חשש משיתוק הדירקטוריונים: לפיד לא יאשר נציגים שימונו מחוץ ל"נבחרת"

על אף חוות דעת שקובעת כי השרים אינם מחויבים למנות דירקטורים מ"נבחרת הדירקטורים" שגיבשה רשות החברות, מבהיר שר האוצר: לא אקבל את המינויים הללו ■ השר כ"ץ, מתנגד בולט ל"נבחרת", עלול להערים קשיים על יישום תוכניתו של לפיד ■ החשש: הדירקטוריונים של החברות הממשלתיות ישותקו

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ההתכתשות המשפטית סביב תכנית נבחרת הדירקטורים עלולה להדרדר לשיתוק חלק מהדירקטוריונים של החברות הממשלתיות. שר האוצר יאיר לפיד הודיע אחר הצהריים (ד') כי יסרב לחתום על מינוי דירקטורים שלא ימנו על שורות "נבחרת הדירקטורים" שגיבשה רשות החברות הממשלתיות.

לפיד הודיע על כך על אף שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, קבע השבוע כי השרים אינם מחויבים למנות דירקטורים דווקא מקרב בנק המועמדים שגיבשה עבורם הרשות.

לכאורה, על פי חוות הדעת של ליכט, השרים יוכלו להמשיך ולהעלות מועמדים מטעמם, ואלה לא ייפסלו לתפקיד על ידי שר האוצר או על ידי רשות החברות - רק מכיוון שלא נכללו בנבחרת. הודעת לפיד אינה עולה בקנה אחד עם פרשנות זו להודעת ליכט, אך מלשכת שר האוצר נמסר: "הדבר אינו סותר את עמדת ליכט".

בנוסף לזה, קבע ליכט כי ל-1,000 המועמדים שצלחו את מבחני הרשות והתקבלו ל"נבחרת הדירקטורים", לא יהיה כל יתרון על פני מועמד חלופי מחוץ ל"נבחרת" שיציעו השרים לתפקיד. נוסף על כך, קבע ליכט כי האישור שקיבלו מועמדי נבחרת הדירקטורים מוועדת ברנר - הוועדה לבחינת מינויים במגזר הציבורי - יוגבל לשלושה חודשים בלבד. כלומר, "תעודת הכשרות" שקיבל בנק המועמדים של רשות החברות תוגבל בזמן.

ישראל כ"ץ (מימין) ולפיד (משמאל) יחד עם ראש הממשלה נתניהו. האם המינויים יתעכבו?צילום: אורן נחשון

חוות הדעת של ליכט הוזמנה על ידי שר התחבורה ישראל כ"ץ, מתנגד קולני לתכנית "נבחרת הדירקטורים". עוד לפני פרסום חוות הדעת הודיע כ"ץ לליכט כי יפעל לניהול הליך פומבי משלו לבחירת דירקטורים לחברות הממשלתיות שתחת סמכותו - או שיפנה מיוזמתו למועמדים בעלי כישורים דומים לאלה של מועמדי הנבחרת.

היות שאישור דירקטורים לחברות הממשלתיות נדרש בחתימת השר המקצועי וגם שר האוצר - צפויה התנגשות זו להביא לשיתוק המערכת ולהתעכבות המינויים החדשים. בכל הקשור למינוי נציגי המדינה בדירקטוריונים, הזהיר ליכט בחוות הדעת שפירסם כי "מינוי עובדי מדינה כדירקטורים אסור שייחסם בשל קיומו של ההליך, ואין לעכב הליכים לבחירת עובדי מדינה לדירקטוריון רק בשל ההליכים החדשים של נבחרת הדירקטורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker