אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

11 שדות סולאריים נחנכו השבוע בנגב ובערבה, לאחר שהוקמו בשנתיים האחרונות בהשקעה כוללת של 830 מיליון שקל. זאת, במסגרת ההסדרה שמתמרצת הקמת מערכות פוטו־וולטאיות בינוניות (עד 12 מגה־ואט) בתעריף מסובסד.

חברת החשמל הצרפתית EN–EDF השיקה אתמול בקיבוץ משמר הנגב את חמשת הפרויקטים הסולאריים הראשונים שלה בישראל. החברה רכשה את הרישיונות להקמתם לפני שלוש שנים, והשקיעה בהם סכום של 330 מיליון שקל.

הפרויקטים ייצרו חשמל בהיקף כולל של כ–32 מגה־ואט, והם ממוקמים בגבולות (8.5 מגה־ואט), בלהב (3.2), בנחל עוז (6.0), בכרם שלום (6.4) ובמשמר הנגב (7.8).

לדברי אילון וניש, מנכ"ל הזרוע הישראלית של EDF, בידי החברה 11 פרויקטים בהיקף כולל של 160 מגה־ואט. עבודות ההקמה בארבעה אתרים נוספים של החברה הסתיימו בסוף 2013 ובימים אלה נמצאים בהליכי חיבור למערכת חלוקת החשמל. הפרויקטים ממוקמים באתרים: ברור חיל (8.8 מגוואט), סמר (10.8), תלמי אליהו (10) ומצפה רמון (7.0). כמו כן, החלה החברה בבניית שתי מערכות פוטו־וולטאיות גדולות בקיבוץ קטורה (40 מגה-ואט) ובזמורות (50 מגה-ואט). לדברי וניש, בכוונת EDF להתחיל בייזום פרויקטים לייצור חשמל באנרגיית רוח.

לוחות בשדה סולארי במשמר הנגב
שדה סולארי במשמר הנגבצילום: EDF-EN ישראל

בתוך כך, חנכה שלשום חלוצת הפרויקטים הסולאריים בישראל, חברת ערבה פאוור, שישה שדות סולאריים בהיקף של 36 מגה־ואט, שאותם הקימה בהשקעה כוללת של כחצי מיליארד שקל. פרויקטים אלה הוקמו על שטח כולל של 512 דונם ביטבתה, בשובל, במסלול, בארז, בגרופית ובאליפז. חמישה מהפרויקטים הוקמו על ידי סימנס ישראל (השותפה בערבה פאוור).

בתוך כך, הודיעה אתמול רשות החשמל על כוונתה להפחית את התעריף המתמרץ הקמת מתקנים לייצור חשמל באנרגיית רוח בכ–15%. הרשות תקצץ את מחיר החשמל שיובטח ליזמי הרוח מ–46.75 אגורות לקוט"ש ל–39.7 שקל לקוט"ש. זאת, בעקבות הוזלת טורבינות הרוח בעולם.

לטענת הרשות, המהלך יחסוך לצרכן תשלומים עודפים של כ–1.8 מיליארד שקל על פני 20 השנים הבאות. עם זאת, המהלך נתקל בביקורת קשה מצד היזמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום