תחקיר TheMarker |

השיקולים הפוליטיים של כ"ץ הכריעו: הוועדים ינהלו את ענף התחבורה בישראל

התפקדות עובדי הנמלים לליכוד גורמת לשר כ"ץ לחשוש מאיבוד כוחו במרכז המפלגה ■ בתגובה הוא החל להתרוצץ בין אירועי הוועדים בענף, ואף לתמוך בעובדים מול מנהליהם ■ האם המאבק על מרכז הליכוד יטרפד את הרפורמות הגדולות במשק?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נמל התעופה בן גוריון. שעת צהריים עמוסה, ערב חג הפסח. אוהל אירועים מפואר מוצב על רחבה סמוכה למסלולי הנחיתה. בתוך האוהל שולחנות עמוסים כל טוב - החל בקייטרינג סושי משובח וכלה בבר נפרד לדברי מתיקה. עגלה מיוחדת הועמסה במשקאות חמים וצוננים. חברת ההגברה מבצעת כיוונים אחרונים על הבימה. 300 מעובדי רשות שדות התעופה (רש"ת) מפסיקים אז באחת את עבודתם, ונעים לכיוון האוהל הממוזג. הם מבחינים שם במנהליהם חולפים בסבלנות על פניו של חתן האירוע, יו"ר הוועד שלהם, פנחס עידן. בזה אחר זה לוחצים הבכירים את ידו של יו"ר הוועד. אחרון המברכים אותו, היה שר התחבורה, ישראל כ"ץ.

צמד עובדי אגף הביטחון ברש"ת עלו על הבמה והפליאו במחרוזת שירים שסחפה את הקהל. נוכחות כבוד השר נוצלה לאחר מכן כדי להעניק תעודת הערכה לעובד ניקיון, שמצא ארנק עמוס דולרים והשיבו לבעליו. "אין עיכוב בשום טיסה, אדוני השר", הרגיע עידן את כ"ץ. "יש לנו רק עובדי משמרות שבאו ללחוץ לך יד".

שר התחבורה לא נותר חייב, ולא חסך דברי שבח לעידן. "אולי נשאיל אותו כיו"ר ועד זמני ברכבת?" תהה מעל הבמה לקול צחוקם של העובדים. "טוב לראות עובדים מאושרים, שרואים עצמם חלק מאחריות לאומית", אמר כ"ץ על אלה שרק בדצמבר האחרון שיבשו את העבודה בנתב"ג במחאה על מעצר אחד מחבריהם, שצולם גונב ממזוודות. "התוצאות מרשימות, החל בהרחבת התשתיות, דרך רפורמת ה'שמיים פתוחים' וכלה בהקמת שדה תעופה אזרחי חדש בתמנע", הוסיף כ"ץ. זאת, כשהוא מזכיר לקהלו את ה"מתנה" שהעניק להם לפני שנה. אז, לחץ כ"ץ להפקיד בידי ועד מונופול רש"ת גם את שדה התעופה המודרני העתידי שיוקם בדרום - ללא מכרז.

"אני רוצה לנצל את הבמה כדי להודות לך על שיתוף הפעולה", השיב עידן לכ"ץ. "אני עובד אמנם עם מנכ"ל הרשות, אך חשוב שתהיה מערכת יחסים טובה גם עם השר", הוסיף. "אנו שומעים על הפרגונים ועל הרוח הגבית שאנו מקבלים ממך", אמר לכ"ץ. בשורה הראשונה בקהל ישבו זה לצד זה קשובים יו"ר מועצת רש"ת ואיש הליכוד לשעבר, עובדיה עלי, מנכ"ל רש"ת ומקורבו של כ"ץ, יעקב גנות, וכן סמנכ"ל המינהל הזמני של רש"ת, מיכאל וידל, לשעבר ראש מטהו של כ"ץ ויו"ר סניף הליכוד ברמלה.

לכאורה, היה זה טקס הרמת כוסית שגרתי לכבוד החג, שהשר כיבד בנוכחותו. אלא שהתחככותו המוחצנת של כ"ץ בוועד רש"ת, דווקא בעת הנוכחית, אינה מקרית. היא מספקת צוהר למתווה מדאיג שבו מוליך כ"ץ את משרדו באחרונה - מתווה שבו בחר, לפי הערכות, בעקבות לחץ פוליטי כבד שבו הוא נתון ברקע הרפורמה בנמלים.

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, לוחץ את ידו של יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, פנחס עידן, באירוע הרמת כוסית לחג הפסחצילום: אייל טואג

החבר החדש־ישן
 של נתניהו

לפני חודשיים הכריזו ראשי ועדי העובדים בנמלי הים של חיפה ואשדוד על כוונתם להתפקד למרכז הליכוד, ואף לפקוד למרכז מפלגת השלטון את חבריהם ואת בני משפחותיהם. המטרה: "לנקום" בשר שמוביל את הרפורמה המתוכננת בנמלי הים - ולנסות להצר את צעדיו באמצעות הפעלת לחץ פוליטי מבית באמצעות עמיתיו לממשלה. "הנטייה של העובדים היא לתמוך מעתה במירי רגב, צחי הנגבי, גדעון סער, גלעד ארדן וסילבן שלום" - הצהיר במפורש אחד מעובדי הנמלים, תוך שהוא נוקב בשמות חברי הכנסת והשרים משורות הליכוד שנחשבים ליריביו הפוליטיים של כ"ץ במפלגה.

כלפי חוץ, שמר כ"ץ על ארשת בטוחה ולוחמנית. "איומים לא עובדים עלי", הדגיש באספת העובדים ברש"ת. "אני יודע שבנמלים פוקדים למרכז הליכוד, אבל זה לא קביל. לא אתן לניצול לרעה של כוח כזה להתקיים. זה לא תפקיד של ועד עובדים", הכריז באוזני הנוכחים.

אלא שמאחורי הקלעים, אומרים גורמים בענף ל–TheMarker, חושש השר מסדקים במקור עוצמתו הפוליטי - אחיזתו החזקה במרכז. די בכמה מאות קולות כדי לדרדר את מי שדורג ב–2012 במקום הרביעי בבחירות הפנימיות בליכוד לעשירייה השנייה. בוועדי הנמלים חברים כ–3,000 עובדים.

שר התחבורה ושר האוצר בחנוכת קו הרכבת המהיר בין אשדוד לתל אביבצילום: אילן אסייג

התקוממות פנימית במרכז הליכוד באה בשעה הכי לא נוחה עבור כ"ץ - דווקא בעת שבה נזקק סוף סוף ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשירותיו במרכז, ולכן נאלץ לרכך את יחסו כלפי שר התחבורה שלו.

היחסים בין נתניהו לכ"ץ הצטננו לאחר הבחירות האחרונות לכנסת. כ"ץ התנגד בפומבי לתכנית שחרור המחבלים שהביא נתניהו לאישור הממשלה. נתניהו סימן את כ"ץ כמי שפוזל לעבר יריביו הפוליטיים מבית - מובילי הקו הנצי. בתגובה, נתניהו הפנה עורף לשר התחבורה בעת התכתשויותיו עם מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, ואף נטל ממנו את תואר "שר התשתיות הלאומיות" - והעביר אותו לשר האנרגיה, סילבן שלום.

אלא שלכ"ץ נותר עדיין גיבוי בזכות אחיזתו במרכז המפלגה. בקיץ האחרון, הוא היה היחיד מקרב המחנה המתון במפלגה שהצליח לבלום את הח"כים "המורדים", ולשמור על אחיזה כלשהי במוסדות המרכז. כך, בבחירות הפנימיות של ועידת הליכוד נבחר סגן השר דני דנון ליו"ר מזכירות הליכוד, ואילו חברו לפלג הנצי, ח"כ זאב אלקין, נבחר לראש לשכת המפלגה. רק כ"ץ הצליח לגבור בקושי על ח"כ מירי רגב, ולהמשיך לכהן כיו"ר מזכירות המפלגה.

נתניהו ניסה בחודשים האחרונים לחסום בכל דרך את השתלטות "המורדים" על מוסדות המפלגה ועל סדר יומה. בלית ברירה, הוא נאלץ לרכך את התנהלותו כלפי כ"ץ - בייחוד לפני כינוס ועידת הליכוד בחודש שעבר, שנדחה ברגע האחרון וייערך לבסוף בימים הקרובים. כך, החל נתניהו לפזר מחמאות מרומזות לעברו של כ"ץ במהלך ישיבות הממשלה האחרונות. באחרונה, הביע תמיכה מפתיעה במאבקו של כ"ץ נגד תוכנית "נבחרת הדירקטורים" שמוביל יוגב עם שר האוצר, יאיר לפיד - ואף קבע דיון בנושא יישומה בממשלה.

אלא שהישגים נקודתיים אלה של כ"ץ עומדים בסכנה, לנוכח האפשרות כי יאבד את כוחו היחסי במרכז - ואולי אף את מקומו הגבוה ברשימת הליכוד. זאת, לנוכח האדישות היחסית שמגלה משרד המשפטים לתופעת ההתפקדויות השרירותיות לכאורה.

הרגולטור קופץ
 לאולמי הנסיכה

במוקד הסיקור התקשורתי של המאבק הפוליטי בכ"ץ ניצב אולי יו"ר ועד נמל אשדוד, אלון חסן. אלא שחסן פקד רק בשנה שעברה עשרות מחבריו דווקא למפלגת העבודה שבאופוזיציה כדי לנקום פוליטית ביו"ר לשעבר, ח"כ שלי יחימוביץ', שיצאה נגדו פומבית. האיום המוחשי יותר על כ"ץ מגיע לפיכך דווקא מצפון.

לפני חודשיים חשף TheMarker כי עובדי נמל חיפה ובני משפחותיהם החלו בהתפקדות מאורגנת למפלגת השלטון, באמצעות שני פעילים פוליטיים בולטים בצפון. אחד הוא יו"ר סניף הליכוד בחיפה, שמשון עידו, המכהן גם כחבר מועצת עיריית חיפה ומשמש סגן יו"ר איגוד מורי הנהיגה. בבחירות לראשות סניף הליכוד בחיפה לפני שנתיים זכה עידו לתמיכתם של השר לשעבר, משה כחלון, וחבר הכנסת משה פייגלין. כמו כן, סייע לעובדי הנמל חבר מועצת קרית ביאליק, ירון מזוז, שהתמודד בבחירות האחרונות למועצה בראש "התנועה החברתית".

גדעון סער וקטי שטרית, בפריימריס בליכוד ב-2012צילום: תומר אפלבאום

לא בכדי מרכז בשבועות האחרונים כ"ץ תשומת לב מיוחדת במתרחש בקרב מתפקדי הליכוד בצפון, וכפועל יוצא בקרב הוועדים הפעילים שם, ובראשם ועד עובדי רכבת ישראל - שבסיסו נטוע שנים בקריות.

לפני חודשיים חגגו עובדי הרכבת את נשף פורים המסורתי שלהם. זה היה סימן להפשרה יחסית במערכת היחסים המתוחה בין העובדים להנהלת הרכבת, זכר למאבק הקשה שניהלו העובדים לפני שלוש שנים נגד יישום הרפורמה המבנית בחברה - והדחתה של ראשת הוועד המיליטנטית גילה אדרעי מתפקידה.

רק לפני שנה סירב הוועד החדש, בראשות ניקה שימחוביץ' (תושב קרית ים), לשתף פעולה עם הנשף שארגנה ההנהלה. "לא ייקנו אותנו בהופעה של משה פרץ ובארוחת ערב", כתב שימחוביץ' לעובדים. אלא שהזמנים השתנו.

עיקרי הרפורמה שנחתמה לבסוף היו הוצאת התחזוקה של שליש מצי הרכבות למיקור חוץ, הקמת חברה בת להובלת מטענים שתועבר לשליטת שותף פרטי ‏(51%‏), וכן הקמה של חברה בת לנדל"ן ופיתוח עסקי. תמורת הסכמתם לשלושה מהלכים אלה, הבטיחה המדינה לעובדי הרכבת תוספת שכר מדורגת של 25.4%, חבילת הטבות חסרת תקדים ומענקים בסך 42–52 אלף שקל לכל עובד - ובסך הכל תוספות שכר שיסתכמו בכמיליארד שקל למשך תקופת העסקתם.

אלא שכ"ץ בעצמו עיכב את הקמת שתי החברות בנות במשך תקופה. זאת, ברקע טענות לשיקולים פוליטיים שהנחו אותו, מכיוון שפעיל ליכוד מרכזי מאשקלון היה עלול להיפגע מהפרטת פעילות המטענים. הקמת החברות עדיין מעוכבת בימים אלה, בשל הקפאת מינוי הדירקטורים במסגרת הקטטה סביב תוכנית "נבחרת הדירקטורים" - כך שמימוש חלק זה של הרפורמה ממילא לא נראה באופק.

הוצאת התחזוקה למיקור חוץ היתה אמורה להיות גולת הכותרת של הרפורמה. הוצאת מערכי הקרונועים (ic3) הישנים של הרכבת לתחזוקה על ידי חברה פרטית מתמחה היתה צריכה לשמש בנצ'מארק מקצועי וכלכלי לעבודות התחזוקה של עובדי הרכבת. מיקור החוץ עוגן במכרז בינלאומי, שבו זכתה אלסטום הצרפתית - ולכן לא היה ניתן לסגת מיישום הזיכיון שקיבלה.

עד להקמת מוסך נפרד עבורם, נכנסו אנשי אלסטום לעבודה במוסך הרכבת בחיפה, כתף לצד כתף עם עובדי המוסכים של רכבת ישראל. אך מהרגע הראשון ידעו עובדי החברה הפרטית התנכלויות בלתי פוסקות, על אף שהוועד התחייב לשמור על שקט תעשייתי.

כך, בעוד ש"הרפורמה ההיסטורית" מקרטעת, נרגעו במקביל הרוחות גם ברכבת. השנה כבר פקדו מאות מעובדי הרכבת את נשף פורים המסורתי, שנערך באולמי הנסיכה היוקרתיים בקריות, עטו לראשיהם מסכות וכובעים צבעוניים, רקדו לצלילי המוסיקה, אכלו ושתו לרווייה.

ראשי ועדי נמלי חיפה ואשדוד, מאיר תורג'מן ואלון חסןצילום: אמיל סלמן

הפתעת הערב נשמרה, עם זאת, לסופו. או אז נכנסה בשערי האולם פמלייתו של שר התחבורה, שהוזמן לאירוע כאורח הכבוד. כ"ץ, אגב, לווה על ידי לא אחר מאשר הרגולטור של הרכבת, משה אמסלם, המכהן כיום כראש אגף רישוי ובקרת מסילות במשרד התחבורה. אמסלם כיהן בעבר כסמנכ"ל ברכבת, ועזב את החברה כדי להתמנות לרגולטור שלה. אפשר רק לדמיין מה היו היקפי הסערה הציבורית אם היה מתברר כי הרגולטורים של חברת החשמל (יו"רית רשות החשמל) או של מקורות (יו"ר רשות המים) היו מתארחים בנשפי חג של ועדי המונופולים שתחת אחריותם.

אל מול שורת החוגגים העולצים תפס כ"ץ את המיקרופון, ופצח במסכת דברי ברכה שהפליא באלה שרק לפני שנתיים איים להחליפם בעובדים זרים. מרוב התלהבות והרעפת מחמאות, שכח כ"ץ מקיומו של מנכ"ל רכבת ישראל, בועז צפריר, שנכח אף הוא במקום, ולא טרח לברך גם אותו.

מה שנחשב באותו ערב חגיגי להתעלמות שבתום לב, התברר בחלוף כמה שבועות כמתיחות של ממש בין המנכ"ל הקשוח, שמתעקש בעקביות לנקות את אורוות הרכבת המצחינות, לבין השר - שעבודות ניקיון שכאלה שירתו אותו אולי בקדנציה הקודמת, אך מציקות לו בעת הפוליטית הנוכחית.

העובד זומן לשימוע, הרכבות הושבתו

אחד המקרים של התנכלויות עובדי הרכבת לעובדי התחזוקה הפרטיים של אלסטום אירע בתחילת אפריל. חבר ועד ברכבת נכנס לאור יום אל מתחם התחזוקה של אלסטום במוסך שבחיפה, נטל רכיב אלקטרוני ייחודי הדרוש לניהוג הרכבות המתוחזקות, ועזב במהירות את המקום כשהרכיב בידיו.

הפעם נדמה היה כי נחצה קו אדום, משום הסיכון שבנטילת הרכיב הדרוש לרכבת המתוחזקת. המידע אודות האירוע הועבר להנהלת הרכבת, וזו זימנה את העובד לשימוע. במקביל, פנתה ההנהלה אל הוועד ואל ההסתדרות בבקשה שיורו לעובד להשיב את החלק שנטל לא ברשות.

התגובה לא איחרה לבוא. בתוך דקות הופסקה באורח פלא עבודת האיתות בכמה ממסילות הרכבת, מדריכים בבתי הספר של הרכבת נעלמו - ורכבות המטענים ברחבי הארץ הושבתו.

בוועד הרכבת מסרו לכלי התקשורת כי העילה לעיצומים הפראיים היא הפרה של הנהלת החברה את ההסכמים שנחתמו מולם - אך מאחורי הקלעים, הודיעה ההסתדרות להנהלת הרכבת כי מדובר באי־הבנה, וכי העובד ישיב את הרכיב שלקח. בה בעת, ביקשה ההסתדרות מההנהלה לבטל את ועדת המשמעת שאליה זומן חבר הוועד.

המסמר של נשף פורים באולמי הנסיכה: השר ופמלייתו: צילום: מתוך חשבון הפייסבוק של אולמות הנסיכה

מנכ"ל הרכבת סירב להיענות לבקשה, והודיע כי לא ינהל משא ומתן כל עוד העובדים נוקטים בעיצומים לא חוקיים לכאורה. אל התמונה נכנס אז במפתיע משרד התחבורה.

מנכ"ל המשרד, עוזי יצחקי, זימן אליו עוד באותו היום את הצדדים לסכסוך. בלשכתו התכנסו במעין מעמד אבסורדי יו"ר דירקטוריון הרכבת, דורון וייס והמנכ"ל צפריר מצד אחד - כשבעבר השני ישובים כשווים בין שווים ראשי ועד עובדי הרכבת, חבר הוועד המבולבל ("כוכב" האירוע) ויו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי.

בעוד הצדדים מחליפים מלות פתיחה, נפתחה לפתע הדלת ודרכה שעט פנימה לא אחר מאשר כבוד השר כ"ץ. לתדהמת הנוכחים, פנה כ"ץ דווקא אל מנכ"ל הרכבת ושאג לעברו: "אמרתי לך לא לגעת בעובדים בלי לדבר אתי, לא? הנחיתי אותך שלא מזמנים חברי ועד לשימוע בלי לעדכן אותי, אז איך זה שוב קורה?!".

בחלוף כמה שניות של הלם, העז מנכ"ל הרכבת צפריר להשיב דבר מה לשר, אלא שזה היסה אותו מיד בעוד סבב של צעקות ונזיפות. כ"ץ הוסיף אמנם כי "יש לי הסכם ג'נטלמני עם העובדים שהם לא מתחילים עיצומים בלי לדבר אתי" - אך אלה היו רחוקים באותן דקות שנות אור מלהרגיש נזופים. זאת, כשהם עדים במו עיניהם לצליבת מנהלם, שהעז למלא את תפקידו ולנקוט נגד חברם הסורר בהליכי משמעת, וכשהם מבינים ומפנימים עד כמה רחוק יכול השר שלהם ללכת עבור מי שהוא חפץ ביקרו.

אם לא היה די בכך, הרי שכדי שהמסר שעליו נרמז עוד בחגיגות פורים יועבר כראוי ויושרש היטב אצל כל הגורמים הרלוונטיים, צורף למפגן הנזיפות הקולני של השר בכיר נוסף: אמסלם, הרגולטור שאמון על בקרת התפקוד של חברת הרכבת - שאמור לפקח על התנהלותה באופן אובייקטיבי ומקצועי טהור. כמו כן, נכחה במקום גם יד ימינו של כ"ץ, ראש המטה שלו קטי שטרית - אותה שטרית שדורגה במקום ה–31 ברשימת הליכוד לכנסת האחרונה, ואמונה כיום על הטיפול במהלכיו הפוליטיים של השר.

עיצומי העובדים, אגב, פסקו רק לאחר יומיים. חבר הוועד שנטל ללא רשות את הרכיב ממתחם המוסך הפרטי לא הועמד לבסוף לדין משמעתי, וממשיך כיום בעבודה רגילה. זאת, בעוד שברכבת ישראל נמנעים מלהשיב מדוע לא ויתרו על קיומו של הליך בירור כלשהו - שלא לציין בכלל אפשרות של הגשת תלונה במשטרה.

כ"ץ: "אני בעד קשר תקין עם העובדים ושמח להשתתף באירועים"

"מדובר בגיבוב של שקרים. שר התחבורה מקפיד שלא לערב שיקולים פוליטיים בניהול החברות הממשלתיות" - כך נמסר מלשכת שר התחבורה, ישראל כ"ץ, בתגובה לכתבה. עוד נמסר כי "השר הוביל וימשיך להוביל גם בעתיד רפורמות חשובות לטובת הציבור וזאת מבלי להירתע מאיומים ומלחצים פוליטיים מצד ועדי עובדים".

ואולם, באשר למגעים בין השר לוועדים נמסר כי "השר בעד קיום קשר תקין עם עובדי החברות, ושמח להשתתף ולברך באירועים שאליהם הוא מוזמן, כפי שעשה כל השנים. התערבות השר בסכסוך ברכבת ישראל היתה על בסיס מקצועי בלבד, והביאה להשגת סיכום שהתקבל על דעת ההנהלה והעובדים להפסקת העיצומים ולמניעת שביתה - שהיתה פוגעת פגיעה מיותרת בציבור הנוסעים.

"כדי לאפשר שילוב נכון של עובדי חברת אלסטום בתחזוקת הרכבת, דבר שלו מייחס השר חשיבות רבה, מינה השר את הממונה על הרגולציה ברכבת כדי לבדוק היטב את טענות ההנהלה והעובדים ולהביא בפניו את המסקנות, ההמלצות ואת דרך הפעולה הנכונה בנושא".

הנהלת רכבת ישראל מסרה בתגובה: "ב–1 באפריל אירע מקרה חמור של כניסת חבר ועד העובדים למתחם התחזוקה בחיפה והעלמת ציוד אלקטרוני הכרחי, הנחוץ לתחזוקת הקרונועים ולבטיחותם. זאת, במטרה לחבל - לא בפעם הראשונה - בפעילותה של החברה המבצעת מיקור חוץ בתחזוקת הרכבות. לבקשת הנהלת הרכבת, פנתה גם ההסתדרות לוועד העובדים בדרישה שהציוד יוחזר למקומו. במקביל, פתח הוועד בעיצומים פראיים, שבאו לידי ביטוי בהשבתת המוסכים ובית הספר לרכבות, ובפגיעה משמעותית בהפעלת רכבות המטענים. לנוכח הסכמות עם ההסתדרות, חזרה העבודה לסדרה לאחר כיומיים וחצי".

ברכבת לא התייחסו לשאלה מדוע הופסקו הליכי המשמעת נגד העובד או מדוע לא הוגשה נגדו תלונה במשטרה. באשר לאירועי הפגישה שהתקיימה אצל מנכ"ל משרד התחבורה נמסר: "איננו נוהגים להתייחס לישיבות פנימיות".

ועד עובדי הרכבת מסר בתגובה: "מעולם לא נטל חבר ועד שלא ברשות רכיב ממתחם התחזוקה של אלסטום. טענה זו היא דיבה. לאורך החודשים האחרונים, התבקשו עובדי הרכבת לסייע לעובדי אלסטום, בין היתר בתיקון רכיבים חשמליים, אף שאלסטום הייתה אמורה לטפל בהם. עובדי הרכבת נעתרו לבקשות אלה וסייעו ככל יכולתם, אך לאחר שבקשות אלה יצרו עומס חריג - ולאור העובדה כי זאת בניגוד למתחייב מהן - החזיר חבר ועד רכיב חשמלי שניתן לאחד מהעובדים לתיקון. הנהלת הרכבת אף חזרה בה מאותו שימוע, לאחר שהתברר כי לא מדובר באירוע חריג ו/או משמעתי ובוודאי שלא פלילי. העיצומים שנפתחו על ידי הוועד לא היו קשורים לאירוע הנ"ל, אלא נפתחו בשל שורת ארוכה של הפרות הסכמים מצד ההנהלה - ובהם הסכם הבטיחות.

"הוועד הצהיר לא אחת כי יש לדון על ממשק העבודה המשותף עם אלסטום ולהסדירו בהסכם. הוועד מקיים את ההסכם הקיים כלשונו, מוכן לדון אם יש צורך בעדכונו ומביע צער על התנהלות הנהלת הרכבת - שמפרה אותו חדשות לבקרים ומנסה לגלגל אחריות על התקלות הרבות שאותן היא מסתירה".

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, מסר: "מדובר בחבר ועד שפעל במסגרת צעד ארגוני. לטענתנו, תיקון החלקים אמור להתבצע על ידי הקבלן ולא על ידי עובדי הרכבת. כל מה שעשה חבר הוועד מסתכם בהעברת הרכיבים מהמעבדה של הרכבת למעבדה של הקבלן. עשו רפורמה כושלת, ולראייה נדרש מעובדי הרכבת לתקן רכיבים במקום הקבלן. העובדים לא מחבלים בעבודת הקבלן, אלא מסרבים ובצדק לעשות את העבודה במקומו. בימים הקרובים ההסתדרות תציף בפני משרד התחבורה שורה ארוכה של מחדלים והפרות הסכם, וזאת בכל הקשור לקבלן בכלל ולהתנהלות הנהלת הרכבת בפרט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker