מיזם המקורבים של חברת החשמל: אינטרנט מהיר אין, אבל ג'ובים לא חסר - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
תחקיר

מיזם המקורבים של חברת החשמל: אינטרנט מהיר אין, אבל ג'ובים לא חסר

מיזם התקשורת של חברת החשמל תקוע כבר שלוש שנים, אך בחברה לא מבזבזים זמן ■ בזמן שהיא מתחייבת להתייעלות, כבר מונו עבור המיזם סמנכ"ל חדש, מנהלת אגף, שלושה סגנים ותשעה מנהלי מחלקות - אף שהוא יבוצע ע"י חברה חיצונית

66תגובות

ב–2010 אישרה ממשלת ישראל לחברת החשמל להקים חברה בת, שתפתח את שוק תשתיות התקשורת לתחרות. הכוונה היתה לצרף שותף פרטי אסטרטגי שיחזיק 60% מחברה בת משותפת עם חברת החשמל, כדי שזו תממן הנחה של סיבים אופטיים לתעבורת אינטרנט מהירה על גבי קווי החשמל הקיימים. זאת, תוך שבירת הדואופול של בזק ו-HOT בתחום, והפחתת התעריפים הנגבים מהצרכנים.

בטקס שערכה חברת החשמל בקרית שמונה כינה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את תשתית האינטרנט בישראל "טרקטור סובייטי". שר התקשורת דאז, משה כחלון, הבטיח עידן חדש של תחרות. אלא שדיבורים ומעשים לחוד.

דרור ארצי
עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

תנאי המכרז שפורסמו לבחירת הזכיין הפרטי התבררו כלא מספיק אטרקטיביים; סעיפי הזיכיון שונו כדי להקל על המתמודדים; גם לאחר ההקלות, קבוצה אחת בלבד ניגשה למכרז; רק לאחר שזו נבחרה, התעורר ועד העובדים של חברת החשמל, ובאמתחתו שורה של דרישות כספיות כתנאי להסכמתו "לשתף פעולה" עם המיזם, כשבינתיים הוא מעכב את קידומו.

כך, שלוש שנים וחצי לאחר שנחנך מיזם הסיבים של חברת החשמל ברוב טקס - הפעילות בשטח עדיין לא החלה, ועתידו נותר מעורפל. אלא שבמסלול אחד לא בוזבזה דקה, ונקבעו בזריזות עובדות בשטח - זה של חלוקת הג'ובים הפנימית בחברת החשמל, עבור ה"תיאום" עם המיזם הלא קיים.

לצד חברת מיזם התקשורת, IBC, שתנהל בפועל את הקמת התשתית ותמנף אותה לפעילות מסחרית - החלה חברת החשמל לבנות מנגנון "צל" משל עצמה, כדי ש"ילווה" את פעילות החברה הבת. כך, בינואר 2013 הזדרזה חברת החשמל להכריז על הקמת אגף חדש, לצורך קידום המיזם הסיבים - אגף "פרויקט תקשורת רחבת פס". לראש האגף מונתה נאווה טרינצ'ר, מי שכיהנה עד אז כסגנית מנהל אגף לקשר ולאלקטרוניקה.

אגף הקשר והאלקטרוניקה פיקח עד אז על הפיילוט שביצעה חברת החשמל בקרית שמונה, כדי לבדוק פרישה של סיבים אופטיים בעיר, אלא שבחברה טענו כי הקמת המיזם החדש דורשת הקמה של אגף חדש ונפרד לקידומו - וקידמו בשל כך עובדת לתקן חדש ובכיר יותר.

עופר וקנין

המכרז לבחירת השותף במיזם הסיבים נוהל בכלל על ידי אגף אחר - מערכות מידע ותקשוב. בראש אגף זה כיהן יוסי שנק. לפני חצי שנה קודם שנק לתפקיד סמנכ"ל התקשוב של חברת החשמל - בתקן חדש. כל זאת, בעוד שהחברה ממשיכה בהצהרות על כוונותיה להתייעל ולצמצם את השדרה הניהולית בה.

מנהל מחלקה - 
ללא מחלקה

צעדי הרה־אורגניזציה שבוצעו לא פישטו את מערך הטיפול במיזם - ואולי אף סירבלו אותו. הפעילות החדשה בתחום הנחת הסיבים נותרה מפוצלת בין שתי חטיבות, ככל הנראה מטעמים פוליטיים פנימיים. בכל חטיבה נאבקו על הזכות לקבל שורת תקנים חדשים לאיוש לבכירים ולעובדים זוטרים. כל זאת, יש להזכיר, כאשר פעילות מיזם התקשורת נעשית בכלל על ידי חברה חיצונית (IBC) שבשליטת שותף פרטי (ויה אירופה), שאמורה ממילא לגייס עשרות עובדים חדשים לצורך פעילותה.

כך, חלק אחד של פעילות המיזם בתוך חברת החשמל יתבצע בחטיבת הלקוחות, שבראשה עומד המשנה למנכ"ל, יעקב (יאשה) חאין. לצורך המיזם מונה בחטיבה סגן מנהל אגף נוסף, משה כהן. מתחתיו הוקמו שתי מחלקות חדשות עבור "תכנון ופרישת כבלים אופטיים ברשת וחל"ב (חלוקה לבתים)". מדוע שתיים? אחת לצפון ואחת לדרום, כמובן. בכל אחת מהמחלקות הוקמו צוותים חדשים ונפרדים לביצוע ולתכנון.

במקביל למנגנון בחטיבת הלקוחות, פועל כאמור אגף "פרויקט תקשורת רחבת פס", תחת שנק, הסמנכ"ל החדש לתקשוב, ומנהלת האגף טרינצ'ר. באגף זה מונו שלושה סגנים חדשים. סגן אחד מונה ל"תכנון ניהולי אזורי פרישה והנדסת רשת", וגם מתחתיו כוננו שתי מחלקות - צפונית ודרומית. סגן נוסף באגף מונה לצורך "תיאום בקרה והתקשרויות". גם מתחתיו הוקמו שתי מחלקות: האחת, ל"תיאום ואינטגרציה עם IBC" (חברת המיזם החיצונית), והשנייה לצורך ניהול פרויקטי PMO.

בנוסף הוקמה באגף פס רחב מחלקה נפרדת לכספים וכלכלה. לעומד בראשה מיועד אחד המקורבים לבכיר בחברה. בעבור שני עובדים בני מזל אושרו שני תקנים נוספים של מנהלי מחלקות - אף שאין יותר מחלקות שיוכלו לעמוד בראשן. האחד ימונה לצורך "הנדסת רשת גמישה" והשני יטפל בזכות התקן המשודרג בכל הקשור לוגיסטיקה והתקשרויות.

בסך הכל כוננה כבר חברת החשמל לצורך המיזם החיצוני המעוכב תקן סמנכ"ל חדש, מנהלת אגף חדשה, שלושה סגני אגף - שמתחתם שבע מחלקות, ועוד שני עובדים בתקן של מנהלי מחלקות.

המנהלים החדשים יידרשו לנהל 150–200 עובדים מקרב עובדי חברת החשמל, שיגויסו באופן זמני בלבד לצורך סיוע לקידום המיזם. זאת, מבלי לבטל תקני מנהלים שנהפכו לכאורה למיותרים בפרק זמן זה - אלא תוך הכפלתם. לכל אחד יובטח שכר שעלותו עשויה להגיע עד ל–30 אלף שקל בחודש. אם לא די בכך, הרי שבעד גיוסם של העובדים לצורך המיזם דורש ועד העובדים של חברת החשמל הטבות שכר ובונוס במיליוני שקלים מדי שנה - שמהם ייהנו כלל 13 אלף עובדי החברה.

יוסי וייס / דוברות חברת החשמל
עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

"המסומנים" כבר יושבים בכיסאם

החגיגה שמנהלת חברת החשמל לא מסתכמת בשפע התקנים והתפקידים. הדובדבן שבקצפת הוא כמובן מלאכת איושם. כך, חלק מהמינויים לתפקידים הבכירים החדשים נעשה ללא מכרז. לחלופין, המועמדים "המסומנים" לתפקיד כבר יושבים בכיסאם העתידי כ"ממלאי מקום" - עד לבחירתם הרשמית. לא מפתיע גם שכמה מהם מחזיקים כבר בקשרים פנימיים עם צמרת החברה, שוודאי לא הזיקו להם בבחירתם לתפקיד.

כך למשל, לתפקיד של ראש המחלקה החדשה "לתכנון ולפרישת כבלים אופטיים" בצפון מונתה אונית אבן - ללא מכרז. אבן היתה במשך שנים עוזרתו האישית של המשנה למנכ"ל החברה חאין. לפני כשנה הסתבכה עם הנהלת חברת החשמל, לאחר שנטען לאי־התאמות לכאורה בין הדפסת כרטיס הנוכחות שלה לבין שעות שהייתה בעבודה. אבן הועמדה לדין משמעתי שמתנהל בחברת החשמל בפני ועדה פריטטית - המשותפת להנהלה ולוועד העובדים. נציג הוועד בוועדה היה לא אחר מאשר יו"ר ועד צפון, יעקב דבידה. בסיום הבירור החליטה הוועדה לנקות את אבן מאשם.

מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, סירב לקבל את החלטת ועדת המשמעת, וביקש לערוך לאבן בירור חוזר. בתגובה, הוועד הצפוני עתר בעצמו לבית הדין לעבודה, נגד הנהלת החברה ובשמה של אבן.

חברת החשמל

לפי הנוהל בחברת החשמל, אסור לקדם עובד שנגדו מתנהלים הליכים משמעתיים, אלא שבהנהלה טוענים כי ההליכים נגד אבן הושלמו. במכתב ששיגר לפני כחודש יו"ר ועד המהנדסים בחברת החשמל, יעקב חי, יריבו הפוליטי של דבידה - טען חי כי אבן כבר מנהלת בפועל את גיוס העובדים למחלקה החדשה שלה. זאת, בעוד שבמקביל היא נתמכת כאמור על ידי הייעוץ המשפטי של הוועד במאבקה נגד ההנהלה.

מחברת החשמל נמסר בעניינה של אבן כי "ההליך המשמעתי בעניינה הסתיים לחלוטין טרם מינויה. החברה בחנה בכובד ראש את התאמתה לתפקיד ואף לקחה בחשבון את ממצאי ההליך המשמעתי ומצאה שהינה בעל יכולות המתאימות לתפקיד".

במכתבו של חי צוין עוד כי שניים מחתניו של דבידה מתמודדים בימים אלה על תפקידים במיזם התקשורת של חברת החשמל - בין היתר, גם על תפקיד במחלקה החדשה של אבן. ואולם, טענה זו הוכחשה על ידי החברה.

גם עמיתה של אבן לאגף, אודי לוין, מנהל המחלקה המיועד בדרום, מכהן בינתיים בתפקידו ללא מכרז. לראש מחלקת כספים וכלכלה מיועד מיקי בן עמי - ששימש בעבר עוזרה של טרינצ'ר, מנהלת האגף החדשה. באופן דומה, מועמד לתפקיד ראש מחלקת תיאום ואינטגרציה, יוסי לפיד, שימש בעבר עוזרו האישי של צבי חרפ"ק - סמנכ"ל ארגון ולוגיסטיקה בחברה.

דרור ארצי

מחברת החשמל נמסר בעניינו של לוין כי "החברה בחנה את השכלתו וכישוריו למלא את התפקיד הנדרש ומצאה אותו כמועמד ראוי למילוי התפקיד". לגבי שאר המועמדים נמסר כי "למשרות המדוברות יפורסמו מכרזים לפי נוהלי החברה".

מחברת החשמל נמסר עוד בתגובה כי "החברה שותפה בפרויקט התשתיות הלאומי המשמעותי ביותר כיום, כקבלן עבודות ראשי בתכנון, בנייה, אחזקה, תפעול ובקרה של תשתיות. ביצוע עבודות בסדר גודל כזה חייב הפעלה של עובדים רבים הפרושים בצוותים מקרית שמונה ועד אילת, והתארגנות מורכבת המחייבת התאמה של השדרה הניהולית לטובת ביצוע מיטבי בהתאם ללוח הזמנים הנגזר מההתקשרות בשותפות.

"כדי לקדם מהר ככל שניתן את הפרויקט, החליטה הנהלת החברה, על פי הנהלים וסמכויותיה, לאייש מיידית משרות המוגדרות כקריטיות לקידום הפרויקט על ידי ניוד כח אדם פנימי שהוכח כבעל יכולות ניהול פרויקטלי גבוהות ביותר - וזאת לצורך הצלחת המיזם. בשאר המשרות, ככל שלוחות הזמנים מאפשרים, החברה יוצאת בהליכי מכרז וגיוס.

"חברת החשמל עוברת בשנים האחרונות תהליך תקשוב רחב היקף, בכל תחומי העשייה שלה, ושירותי התקשוב נהפכים להיות תנאי הכרחי לרוב פעילויות הליבה ולכן הובילו להקמת חטיבת בניהול דרג בכיר ברמת סמנכ"ל".



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#