החשש משאלטר חדש בידי הוועד לא נפתר

המעורבות של ועד עובדי חברת החשמל בניהול IBC עלולה לשמש כקלף מיקוח

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

IBC אולי מכינה כבר את החבילות האטרקטיביות שתציע ללקוחותיה - אך סוגיית שיתוף הפעולה שלה עם חברת החשמל עדיין לא נפתרה, כמו גם החשש כי הפעלת שירות האינטרנט תנוצל על ידי ועד העובדים של חברת החשמל כקלף מיקוח נוסף מול הממשלה.

חברת החשמל עדיין לא חתמה על הסכם "שיתוף פעולה" סופי מול ועד העובדים, ברקע ביקורת חריפה שספגה מהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט. לפי טיוטת הסכם שאליו הגיעה הנהלת חברת החשמל עם הוועד, יובטחו לעובדים 15% מהרווח החשבונאי שתרשום חברת החשמל מהמיזם, 15% מתשלום דמי ניהול עתידיים, והם יהיו זכאים להכנסה נוספת אם חברת החשמל תמכור בעתיד את מניותיה ב-IBC. בנוסף, הובטחה לעובדים זכאות למנות דירקטור אחד משלושת הדירקטורים שתמנה חברת החשמל ב-IBC.

הסדר זה נועד לעקוף את איסור רשות החברות להעניק לעובדים מניות בחברת הפרויקט - וכן את הבעייתיות במתן בונוס של מיליוני שקלים לכל עובדי חברת החשמל תמורת "הסכמתם" לקידומו. ואולם ליכט העיר כי נוסח ההסדר שהובא לעיונו "מחורר", ושקול למסירת מניות או אחיזה בניהול.

ליכט הזהיר מפני השלכות המעורבות שהובטחה לוועד בניהול IBC על היבטי התחרות במשקי החשמל והתקשורת. זאת, מחשש להעצמת כוחו של ועד מונופול החשמל על ידי הפקדת כוח נוסף בידיו, גם בשוק התקשורת.

בעקבות כך, פנו רשות החברות הממשלתיות והממונה על השכר במשרד אוצר אל חברת החשמל בבקשת הבהרות, ואלה עדיין נבחנות היום על ידי הרגולטורים. בהקשר זה, הזהיר ליכט את משרד האוצר "לפעול ללא דיחוי כדי למנוע מצב שבו המדינה תעמוד בפני עובדה מוגמרת".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker