הפתרון של המטרונית לחריגות ולדו"ח המבקר: מינוי פוליטי למנכ"ל

אבישי כהן, לשעבר מנכ"ל נמל אילת ובכיר במפלגת קדימה, נבחר למנכ"ל חברת התשתיות יפה נוף של עיריית חיפה, שראשיה מקורבים למפלגה ■ שני המנכ"לים הקודמים של יפה נוף התפטרו על רקע קשיי פרויקט המטרונית שהיא מנהלת

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

לאחר חריגה מצטברת של מיליארד שקל בתקציב פרויקט המטרונית שמנהלת חברת התשתיות העירונית של חיפה, יפה נוף, לאחר שני מנכ"לים שהתפטרו מראשותה על רקע קשיי הפרויקט וחודשיים לאחר פרסום דו"ח מבקר מדינה חריף בעניין – הודיעה אתמול יפה נוף על מינויו של פעיל פוליטי לשעבר לתפקיד המנכ"ל החדש של החברה. זאת, לאחר שהחברה התנהלה ללא מנכ"ל בעשרת החודשים האחרונים.

דירקטוריון יפה נוף, בראשות רו"ח ג'קי ואקים, גזבר עיריית חיפה, בחר שלשום באבישי כהן למנכ"ל החדש של החברה. כהן שימש בעבר מנהל מטה המבצעים של מפלגת קדימה ומזכיר הוועדה המוניציפלית של המפלגה. ב–2010 מונה לתפקיד מנכ"ל חברת נמל אילת, ברקע ביקורת ציבורית קשה, וכיהן בתפקיד עד להפרטת הנמל ב–2013.

ראש העיר חיפה, יונה יהב, נמנה עד לאחרונה עם שורות קדימה ובעבר שימש סגן יו"ר מועצת המפלגה. עו"ד אוסמה ואקים, אחיו של ג'קי ואקים - שכיהן גם כיו"ר ועדת האיתור למנכ"ל - שימש בבחירות 2009 בתפקיד בכיר במטה הבחירות של יהב מטעם קדימה.

כהן גבר בין היתר במרוץ לתפקיד על יצחק זוכמן, ששימש עד לאחרונה מנכ"ל נ.ת.ע, מנהלת פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן, ובעבר שימש סמנכ"ל התשתיות במשרד התחבורה. לפי הערכות, זוכמן זכה לתמיכתו של שר התחבורה, ישראל כ"ץ, אך כשל לבסוף מול כהן.

"דירקטוריון יפה נוף בחר באדם בעל הכישורים המתאימים ביותר לנהל ולהוביל את יפה נוף קדימה", אמר ואקים לאחר הבחירה. "אני בטוח שכהן יוכל להוציא את הפרויקטים לפועל", הוסיף.

100 מיליון שקל לעבודות "לא חיוניות"

חברת יפה נוף היתה נתונה בשלוש השנים האחרונות תחת ביקורת קשה על אופן ניהול הפרויקטים שבתחום אחריותה. במארס 2012 חשף TheMarker כי בפרויקט הדגל של החברה - קו B.R.T הראשון בישראל (המטרונית) - התגלתה חריגה כספית של כ–400 מיליון שקל. זאת, שלושה חודשים לאחר שמנכ"ל החברה דאז, דורון מגיד, התפטר במפתיע בתפקידו.

עם היוודע דבר החריגה הורה משרד האוצר להפסיק את הזרמת הכספים לכל הפרויקטים של יפה נוף, ובממשלה נפתחה בדיקה אודות התנהלות החברה.  

בתחקיר נוסף שפורסם 
ב–TheMarker ב–2012 נמצא כי חלק מהחריגות נוצרו כתוצאה מ"צ'ופרים" שהבטיחה החברה לראשי הערים שאותן חוצה הפרויקט – בהן גם קרית אתא. ראש עיריית קרית אתא, יעקב פרץ, כיהן במקביל כחבר דירקטוריון מפעל הפיס ועמד בראש ועדת האיתור לתפקיד המנכ"ל מפעל הפיס, שהמליצה בשעתו למנות את ואקים לתפקיד. ואקים ויתר לבסוף על התפקיד בתום קמפיין ממושך שנוהל נגד מינויו לתפקיד.

מדו"ח שפירסם מבקר המדינה בינואר השנה, עלה כי יפה נוף ביצעה עבודות שאינן חיוניות או נוגעות לפרויקט, בעלות של כ–100 מיליון שקל, ללא אישור משרד התחבורה. בין היתר, ציין המבקר את העתקת השוק העירוני בקרית אתא, בנוסף להקמת עמודי תאורה בעיר.

בדו"ח המבקר נתגלה כי ההשקעה במטרונית התנפחה מתקציב ראשוני של 540 מיליון שקל ל–1.6 מיליארד שקל, והפעלתה נדחתה כמעט בשנה. בדו"ח הועלו כשלים רבים ומגוונים לאורך כל תקופת תכנון הפרויקט וניהולו, לרבות אי־מינוי של סמנכ"ל כספים ומבקר פנים לחברה.

למרות הממצאים הקשים, נמנע מבקר המדינה מלהטיל אחריות אישית על בכירי יפה נוף, ובראשם ואקים. בינתיים, במאי 2013 התפטר מתפקידו גם המנכ"ל החדש של החברה, ערן לויטה, בעקבות ביקורת חריפה מצד משרד התחבורה, ומאז החברה פועלת ללא מנכ"ל.

באחרונה שמה של יפה נוף נקשר בתקרית מביכה נוספת. חודשיים לאחר שכ"ץ ויהב חנכו את פרויקט דרך נחל הגיבורים בעיר, פרויקט שאותו קידמה החברה בשנים האחרונות בהשקעה של 180 מיליון שקל, פנתה פרקליטות המדינה לבית המשפט בבקשה לסגור את הכביש לתנועה. לטענת הפרקליטות, עיריית חיפה ויפה נוף הפרו את תוכניות המתאר ואת אישורי הבנייה, ולא מיגנו את המבנים הסמוכים לכביש נגד רעש.

מחברת יפה נוף נמסר בתגובה: "הליך בחירת המנכ"ל נוהל לפי הוראות כל דין. ועדת האיתור ריאיינה 19 מועמדים, וכהן דורג על ידי כל חבר מחברי הוועדה בפער משמעותי ביחס למועמדים האחרים. ניסיון השווא לקשר בין בחירתו לאחיו של יו"ר הדירקטוריון המזוהה עם מפלגת קדימה פסול ויש לדחותו על הסף". מעיריית חיפה נמסר: "ראש העיר יהב התפטר מכל תפקיד בקדימה כבר לפני שנים".

המטרונית עוצרת בתחנהצילום: רמי שלוש
ראש עיריית חיפה, יונה יהבצילום: עופר וקנין
יצחק זוכמןצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker