אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, הודיע אתמול (ג') כי הוא מתנגד למכירת חניון קרתא בירושלים לחברת אלרוב של איש העסקים אלפרד אקירוב, מחשש ליצירת מונופול בחניוני העיר העתיקה, שיביא להאמרת תעריפי החניה באזור המתויר בישראל.

אלרוב זכתה בנובמבר האחרון במכרז לרכישת הזכויות בחניון, הסמוך לעיר העתיקה, תמורת 110 מיליון שקל, לאחר שגברה על 8 מתמודדות נוספות. חודש לפני כן חשף TheMarker כי זכייתה של אלרוב היתה צפויה, מכיוון שהיא מחזיקה כיום בשני החניונים השכנים והמתחרים לקרתא: ממילא ומצודת דוד, ולכן תנקוט גישה אגרסיבית כדי להשתלט על החניון הגדול היחיד שמתחרה בה. ואמנם, סכום הרכישה גבוה משמעותית מהערכת השמאי שהוזמנה על ידי עורכי המכרז, ושאמדה את שווי החניון ב–70 מיליון שקל.

חניון קרתאצילום: אמיל סלמן

עם זכייתה במכרז, אמורה היתה אלרוב להחזיק ב–2,000 מקומות חניה בתשלום, שהם הרוב המוחלט של מקומות החניה העומדים כיום לרשות הנהגים המבקשים לבקר בעיר העתיקה. ואולם בעקבות הפרסום, פנתה רשות ההגבלים העסקיים אל עורכי המכרז והתריעה כי מימוש העסקה יותנה באישורה.

חניון קרתא, הסמוך לשער יפו, בנוי על שטח של כ–22 דונם בשלושה מפלסים, ומכיל 800 מקומות חניה למכוניות ו–35 מקומות חניה לאוטובוסים. הכנסותיו ב–2012 הסתכמו ב–12 מיליון שקל. החניון הועמד למכירה בדצמבר 2012 כחלק מפירוק חברת קרתא, על ידי עורכי הדין יצחק מלכו ומיכאל ראבילו.

בשנים האחרונות הערימה אלרוב קשיים על מכירת החניון, מכיוון שהיא מחזיקה ב–70% ממניות המרכז המסחרי ממילא שמעליו. בנוסף, לאלרוב היה אינטרס ברכישת החניון גם בגלל בעלותה על החניונים המשיקים לו - ממילא ומצודת דוד, המאכלסים יחד 1,200 מקומות חניה ומתאפיינים בתפוסה גבוהה, בייחוד בחודשי הקיץ ובחגים. עיריית ירושלים אוסרת על כניסת כלי רכב פרטיים לאזור האתרים הקדושים, ויש מקומות חניה מעטים בלבד באזור שמסומנים בכחול־לבן.

משכך, במסגרת מיפוי מקומות החניה שביצעה, ביקשה רשות ההגבלים מאלרוב את נתוני התפוסה של החניון במהלך השנים האחרונות, ככל הנראה כדי לבדוק שיעור ימי התפוסה המלאה בחניון. ואולם אלרוב התקשתה במסירת חלק מהנתונים בטענה כי אלה "נמחקו" ממחשבי החניון. משנודע על כוונת אלרוב להתמודד על רכישת החניון, פנתה באחרונה אחת החברות המתעניינות במכרז בבהילות אל הממונה על ההגבלים וטענה כי אלרוב היא למעשה מונופול כבר כיום, וכי הכוח המונופוליסטי לכאורה שייצבר בידיה "עלול לשמש אותה לרעה, במובן זה שהיא תוכל להעלות את מחירי החניה באזור מבלי שיהא לה כל איום תחרותי".

התערבות נוספת בהליך המכרזי נעשתה גם על ידי עיריית ירושלים ומשטרת ישראל. נוכח החשש כי מכירת הזכויות בחניון לאלרוב תביא לסגירת החניון בשבת, הבהירה העירייה למתמודדים בהתמחרות כי כחלק מהתנאים שתציב לקבלת רישיון עסק, היא תכלול את החובה לפתוח את החניון בשבת. כמו כן, הבהירה המשטרה את הצורך בפעילות החניון בשבת מסיבות ביטחוניות.

לאחר הפרסום, ביקשה אלרוב להוסיף: "קביעת הממונה כי רכישת חניון קרתא על-ידי החברה תביא למונופול אזורי, הינה שגויה ותפגע באופן ברור בכיסם של הצרכנים, שייאלצו לשלם דמי חניה גבוהים בהרבה מכפי שהם משלמים כיום. אלרוב התחייבה בכתב כי המחירים שתגבה בחניון קרתא יהיו זהים לתעריפים בחניון ממילא, ונמוכים מהתעריפים הנגבים כיום בחניון קרתא. זאת, מאחר שהזיקה הכלכלית של אלרוב למתחם המסחרי ממילא, מהווה תמריץ להפחתת דמי החניה בקרתא, שאינו מהווה כלל כגורם חשיבות עבור שאר הרוכשות האלטרנטיביות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker