המשטרה חושדת: אלון חסן השתתף בפגישות הסחיטה בנמל אשדוד

החוקרים מחזיקים בידיהם ראיות לכאורה לכך שאלון חסן נטל חלק בניסיונות לשכנע גורמים עסקיים לשכור את שירותי חברת דנה, שבבעלות שותפו לשעבר יניב בלטר

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי

האם הצליחה משטרת ישראל לאתר "אקדח מעשן" שיוכיח קשר בין יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד, אלון חסן, לבין פעילותה הפלילית לכאורה של חברת דנה לוגיסטיקה, שממנה התנער? ל–TheMarker נודע כי בידי חוקרי היחידה לפשיעה כלכלית יש ראיות לכאורה הקושרות את חסן לפעילותה בנמל של החברה, המוחזקת בבעלות ידידו ושותפו לשעבר לעסקים, יניב בלטר.

לפי הערכות, מדובר בכמה עדויות, שלפיהן חסן השתתף בפגישות שקיימו מנהלי דנה עם לקוחות נמל אשדוד. המנהלים, בהם בלטר ובן דודו של חסן, דוד חסן, ניסו בפגישות אלה לשכנע את היבואנים והיצואנים הפועלים בנמל לשכור את שירותי דנה לצורך ביצוע עבודות תפעול ותחזוקה שוטפות. זאת, לטענת המשטרה, תוך הפעלת איומים או רמיזות שלפיהם אם יבחרו להתקשר עם דנה - הם יזכו לחסינות מפני "שיבושים" בנמל, ואף לחסינות מפני התערבויות רגולטוריות מצד הנהלת הנמל או מצד המשרד להגנת הסביבה.

כעת מתברר כי לטענת המשטרה, בחלק מהפגישות נכח גם אלון חסן עצמו. זאת, כאמור, בעוד שחבריו לשולחן מתחייבים בפני הלקוחות הפוטנציאליים, בין היתר, להגנה מפני "הפרעות" הנוגעות בהפעלת כוח האדם בנמל.

אלון חסןצילום: אמיל סלמן

בעקבות כך, נעצרו בשבוע שעבר בלטר, אחיו אורי בלטר וכן דוד חסן - בחשד לסחיטה באיומים. אלא שאלון חסן, שנעצר אף הוא בחשד לסחיטה באיומים, הכחיש עד כה נמרצות כל קשר לפעילות של דנה לוגיסטיקה, וטען כי אינו מעורב בעבודתה.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

אגב, מעבר לחשדות הפליליים שמיוחסים לה, דנה הציעה בנמל שירותים חופפים לאלה שמספק נמל אשדוד בעצמו, וכך "תפסה" לא אחת את מקומם של עובדי הנמל, שחסן אמור לייצגם.

חסן הציג בפני הנהלת הנמל מסמכים המאשרים לטענתו היעדר כל זיקה לפעילות דנה, ואף התחייב בפני הסתדרות העובדים שלא להיות מעורב בעסקי החברה. אלא שבתוכנית "לונדון וקירשנבאום" ששודרה בחמישי בערוץ 10, התגלו במפתיע בקיעים בחזית הגרסאות של החשודים. בא כוחו של יניב בלטר, עו"ד ירום הלוי, הודה בתוכנית כי "במובן מסוים היתה מעורבות של חסן בחברה". לדבריו, מתוקף תפקידו כיו"ר ועד, היה חסן "מעורב קלות פה ושם בעסקי דנה, כפי שהיה מעורב בחברות אחרות שנתנו שירותים בנמל". הלוי ציין עוד כי "היתה קרבה פיסית בין המשרדים של דנה לבין זה של אלון, וזו עובדה טבעית, שמן הסתם, היומיום עושה את שלו". זאת, תוך שהוא מנסה לכאורה לנמק את נסיבות שהייתו של חסן בחדרי דנה.

יש לציין כי להוכחת קשר עסקי בין חסן לבין חברת דנה לוגיסטיקה עשויה להיות השלכה פלילית משמעותית, היות שעל עובד חברה ממשלתית נאסרת קבלת תשלום מגורמים חיצוניים בעבור שירותים הניתנים במסגרת תפקידו. ואמנם, חסן נחקר במשטרה גם בחשד לקבלת שוחד.

"כשסירבנו לדנה, אירגנו לנו נזקים"

יניב בלטר (מימין) ועורך דינו, ירום הלויצילום: עופר וקנין

פגישה אחת שנחשפה בין חסן לבין לקוח פוטנציאלי של דנה לוגיסטיקה היא זו שקיים עמו יו"ר דירקטוריון חברת הקידוחים שמן, גבי אשכנזי (ראו ידיעה). אשכנזי טען כי יזם את הפגישה בהנחיית הנהלת נמל אשדוד "לפעול בשיתוף פעולה ובהסכמת ועד העובדים בנמל - כדי למנוע עיכובים בלתי צפויים בעבודה". ואולם לדברי אשכנזי, בשיחה לא עלה כל הקשר עסקי או אישי של חסן או של חברת דנה.

חסן, אגב, כבר קשר את עצמו לכאורה בעבר לחסינות שהבטיחה דנה - גם אם בעקיפין. בתחקיר שפירסמה שרון שפורר ב"הארץ" לפני שנתיים, נחשף כי בלטר ודוד חסן פנו לחברות שנתקלו בבעיות אכיפה סביבתית בעבודתן בנמל, בעיקר בתחום יצוא הגרוטאות. הם הציעו לחברות "לפתור את הבעיות" תמורת תשלום בגין שירותי פיקוח לחברת דנה, במקביל ל"הסדר" שנוי במחלוקת שאליו הגיע אלון חסן עצמו עם פקח המשרד להגנת הסביבה בנמל, יצחק קודוביצקי - שעוכב אף הוא על ידי המשטרה בשבוע שעבר.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

"עשינו ישיבה עם נציג המשרד להגנת הסביבה, ראש מדור תפעול ועם נציגי הגרוטאות", סיפר אז חסן. "אמרתי למשרד, בוא נעשה הסכם שאנחנו, העובדים, נעשה הכל כדי להיזהר, ואתם לא תגישו תלונות. אם תחליטו להגיש תלונה - תתקשרו ותעדכנו אותנו שממחר אתם עומדים לאכוף את החוק, וככה תזהירו אותנו, וככה אני אדע מה צריך לעשות".

ואמנם, קודוביצקי הפיץ מכתב מטעם המשרד להגנת הסביבה, שלפיו חברות הגרוטאות "מפוקחות" מעתה על ידי חברת דנה. במקביל, היצואנים מיהרו לחתום מול דנה על חוזי "ייעוץ" במאות אלפי שקלים. כך למשל, בחוזה שעליו חתמה יצואנית הגרוטאות "משה שלי מתכות", נקבע כי דנה תקבל 2 דולרים בעד כל טונה גרוטאות שתעביר בנמל ליצוא. ב–2012 שילמה החברה לבלטר ולחסן כ–30 אלף דולר בעד טעינת 15 אלף טונה של גרוטאות.

בהמשך החל המשרד להגנת הסביבה להתערב גם בהליכי טעינת הגופרית של חברת כיל דשנים בנמל. זאת, בעקבות מקרה חריג של נפילת גופרית לים. בתחקיר "הארץ" נחשפה תכתובת מיילים שבה האשימה כיל כי מדובר בהתנכלות מכוונת ברקע ניסיון חברת דנה להתקשר עמה.

"נפגש אתנו דוד חסן ואמר שהוא בן דוד של חסן וכדאי לנו לעבוד אתם", כתב סמנכ"ל הלוגיסטיקה של כיל דשנים, עדי וינוגרד, לסמנכ"ל התפעול בנמל, אלדד וקסמן (שאף הוא עוכב לחקירה). "כשסירבנו בנימוס להיענות, 'אירגנו' נזקים - ובעיתוי מפתיע הופיע נציג המשרד להגנת הסביבה כדי להציג חריגות לכאורה. בהמשך שוב טילפנו שכדאי לנו לעבוד אתם". בלטר, אלון ודוד חסן סירבו אז להגיב לפרסום.

לא ניתן היה להשיג בסוף השבוע את תגובת חסן. בא כוחו, עו"ד בני כץ, אמר בשישי בערוץ 2 כי "החומר שבידי המשטרה לא רק שלא מספיק לכתב אישום - אלא גם לא למעצר. הצגנו עדויות מוקלטות שמתעדות את ההיפך מטענות המשטרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker