אלון חסן לישראל כץ: "ניפגש בפריימריס"; שר התחבורה: "האיומים לא ישפיעו עליי"

שר התחבורה ישראל כ"ץ בדיון בוועדת הכלכלה על הפרטת הנמלים: "הנמלים יבנו, תהיה תחרות יוקר המחייה יוזל, ותרבות ההתנהלות של הנמלים הקיימים והסגנון ישתנו בהכרח ■ אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד, חשף כי ניהל מו"מ חשאי עם האוצר בנוגע לנמלים

צבי זרחיה
צבי זרחיה

"ניפגש בפריימריס" - כך אמר היום אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד,  לשר התחבורה ישראל כץ לקראת סיום הדיון שקיימה ועדת הכלכלה על הרפורמה בנמלים. זאת לאחר ש-1,200 מעובדי הנמלים התפקדו באחרונה לליכוד. כץ השיב לחסן: "אתה מטיל בי דופי אישי. חלק מחברי הכנסת באו לדיון פוליטי".

בתום הישיבה אמר כץ ל- TheMarker: "כל האיומים לא ישפיעו עלי, לא השפיעו עלי בעבר כשהנהגתי רפורמות ברכבת ושמים פתוחים ולא ישפיעו בהווה גם בתחום הנמלים. הנמלים ייבנו, תהיה תחרות, יוקר המחייה יוזל ותרבות ההתנהלות של הנמלים הקיימים והסגנון ישתנו בהכרח".

קודם לכן, התנהל ויכוח טעון בין כץ לבין ח"כ איציק שמולי (עבודה) שביקר באחרונה בנמל חיפה כאורח העובדים. שמולי אמר לכץ כי "יש שאיפות, יש שיאמרו פנטזיות כשהנחות היסוד מוטלות בספק. באו גם גורמים אחרים שהציגו נתונים אחרים: תשתיות קיימות ישנות, הוועדים אומרים שרוצים תחרות, ואתה נכנס בהם ומציג אותם כאילו הם אנטי תחרות. מי שחוסם תחרות זה אתה השר".

כץ  השיב: "זה שקר וכזב אני מוריד את יוקר המחייה. אתה הולך נגד הצדק החברתי שהטפת לו ואתה עושה פה מהלך פוליטי ודיון פוליטי. המתפקדים כבר עברו לליכוד. אתה לא מעודכן אתה מטיל דופי במניעים שלי. המסלול שלך ברור ולא יגמר בנמל".

כץ הוסיף: "גייסו ח"כים ממפלגת העבודה בגלל התפקדות ואיימו על שר שאם יקדם רפורמות, אז יצביעו נגדו".

מימין לשמאל: ח"כ אבישי ברוורמן, אלון חסן והשר ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

יו"ר הוועדה ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) העיר " אני לא פוליטרוק ואל תגיד דבר כזה. צר לי שהדיון הזה, הטון האחרון, גלש לפוליטיקה".

"ניצחנו - המהלך של הפרטת הנמלים הוכרע"

קודם לכן, אמר שר התחבורה כי "המהלך של הפרטת הנמלים הוכרע, מתקדם, בלתי הפיך והוא הצליח במדדים האמיתיים שמודדים את הדבר הזה. אני יכול לומר שניצחנו".

כץ המשיך ואמר: "ברור לי שיש גם השקפות עולם אחרות, וזה דבר לגיטימי ומקובל אם כי גם בעניינים כאלה יש הכרעות שיש לבצע. המקרה שאנו דנים לא אמור להיות במחלוקת. אין מציאות אחת עם צורת עבודה מסוימת. קבעתי את העיקרון שמקובל על כל הממשלה שלא מפריטים כעת את הנמלים אלא בונים נמלים חדשים שיש צורך וחייבים לתת תחרות גם באשדוד וגם בחיפה".

כץ הוסיף כי החלטת הממשלה על הקמת הנמלים התקבלה ב–2007. "התייעצתי עם אנשי המקצוע והיה ברור לי שצריך להמשיך עם זה. הנחיתי לקדם התכנון בחיפה ובאשדוד. הרבה פעמים צדדתי בזכויות עובדים ואני בעד עבודה מאורגנת, אני בקשר עם ההסתדרות ועם הוועדים. הלוואי שבשירות המדינה היו מרוויחים חלק מהעובדים בנמלים. ייעדנו את יולי 2013 ליום שבו ייצאו המכרזים להקמת הנמלים ולהפעלתם כי בעבר הקימו נמלים אבל נמלי היובל והכרמל נמסרו לאותה שיטת הפעלה והמצב שם לא טוב".

כ"ץ התייחס למצב בנמלים. "ראינו ספינות מחוץ לנמל והיו שביתה איטלקית ושביתה רגילה. ברגע שהמכרזים יצאו לדרך השתנתה כל המציאות. יש מדד אחד להצלחה - זכיינים לבניית הנמלים וזכיינים להפעלת הנמלים".

נמל אשדודצילום: איליה מלניקוב

כ"ץ הוסיף כי "הרפורמה לא תהיה מתקציב המדינה והיא לא תצטרך לתת ערבות. הקמת הנמלים לא תלווה בהעלאת תעריפים. ב–2018 לא תיבלם ירידת התעריפים. אני מודיע בצורה ברורה שחנ"י (חברת נמלי ישראל) ממקורותיה ומהתייעלות תביא את המימון לבניית שני נמלים. קיבלנו החלטות על סמך תחזיות לביקוש ובגיבוי רה"מ ושר האוצר חברות בינלאומיות נכנסו לתהליך המכרזי של ההפעלה והן בתוך התהליך ועתידות להציע הצעות שמשמעותן שכל חברה שתזכה תוציא מיליארדי שקלים מתקציבה, הן עושות החישוב שלה".

שר התחבורה הכריז כי ישראל תהפוך למרכז בינלאומי של תובלה ימית. "אם יש חברות בינלאומיות שמוכנות להתמודד על דמי הזיכיון, שמוכנות להשקיע מיליארדים מתקציבים אלה. אף גורם כזה של הפעלה לא מסכן את כספו אם לא עשה את הבדיקות שלו. יש אומדנים ותחזיות חד־משמעיות. לא אשאיר נמלים נכים שלא יכולים להתחרות מבחינת התנאים שלהם. בשני הנמלים, בחיפה ובאשדוד, האוניות הגדולות יוכלו להכנס גם בנמלים הקיימים בכפוף למו"מ. הממשלה בונה את המהלך על סמך הנחה של תחזית של היקפי מכולות. אין שום ספק שמתנהלים מגעים עם העובדים שאם הממשלה טועה וסך התנועה יהיה פחות יש מקום לדון על סידורי בטחון מבחינת העובדים. אני נגד לשלם לעובדים שלא עובדים או שלא יפוטרו לעולם".בהתייחסו לעובדים אמר כי " כל אחד שמקבל כוח מנצל אותו. גם ח"כים שמקבלים כוח מנצלים אותו. אם ח"כים יוכלו לא לקיים בחירות כל ארבע שנים הם יעשו זאת. אני לא בא להאשים אלא בא לשנות והשינוי מתחולל בדרך הכי נכונה. כך ייפסקו המחזות שאנו רואים היום".

חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד שפיהק במהלך הדיון, מתח ביקורת על כ"ץ ואמר כי "יש היום מדיה. יודעים מה השר הממונה אומר וחושב ויש לו אג'נדה ושאיפות פוליטיות. הוא רוצה להתקדם בזכות זה שהוא אומר 'אני נלחם בארגון העובדים'. אנו מככבים אצלו כל יום בפייסבוק והוא עושה לנו שירות טוב".

חסן פנה אל כץ ואמר כי "בכלא יושבים נשיא מדינה ושרים. אתם לא מלאכים. מדברים על נמל בינלאומי - אנו חיים בין מדינות ערב ואני לא רואה אותנו פורקים סחורות לירדן ולמדינות ערב. מדברים מלים גדולות על נמלים בינלאומיים. אני מזמין אותכם לנמל אשדוד, להראות לכם שמצד אחד יש אוניות שממתינות בחוץ. יש רציפים מיותמים בלי עבודה ויש רציף וחצי שכן עובדים כי לא מנצלים את התשתיות הקיימות.רוב ההמתנות מחוץ לנמל הן בגלל תשתיות".

חסן הוסיף כי "לפני העליהום הציבורי, אני אלון חסן באופן אישי וסודי ניהלתי משא ומתן עם המונה על התקציבים גל הרשקוביץ באישורו של ראש הממשלה נתניהו ובלא ידיעתו של שר התחבורה כ"ץ. היינו בנמלים באירופה, ואנו לא מפחדים מתחרות וכמעט סגרנו הסכם ואז היו בחירות, אמרו נחכה לבחירות וכאילו לא דיברנו אף פעם. היה מתווה שכמעט הסכמנו עליו ונשארו הפרטים האחרונים. הרשקוביץ הבטיח לקדם המו"מ אחרי הבחירות. לומר שאנו מפחדים או לא רוצים לדבר או שומרים על הכוח שלנו? בנמלים הבאים שייבנו לא יהיו ועדי עובדים? לא יהיו שביתות?"

מאיר תורג'מן, יו"ר ועד עובדי נמל חיפה, התייחס למשבר בין הנמל לצים אמר כי "צים רצתה הנחה ועזבה את הנמל לא בגלל שביתות ועיצומים. היא עזבה לנמל פיראוס שהוא פרוע יותר מנמל חיפה. נמל חיפה ארבע שנים לא שבת. יש אחריות של ועדי העובדים ובניגוד לעמדת השר כשעובדים בשיתוף פעולה אנו לא מנהלים את ההנהלות. ההנהלה מנהלת - העובדים עובדים. אנחנו לא מנצלים 35% של נמל מיושן. הבעיה המרכזית היא נסיון למוטט את ועדי העובדים - את חסן באשדוד ואת נמל חיפה. המדינה הולכת להשקיע 15 מיליארד שקל בנמלים החדשים שיהיו פיל לבן ואפשר לפתור את כל הבעיות במשא ומתן אמיתי בלא צורך לבזבז 15 מיליארד שקל על חיסול ועדים".

הפגנה של עובדי נמל חיפהצילום: רמי שלוש

אבי אדרי, יו"ר ארגון משתמשי התחבורה הימית בהסתדרות, אמר כי "מתהווה מאבק ארגוני. רפורמות עושים בהסכמה. יש טרמינולוגיה אלימה כלפי ועדי עובדים. יש נחישות אבל איזה נחישות? כשהמדינה רוצה לעשות מו"מ היא יודעת איך לעשות. אנו רוצים תחרות שווה בתנאים שוויוניים. אמרנו לנו זה מייתר את הקמת הנמלים החדשים. המסקנה קחו את הרציפים הקיימים תשביחו ואולי לא צריך נמלים חדשים. אומרים את זה אנשי מקצוע.לא צריך להקים נמלים חדשים כדי לשבור את הכוח של הוועדים. אנו יודעים לעשות רפורמות ואפשר לדבר איתנו. לאף אחד אין לוקסוס לצאת למאבק של 10 שנים. מישהו יכול לדמיין מאבק עם העובדים למשך 10 שנים? רפורמה עושים בהדברות ולא בכוחניות"

שלמה בריימן, מנכ"ל חנ"י (חברת נמלי ישראל), אמר כי "ב־2013 פרקו בממוצע מכולה באשדוד ב–10.5 שעות. מאחר שמדובר בממוצע כי יש אוניות שממתינות יומיים ואחרות אפס. בעולם המפותח זה לא קיים ולא נמצא בשום נמל. ב–2016–2018 אוניות ימתינו בממוצע 22–24 שעות. זו לא התפלגות נורמלית. ימתינו חמישה־שישה ימים".

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) אמר כי "כשאני מסתכל על עתיד הנמלים במדינה עדיין קשה לי לראות שהמדינה הופכת להיות כמו פיראוס, ופורט סעיד ושמרחבי העולם יבואו זרים וישתמשו בנמליה כתחנות מעבר. הבעיות הבינלאומיות של ישראל רק מחמירות ולכן קשה לראות את כל מדינות העולם ואירופה באות לנמלי ישראל".

ברוורמן הוסיף כי "אני שומע שהנמל בחיפה מתפקד ב–50% ואשדוד ב–75%. כשבוחנים את תחזית הביקוש האופטימלית –עם גידול שנתי של 5% נשאלת השאלה האם ישראל זקוקה לעוד שני נמלים או שנבנה פילים לבנים עם עודף היצע? אולי מספיק להעמיק נמל מסויים ולשדרג נמל מסויים".

לנוכח התפקדותם של עובדי הנמלים לעבודה ולליכוד אמר ברוורמן כי "לגבי לא אעשה יותר מפקד. בקדנציה הזו אני עובד מול אלוהים והציבור ולא מעניין אותי מה יגידו קבלני הקולות בעבודה ובליכוד. אני מאמין בעבודה המאורגנת. עם זאת אסור לבנות פילים לבנים אף אחד בישראל לא רוצה שאנו נפסיד כתעשייה, כחקלאים וכצרכנים שיחכו אוניות מחוץ לנמל והמחיר יהיה על אזרחיה המדינה. לגבי תפקוד הנמלים מה רמת התפקוד ואי התפקוד ואם ישנן בעיות האם הולכים לפתור אותן באמצעות הפרטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ