הדינוזאורים חוזרים: רכב השטח הטוב בישראל

מבחן השוואתי לפני אופנת הג'יפונים, בימים שבהם נמכר סולר ב–2 שקלים לליטר - 
שלטו בישראל רכבי שטח אמיתיים, שיכלו להסיע משפחה שלמה גם במעלה גבעות בנגב
 ■ טויוטה לנד־קרוזר שומר על המסורת, ג'יפ גרנד צ'ירוקי מפנק בכביש, סאנגיונג רקסטון מציע חלופה זולה - אך רק אחד מהם הוא רכב השטח הטוב בישראל

יואב קווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב קווה

הדינוזאורים שיגשגו כאן לפני 10–15 שנים. הם היו גדולים, כבדים, חזקים ואיימו לדרוס את הקטנים מהם. ניסאן טראנו, איסוזו טרופר, מיצובישי פאג׳רו וטויוטה לנד־קרוזר נמכרו בישראל מאז המחצית השנייה של שנות ה–90 באלפי יחידות בכל שנה. קבלנים, בעלי משפחות גדולות, שוחרי שטח ושוחרי רושם - כולם קנו אותם. הסולר עלה אז ב–1–2 שקלים לליטר ועם ישראל רכב גבוה על הסוס.

הדינוזאורים - ״רכבי השטח הגדולים עם הילוכי הכוח״ - התאימו להובלת חמישה מבוגרים ושני ילדים, ידעו לדהור בכבישים וגם לכבוש את מעלות הנגב. השילוב היה נראה אז הגיוני.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

ואולם בשנים האחרונות, עם נסיקת מחירי הדלק, ועם הופעתם של דגמי כביש־שטח חדשים, החלו הדינוזאורים להיכחד. עם ישראל עבר לרכבי כביש־שטח רכים ובעיקר לרכבי כביש־שטח־אופנה שמצוידים במראה הנכון אבל רק בהנעה קדמית ולא 4X4 או במלים אחרות - סופר־ג׳יפים, עבור נסיעה לסופר וחזרה. המבחן ההשוואתי שלפניכם מעמת את שני הכלים החדשים ביותר בשוק: טויוטה לנד־קרוזר וג'יפ גרנד צ'רוקי החדשים.

החלטנו לצרף למבחן גם את סאנגיונג רקסטון החדש, שהוא אמנם זול משניים האלה ב–80–150 אלף שקל אבל מציע ממדים דומים, יכולת שטח מקבילה ולמעשה משתייך לאותה קבוצה - רכבי כביש־שטח קשוחים בגודל מלא.

מתיחת פנים 
ללנד־קרוזר

דינוזאור אחד הצליח בכל זאת לשרוד. אמנם לא בכמויות של תחילת ואמצע שנות ה–2000, ובכל זאת הוא חי ומתהלך על פני הכבישים במלוא גודלו, הדרו ומשקלו. אנחנו מדברים על טויוטה לנד־קרוזר. בתחילת ואמצע העשור הקודם מכר היבואן, יוניון מוטורס, לנד־קרוזרים בקצב של 2,000 כלים בשנה. הכפילו את הנתון הזה ברבע מיליון שקל לפחות ליחידה ותגלו שדגם אחד ויחיד ייצר ליבואן הכנסות של חצי מיליארד שקל בשנה, לא כולל חלפים ושירות.

בשנים האחרונות מוכר יוניון מוטורס לנד־קרוזרים בקצב של 600–800 כלים בשנה. המספר הזה נמוך משמעותית בהשוואה לעבר אבל הוא גבוה מאוד בהשוואה לכל המתחרים הישירים.

לנד־קרוזר הנוכחי הוצג ב–2009. לפני חודשים אחדים החל השיווק של לנד־קרוזר ״החדש״. למעשה לא מדובר בדגם חדש של ממש אלא במתיחת פנים מינורית - שבכת גריל חדשה, פנסי לד קדמיים, עיטור פלסטי על הדלת האחורית וגרפיקה משופרת למסך המגע. זהו בערך. השינויים האלה נועדו להשיג שני דברים: האחד, להעצים (עוד קצת) את הרושם החיצוני של הרכב; השני, לעקוף או לנטרל באופן זמני יצרני חלפים תחליפיים.

מדוע? חלקי מעטפת, כמו פגושים, פנסים וגריל הם חלקים שכיחים להיפגע בתאונות. יצרני חלקים תחליפיים עוקפים את יצרן הרכב, במקרה זה טויוטה, ומייצרים חלקים כאלה בזול. ברגע שהיצרן משנה את החלקים האלה, נדרש ליצרן התחליפי פרק זמן מסוים עד שהוא מעתיק את התבניות ומשחרר אותן לשוק, ובינתיים היצרן המקורי חופשי לדפוק קופה.

צ'רוקי שלא 
אוהב שטח?

טויוטה לנד־קרוזר הוא לא ג׳יפ. ג׳יפ, כמו פריג׳ידר או כמו וספה - הוא יצרן ולא מוצר. ג׳יפ זה המקור, כלי הרכב הצבאי שנחנך במלחמת העולם השנייה. הוא אמריקאי, ספרטני, תנועותיו קלות בשטח, ואפשר לשטוף את כולו, מבפנים ומבחוץ, בצינור אחד.

ג׳יפ גרנד צ׳רוקי נושא את הסמל ואת השם המחייב, אלא שנראה שריפודי העור, דיפוני הפלסטיקה ומסכי המגע לא יקבלו בברכה מקלחת מצינור. הוא רחוק שנות אור מהמקור של מלחמת העולם השנייה. וזה לא בהכרח לרעה.

אנחנו הרי רוצים את הג׳יפון שלנו מפנק ונוח, שקט ונעים. אנחנו רוצים לנסוע 150 קמ"ש בכביש 6 ובלי לשמוע את אוושת הרוח. אנחנו רוצים להיראות עם ולהרגיש בלי.

סאנגיונג רקסטוןצילום: תומר אפלבאום

ושטח? כנראה זה כבר לא גבוה כל כך בסדר העדיפויות. מתברר שג׳יפ גרנד צ׳רוקי מודל 2014 לא אוהב שטח. נכון שאפשר בקלות לשפר את גרנד צ'רוקי, להחליף את צמיגים, לטפל ביחסי ההעברה, לשפר את המתלים ועוד. נכון שאפשר להוציא ממנו חיית שטח נהדרת. אבל כפי שהוא עכשיו, כפי שהוא משווק במקור, ג'יפ גרנד צ'רוקי 2014 לא מרגיש נוח בשטח. הוא מאבד אחיזה בקלות, הוא קופצני עצבני, לא נוח לשליטה. גרסת הדיזל היקרה מצוידת בקפיצי אוויר מתכווננים שמאפשרים הגדלה משמעותית של מרווח הגחון, אלא שזה בא על חשבון רכות ושיכוך, ולכן לא פותר את הסוגיה.

והלנד־קרוזר? טויוטה היא חברה עקשנית ושמרנית, והלנד־קרוזר יוצא מכך נשכר. יש לו שלדת סולם גמישה, מהלך מתלה נדיב ותכנון מתלים מוצלח. לנד־קרוזר, גם בלי הגבהה, גם עם הצמיגים המקוריים, גם עם בולמי הזעזועים המקוריים (הרכים מדי), הוא רכב שטח יעיל להפליא. באמת שלא צריך להיות נהג שטח מנוסה כדי לשסות אותו בעליות תלולות ואפילו סלעיות. לנד־קרוזר יודע לעקוב בדבקות אחרי פני השטח וכמעט שלא לאבד אחיזה.

פער של 100 
אלף שקל

ג׳יפ גרנד צ׳רוקי 2014 מציג פנסי היי־טק קטנים עם לדים, שמעניקים חזות מתוחכמת ומעודנת יותר מבעבר. העיצוב מוצלח ואפקטיבי. וכמה זה עולה לנו? לכל רכב יש שני תגי מחיר: המחיר הנתפש והמחיר בפועל. המחיר הנתפש מייצג את התדמית של הרכב, את העיצוב וכו'. המחיר בפועל זה המחיר בפועל.

אם המחיר הנתפש גבוה מהמחיר בפועל, אז הלקוח הרוויח. אם המחיר הנתפש נמוך מהמחיר בפועל, אז הלקוח הוא, חלילה, פראייר.

המחיר הנתפש של ג'יפ גרנד צ'רוקי, בוודאי בעיצוב החדש, הוא גבוה. לא פחות מ–350–400 אלף שקל. זה המחיר שמודבק לו על המצח. כך נראה שהוא שווה. והמחיר בפועל? החל ב–290 אלף שקל. זה המחיר לדגם הפשוט ביותר, לרדו, עם מנוע בנזין (3.6 ליטרים, 282 כ"ס). המשמעות: פער חיובי. ואכן ג'יפ גרנד צ'רוקי בנזין בסיסי הוא קנייה משתלמת.

ג'יפ גרנד צ'ירוקיצילום: תומר אפלבאום

גרסת הדיזל המפוארת (3.0 ליטרים, 247 כ"ס), שמצוידת בקפיצי אוויר, יקרה יותר משמעותית - 440 אלף שקל. והפער בין המחיר הנתפש למחיר בפועל נמחק.

ואולם ברגע שעוברים לדבר על המחיר, הקוריאנים נכנסים לתמונה. אמנם הסמל של סאנגיונג רקסטון לא נוצץ בכלל. אמנם קשה להגות את השם שלו, והעיצוב שלו די אנונימי. אבל - וזה אבל משמעותי - המחיר שלו נמוך בכ–100 אלף שקל מהמתחרים היוקרתיים (225 אלף שקל).

סאנגיונג רקסטון הוא כביש־שטח־קשוח־גדול וסימפטי. המנוע שלו (2.0 ליטרים, דיזל, 155 כ"ס) סוחב בסדר ואינו רועש יתר על המידה. עיצוב הפנים פשוט ונעים. החיסרון הכי גדול של רקסטון, חוץ מהתדמית האפורה, הוא מערך המתלים הרך עד כמעט רופס. יש לזה פתרון - החלפה של קפיצים ובולמי זעזועים - במחיר של כ–10,000 שקל. זה פתרון מוצלח שסוגר את הפינה הזאת והופך את רקסטון לאלטרנטיבה די משתלמת.

שורה תחתונה: למרות המנוע, לנד־קרוזר

נימוסי הכביש של גרנד צ׳רוקי החדש מצוינים. הוא מעניק תחושה ספורטיבית, מנוע הדיזל שלו שקט וחלק (שישה צילנדרים, קשה לעתים להבחין שזה לוגם סולר ולא בנזין). לנד־קרוזר פחות מוצלח בכביש. הוא מתנדנד ורוכן בפניות. ובעיקר, הוא רועש. מנוע הדיזל בלנד־קרוזר מחוספס ורועש. חבל.

ועם זאת, קוטף לנד־קרוזר את הניצחון במבחן. למה? כי הוא רב שימושי באמת. כי הוא בסדר גמור בכביש ומצוין בשטח, כי הוא איכותי, עמיד ואמין, כי הוא מאוד מבוקש בשוק היד השנייה. לכן לנד־קרוזר הוא כיום רכב הכביש־שטח־קשוח הטוב ביותר בישראל (במחיר של עד 400 אלף שקל).

טויוטה לנדקרוזרצילום: תומר אפלבאום

השתתפו במבחן: דניאל שמיל, אמיר שר ויואב קווה

לאתר כבישים של יואב קווה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker