רשות החברות מבקשת מחברת החשמל הבהרות על הבונוס לעובדים

לפי הסכם שאליו הגיעה הנהלת החברה עם ועד העובדים, יובטחו לעובדים 15% מהרווח החשבונאי שתרשום חברת החשמל מהמיזם, 15% מתשלום דמי ניהול עתידיים, והם יהיו זכאים להכנסה נוספת אם חברת החשמל תמכור בעתיד את מניותיה ב-IBC

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות החברות הממשלתיות פנתה לפני חג הפסח אל הנהלת חברת החשמל, בבקשה להבהיר את החלטתה להעניק בונוס לעובדי החברה בגין מיזם הסיבים שהיא מקדמת. זאת, בעקבות הביקורת החריפה שמתח על ההחלטה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט.

לפי הסכם שאליו הגיעה הנהלת החברה עם ועד העובדים, יובטחו לעובדים 15% מהרווח החשבונאי שתרשום חברת החשמל מהמיזם, 15% מתשלום דמי ניהול עתידיים, והם יהיו זכאים להכנסה נוספת אם חברת החשמל תמכור בעתיד את מניותיה בחברת הפרויקט, IBC, שבה היא מחזיקה 40%. כל זאת על חשבון כספי ציבור - ועל אף שחברת החשמל היתה זו שנלחמה בעבר בעצמה על כניסתה למיזם, מבלי להתנות את השתתפותה בדבר. בנוסף, הובטחה לעובדים זכאות למנות דירקטור אחד משלושת הדירקטורים שתמנה חברת החשמל ב–IBC.

הסדר זה נועד לעקוף את איסור רשות החברות להעניק לעובדים מניות בחברת הפרויקט - וכן את הבעייתיות במתן בונוס של מיליוני שקלים לכל עובדי חברת החשמל תמורת "הסכמתם" לקידומו. ואולם ליכט העיר כי נוסח ההסדר שהובא לעיונו "מחורר", היות שלא כלל ויתור מצד העובדים לתביעות עתידיות לקבלת מניות מ–IBC או מהשותפים הפרטיים בה.

אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלהצילום: אמיל סלמן

"עיון בהחלטה מגלה כי בפועל, ההסכמות עם העובדים דומות מאוד להענקת מניות לארגון העובדים", כתב ליכט. "מדובר על אגד זכויות הכולל זכות לדיווידנדים לכל אורך חיי הפרויקט, ללא תלות במאמץ, זכות למינוי דירקטור וכן שמירת כל הזכויות הנקובות בהסכמות עם העובדים גם במקרה של העברת מניות החברה במיזם התקשורת לגורם ממשלתי אחר.

"כלומר, לפי ההסכם, גם במקרה של מכירת מניות העובדים ישמרו על נציגם בדירקטוריון ואף על זכאותם לפדות את הזכויות בהנפקה או במיזוג - כאילו מדובר במניות של ממש".

בנוסף הזהיר ליכט מפני השלכות המעורבות שהובטחה לוועד העובדים בניהול חברת התקשורת על היבטי התחרות במשקי החשמל והתקשורת. זאת, מחשש להעצמת כוחו של ועד מונופול החשמל על ידי הפקדת כוח נוסף בידיו, גם בשוק התקשורת. ליכט ביקר את ההתנהלות הלא שקופה של החברה, וקרא למשרד האוצר "לפעול ללא דיחוי כדי למנוע מצב שבו המדינה תעמוד בפני עובדה מוגמרת".

רשות החברות נדרשה לקבל מענה להערותיו של ליכט מהנהלת חברת החשמל – כשעד אז היא נמנעת מלאשר את ההסכם שנחתם מול העובדים. מחברת החשמל נמסר כי ישיבו בפירוט על פניית רשות החברות בימים הקרובים.

חברת החשמל (40%) וקבוצת ויה אירופה (60%), שעם השותפות בה נמנות רפק, באטם, נכסי זיסאפל וטמרס, מחזיקות יחד בחברת IBC, המתעתדת להניח סיבים אופטיים על גבי תשתית קווי החשמל. תחילה דרש הוועד מהנהלת החברה להקצות לו 15% ממניות הפרויקט, ואולם רשות החברות הממשלתיות פסלה אפשרות זו. הרשות טענה כי תשתית קווי החשמל היא נכס לאומי, ולכן הקצאת טובת הנאה כנגדו אינה יכולה להתבצע ללא מכרז. עוד נטען כי אין זו חברה מופרטת שעובדי חברת החשמל טיפחו לאורך השנים, ולכן הם אינם זכאים לכאורה לאחזקה בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker