בקרוב: המהירות המותרת בכביש 6 תעלה ל-120 קמ"ש

ההחלטהשל שר התחבורה מבוססת על חוות דעת של חברת כביש חוצה ישראל, ואימוץ מסקנות הוועדה למהירות נסיעה מ-2010

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

שלוש שנים אחרי ההבטחה: המהירות בכביש 6 עולה ל-120 קמ"ש. שר התחבורה, ישראל כ"ץ, חתם הבוקר על תקנה חדשה שמאפשרת את העלאת המהירות בכבישים מהירים ל-120 קמ"ש, במקום 110 קמ"ש כיום.

ההחלטה, אומרים במשרד התחבורה, מבוססת על חוות דעת של חברת כביש חוצה ישראל, ואימוץ מסקנות הוuעדה למהירות נסיעה מ-2010. העלאת המהירות היא בסמכות שר התחבורה, אחר התייעצות עם ראש אגף התנועה במשטרה.

בשלב הראשון, המהירות תותר בכביש 6 בלבד, וגם זאת – לאחר השלמה של מספר שיפורים בטיחותיים ובהם החלפת מעקות בטיחות, התקנת פס מרעידים ו"עיני חתול" בקטעים שונים בכביש. כל זאת יקרה "בחודשים הקרובים".

לפני כשלוש שנים, החליט שר התחבורה לאמץ הנחיות חדשות לקביעת מהירות הנסיעה המרבית המותרת ברשת הדרכים בישראל. במסגרת הנחיות אלה, העלה כ"ץ. את המהירות המותרת בכבישים מהירים מ-100 ל-110 קמ"ש, ובכבישים בין עירוניים מ-90 ל-100 קמ"ש.

לפי משרד התחבורה, תואם עם המשטרה כי אכיפת המהירות בכבישים תהיה החל מחריגה של 10% מהמהירות המרבית המותרת, כפי שהיה עד כה.

לפי נתוני המפקח על התעבורה במשרד התחבורה, בכבישים בהם עלתה מהירות הנסיעה מ-100 ל-110 קמ"ש לא נרשמה כל השפעה שלילית ולא חלה כל הרעה בפתיחותם של הנהגים בכבישים. יתרה מכך, בחלק מהכבישים בהם עלתה המהירות ל-100 ול-110 קמ"ש, אף נרשמה ירידה במספר תאונות הדרכים. מעניין יהיה לבחון נתונים אלה לנוכח התוכנית המתרחבת להתקנת מצלמות מהירות אוטומטיות לאורך כבישים מהירים. אולי אפשר להשקיע את הכסף ביוזמות חשובות יותר בתחום הבטיחות.

ההמלצה בדו"ח של ועדת המומחים בעניין העלאת המהירות היתה להעלות את המהירות ל-110 קמ"ש, ולא 120 קמ"ש. העלייה הנוספת מבוססת, לפי משרד התחבורה, על המלצה של חברת חוצה ישראל. לפי חוות הדעת של החברה, מהירות התכן בכביש חוצה ישראל היא 130 קמ"ש, ולכן ניתן להעלות את המהירות המותרת בו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker