המדינה חותכת את התעריפים שתשלם 
בעבור אנרגיית רוח ב-15%

רשות החשמל צפויה להפחית ליזמי הרוח את המחיר המובטח לרכישת חשמל בעקבות הוזלת הטורבינות בעולם; הנפגעת העיקרית: אנלייט של שאול אלוביץ', שיוזמת חוות רוח בעמק הבכא ב-800 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

תעריפי אנרגיית הרוח עתידים לרדת בהתאם להוזלת ציוד ייצור החשמל מרוח בעולם. רשות החשמל צפויה להודיע בימים הקרובים על הפחתת תעריף רכישת החשמל שיובטח ליזמי אנרגיית הרוח בישראל בכ–15%, ממחיר מובטח של 46.7 אגורות לקוט"ש למחיר של כ–40 אגורות לקוט"ש בלבד.

הסיבה לכך נעוצה בטענה לירידה של כ–20% במחירי טורבינות הרוח בעולם מאז קביעת התעריפים המתמרצים בישראל ב–2011. זאת, לצד שיפורים טכנולוגיים שהגבירו את נצילותן האנרגטית ואת יכולתן להפיק חשמל במהירויות רוח נמוכות יותר. בנוסף, תעריף החשמל שיובטח ליזמים יוצמד מעתה למדד בלומברג של עלויות הציוד בענף - במטרה למנוע הפקת רווח עודף על ידי היזמים, בסבסוד ציבור צרכני החשמל.

כוונת רשות החשמל מעוררת תרעומת קשה בקרב היזמים בענף. אלה טוענים להתעלמות מנגנון התעריפים מעלויות עודפות שבהן הם נושאים בגין חכירת קרקעות והימשכות הליכי סטאטוטוריקה. מנגד טוענים גורמי ממשל כי גם לאחר ההפחתה המתוכננת, תעריף החשמל שיובטח ליזמים בישראל עדיין יהיה גבוה מהנהוג בעולם (8.3 יורו סנט לקוט"ש).

טורבינות רוח בצפון רמת הגולןצילום: ירון קמינסקי

הנפגעת הראשונה מכוונת הרשות עשויה להיות אנלייט, שבשליטת יורוקום מקבוצת שאול אלוביץ'. החברה מקדמת בעמק הבכא פרויקט להקמת 34 טורבינות רוח בהספק 102 מגה־ואט, ובהשקעה שעשויה להסתכם בכ–800 מיליון שקל. תוכניות החברה התבססו על תעריף של 51 אגורות לקוט"ש, אשר הופחת ב–1 בינואר ל–47.6 אגורות בעקבות הצמדות מטבע - וכעת עומד בפני הפחתה נוספת.

יזמית בולטת נוספת בענף היא אפקון תעשיות, שמקדמת בגלבוע פרויקט בהספק של כ–21 מגה־ואט. החברה צפויה "לחמוק" מהפחתת התעריף הצפויה, לאחר שקיבלה כבר לידיה רישיונות ייצור עבורו - אך לטענתה היא זכאית לתעריף שהובטח ליזמים ב–2013.

ממשלת ישראל החליטה לפני כשלוש שנים להקצות מכסה של 800 מגה־ואט לייצור חשמל באנרגיית רוח, אך עד כה חולקו רישיונות של כ–160 מגה־ואט בלבד, והענף עדיין סובל מחסמים ביורוקרטים רבים. בשבוע שעבר אושרה תוכנית המתאר הארצית למתקני רוח, שצפויה לחלק את השוק בין טורבינות זעירות לייצור חשמל עצמי (בגובה של עד 4 מטר), שנהנות ממכסה של 30 מגה־ואט, וטורבינות גדולות (מעל 40 מטר).

מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל, איתן פרנס, אמר: "זהו צעד נמהר ומיותר, שכן ממילא על הרשות לפתוח את התעריף ולהכיר ליזמים בעלויות שיתבהרו רק עם התקדמות התחום."

חוות סולאריות 
בחצי מיליארד שקל

בתוך כך, ייחנכו השבוע בנגב ובערבה שורת חוות סולאריות שהוקמו במסגרת ההסדרה המתמרצת הקמת מערכות פוטו־וולטאיות בינוניות וגדולות. חברת ערבה פאוור תחנוך ביום שני שש מערכות בהיקף 36 מגה־ואט, שהוקמו בעלות של כחצי מיליארד שקל על שטח כולל של 512 דונם, ביישובים יטבתה, שובל, מסלול, ארז, גרופית ואליפז. במקביל, EDF־ישראל, הזרוע המקומית של ענקית החשמל הצרפתית, תחנוך אף היא בדרום שורה של חוות סולאריות בהיקף של כ–30 מגה־ואט.

רשות החשמל מתעתדת להקצות את המכסות הבאות לייצור חשמל סולארי לאחר מכרז על תעריף החשמל המובטח. מנכ"ל ערבה פאוור, ג'ון כהן, אמר כי "הגיעה העת להשיק את עידן התעריף הכלכלי, ולהוציא אל הפועל עשרות מיזמים שניתן לחברם לרשת תוך פחות משנה מפרסום ההסדרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker