חברת החשמל תובעת 530 מיליון שקל מהפלסטינים

כלל החוב הפלסטיני לחברת החשמל נאמד ב-1.4 מיליארד שקל - ולפי שעה מסתפקת החברה בהגשת תביעה נגד חברת החשמל המזרח ירושלמית, הרשומה בישראל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברת החשמל הגישה ביום חמישי שעבר תביעה כספית בסך 531 מיליון שקל נגד חברת החשמל המזרח ירושלמית (חמ"י), בגין חוב שנוצר כתוצאה מסירוב הפלסטינים לשלם בעבור חשמל שסופק להם. חובות חמ"י נאמדים ב–850 מיליון שקל, ומחברת החשמל נמסר כי היא תשקול הגשת תביעה נוספת בגין יתרת החוב.

כלל החוב הפלסטיני לחברת החשמל, לרבות זה של הרשות הפלסטינית, נאמד ב–1.4 מיליארד שקל - ולפי שעה מסתפקת החברה בהגשת תביעה נגד חמ"י, הרשומה בישראל.

בדו"חותיה ל–2013 כבר הפרישה חברת החשמל 150–200 מיליון שקל מהחוב. התביעה הוגשה לאחר מגעים שקטים שניהלו הצדדים, במטרה להגיע לפשרה, ולאחר שלפני חודש אף נרשמה התקדמות בין הצדדים. על הטיפול בנושא מופקד שליחו האישי של ראש הממשלה לנושאים מדיניים, עו"ד יצחק מולכו. לפי הערכות, התביעה נולדה בעקבות פיצוץ השיחות על הסדר הקבע בין ישראל לפלסטינים, שבעקבותיו הופסק גם המשא ומתן על החוב.

שר האוצר הפלסטיני, שוקרי בשארה, הגיש לפני חצי שנה לישראל הצעה שכרוכה בתספורת של 50% לחוב, ופרישת החזר היתרה על 20 שנה. ההצעה נדחתה על הסף בידי הישראלים. לפי הערכות, ישראל הסכימה לפרישת ההחזר של החוב - אך לא לתספורת.

חברת החשמל מוכרת לפלסטינים כ–4 מיליארד קוט"ש בשנה - כ–7% מייצור החשמל שלה. מיליארד קוט"ש מסופקים לעזה, כשהתשלום בגין כך מקוזז מהחזרי מס המועברים לפלסטינים. היתרה מסופקת לחמ"י או למתקני הרשות ביהודה ושומרון - אך התשלום עבורה לא עוגן במסגרת הסכמים, ולכן מנועה לכאורה ישראל מלקזזו מהחזרי המס.

במשך שנים תפח חובם של הפלסטינים לחברת החשמל בעקבות תת־גבייה. קצב גידול החוב מוערך כיום ב–90 מיליון שקל בחודש.

צילום: איציק בן מלכי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker