נחנך כביש חדש שיחבר את מנהרות הכרמל לכביש עוקף הקריות

הכביש הקצר, 1.7 ק"מ, אמור לחסוך 100 מיליון שקל בשנה למשק ולאפשר נסיעה רצופה ללא רמזורים מהגליל המערבי והקריות לכביש החוף ולמרכז; הכביש שעלותו 260 מיליון שקל ייפתח מחר לתנועה - חצי שנה לפני המועד המתוכנן

דניאל שמיל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כביש קצר, באורך 1.7 ק"מ בלבד, ייפתח בחיפה מחר (ו') אך יש לו חשיבות גדולה. לראשונה, יש חיבור ישיר בין כביש עוקף קריות (22) למנהרות הכרמל. לפי הערכות חברת יפה נוף, שהקימה את הכביש, הקמתו תחסוך למשק 100 מיליון שקל בשנה ותגדיל את נפח התנועה במנהרות הכרמל ב–15%–25%.

הכביש יאפשר נסיעה רצופה, ללא רמזורים, מהגליל המערבי והקריות אל כביש החוף ומשם לאזור למרכז. ביפה נוף מעריכים כי הפרויקט יביא לחיסכון של 621 שעות נסיעה ביום ו–4,936 ק"מ של נסיעת מכוניות. החיסכון הצפוי למשק, 100 מיליון שקל, נובע בעיקר מחיסכון בזמן הנסיעה, אך תורמים לו גם חיסכון בהוצאות תפעול ובעלויות תאונות דרכים.

הקמת הכביש החדש, שעלותו 260 מיליון שקל, החלה בקיץ 2011 והוא נפתח חצי שנה לפני המועד המתוכנן. עם זאת, העבודות לא הסתיימו לגמרי, ונותרו עבודות כמו חיפוי קירות, פינוי עודפי עפר והשלמת עבודות פיתוח נופי. ביפה נוף מבטיחים כי עבודות ההשלמה יבוצעו בעיקר בשעות הלילה.

הכביש החדש

הכביש הוא דו־מסלולי ודו־נתיבי, וכשליש ממנו משוקע, כדי לעבור מתחת למסילת רכבת החוף, מפגש רכבת העמק העתידי ומסלול המטרונית.

חברת יפה נוף תיכננה, ניהלה ויזמה את הקמת הכביש עבור עיריית חיפה ומשרד התחבורה. חברת טר ארמה ביצעה את עבודות הקמת הכביש, ניהול הפרויקט והפיקוח בוצעו על ידי שפירא מרכוס מהנדסים.

שר התחבורה והבטיחות בדרכים ישראל כ"ץ אמר בטקס לפתיחת הכביש כי "מדיניות משרד התחבורה לחיבור הפריפריה למרכז מיושמת במלואה בפתיחת הכביש המחבר בין שני פרויקטים תחבורתיים גדולים – מנהרות הכרמל וכביש עוקף קריות".

ראש העיר חיפה יונה יהב מסר כי "ההשקעה האדירה בתשתיות ותחבורה בחיפה משפרת את איכות החיים, מאפשרת חיבור מהיר ונוח בין צפון הארץ לחיפה ומחזקת את מעמדה של חיפה כבירת הצפון".

כ"ץ ניצל את הטקס גם להתייחסות לנושא הנמלים וועדי הנמלים שמתפקדים לליכוד: "אני מורגל לכך שמי שמתפקד למפלגה מסוימת עושה זאת מתוך רצון לתרום. אצל ועדי הנמלים ההצטרפות היא לשם בלימת פרויקטים - כדי שאשנה את דעתי ולא אבנה נמלים חדשים. אני מודיע לכם שהלחצים לא ישפיעו כשהוא זה, ועד סוף השנה אזמין אתכם לטקס הנחת אבן הפינה של הנמל החדש בחיפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker