" בכנסת. "יוצא שממשלת ישראל, שהכריזה מלחמה על הריכוזיות במשק והזהירה מפני הסכנה שבשליטת גורמים עסקיים ספורים בענפים מקבילים, תומכת בהצעה שמיועדת לפתוח את שוק מכירת הגז לעוד שתי חברות ענק בלבד, ועל הדרך לזנוח יזמים חדשים שייכנסו לשוק", נמסר.

אילן אסייג


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#