פשרה בממשלה: הנמלים הפרטיים יוקמו במקביל, אך יוקטנו - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פשרה בממשלה: הנמלים הפרטיים יוקמו במקביל, אך יוקטנו

בתום שבועות של משא ומתן דיסקרטי, שר התחבורה ישראל כ"ץ ומנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן סיכמו על פשרה בוויכוח על הרפורמה בנמלי הים ■ לפי הסיכום, הקמת הנמלים הפרטיים תפוצל לשני שלבים, הקיבולת שלהם תצומצם בשליש, עלות ההקמה תופחת 
 - ומשרד האוצר יסיר התנגדותו להקמת הנמלים בחיפה ובאשדוד

17תגובות

לאחר סכסוך שארך כחצי שנה, הגיעו בימים האחרונים משרדי התחבורה והאוצר לסיכום על הרפורמה המתוכננת בנמלי הים, ועל השאלה אם יש צורך בהקמה בו זמנית של שני נמלים פרטיים - בחיפה ובאשדוד.

בחודש האחרון ניהלו שר התחבורה, ישראל כ"ץ, ומנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן, משא ומתן שקט בניסיון להגיע לפשרה בין עמדתו הנחרצת של כ"ץ, שלפיה על המדינה להקים שני מסופי נמל פרטיים חדשים במקביל — לבין עמדת האוצר, שלפיה ניתן להסתפק כעת בנמל פרטי אחד.

שר האוצר, יאיר לפיד, הסמיך את אנדורן לייצג את עמדת האוצר במגעים ולהגיע להבנות עם משרד התחבורה, לפני שהסוגיה תונח להכרעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו. במגעים הוסכם על פתרון יצירתי לסכסוך.

לפי ההסדר, עמדתו של כ"ץ תאומץ, והמדינה אמנם תצא להקמה בו־זמנית של שני מסופי נמל פרטיים — בחיפה (נמל המפרץ) ובאשדוד (נמל הדרום). עם זאת, הקמת שני הנמלים תפוצל לשתי פעימות. זאת, כשבשלב הראשון, ממדיהם המקוריים של הנמלים המתוכננים יצומצמו, כך שקיבולתם תופחת בכ–30%, ועלות הקמתם תפחת בהתאם.

אילן אסייג

חברות הקבלן המתמודדות במכרז להקמת הנמלים החדשים קיבלו באחרונה הודעת עדכון. לפי ההודעה, אורך הרציפים המתוכנן יקוצר ב–100–200 מטר, שטח הטרמינלים יצומצם אף הוא, תוך צמצום שטח הים שיידרש בייבוש יקר יחסית. כך למשל, יידחה ייבוש הים בסמוך לתחנות הכוח אשכול שבאשדוד, הכרוך בשבירת שובר הגלים של חברת החשמל, ובתוספת עלות כ–200 מיליון שקל.

השטח לא יפותח לפיכך בשלב הראשון, וימתין לשדרוגו בעתיד על ידי המפעיל הפרטי שייבחר, בהתאם לצורך המשקי. המפעיל הפרטי ירוויח גם הוא מהשינוי, היות שלא יידרש להשקעה הונית גבוהה מדי מיד עם כניסתו לשטח, ויוכל לפרוש את ההוצאה לתקופה ממושכת יותר.

בעקבות שינויים אלה, הנמלים המתוכננים יוכלו לשנע בשלב הראשון בין 900 אלף מכולות (TEU) בשנה לבין 1.2 מיליון מכולות — לעומת קיבולת של 1.4–1.5 מיליון מכולות בתכנון המקורי. לצמצום תהיה השלכה על עלות הפרויקטים. בעוד שעלות ההקמה של כל נמל נאמדה תחילה ב–1–1.1 מיליארד דולר, נוסף על השקעה של 700 מיליון שקל בתשתיות תחבורה נלוות לכל נמל — כלומר, עלות השקעה כוללת בטווח 8.4–9.2 מיליארד שקל — תפחת כעת עלות ההקמה הכוללת לטווח של 5–6 מיליארד שקל.

יו"ר חברת נמלי ישראל (חנ"י), רם בלינקוב, שהיה שותף גם הוא לגיבוש מתווה הפשרה, הבטיח לצדדים כי יוכל לגייס סכומים אלה ללא סיוע ממשלתי, וכן ללא העלאה של תעריפי השירות הנמליים שנגבים מהיבואנים והיצואנים. זאת, על ידי גיוס חוב שאליו תצא חנ"י בשוק ההון ועל ידי ניצול מיטבי של תזרים המזומנים בחנ"י, תוך קיצוץ בהוצאות התפעול של החברה. בכך נסללה הדרך בפני אימוץ ההסדר על ידי כל הצדדים.

מלשכת השר כ"ץ נמסר אתמול בתגובה כי "בתקופה האחרונה התקיימו מגעים בין שר התחבורה לבין שר האוצר, יאיר לפיד, שבמהלכם נפגש השר כ"ץ לכמה פגישות דיסקרטיות עם מנכ"לית האוצר. השר הסביר לאנשי האוצר כי לא תהיה עוד הזדמנות כזו להכנסת תחרות לענף הנמלי, וכי המדינה מחויבת להקים בו־זמנית שני נמלים פרטיים. בין היתר, הציע השר גם את המתווה המתואר, שבמסגרתו יוקמו שני הנמלים בשתי פעימות, תוך בקרה על הקיבולת".

קלף חדש מול הוועדים

בעתיד, תושלם הקמת הנמלים לגודלם המקורי - אך התנאים לשלב ביצועי זה (רף מכולות מינימלי, למשל) לא נקבעו עדיין. לפי הערכות, ההשלמה תידרש 6–8 שנים לאחר הפעלת הנמלים הפרטיים. בכך תאפשר המדינה בקרה על הקיבולת הנוספת שתועמד לרשות המשק בנמלים ויתאפשר ויסות גמיש יותר של התשתית הנמלית בהתאם לביקוש המשקי.

לצמצום הקיבולת בנמלים הפרטיים העתידיים יש גם השלכה עקיפה על המשא ומתן שמנהלת המדינה מול ועדי העובדים של הנמלים וההסתדרות על יישום הרפורמה, ועל השלכותיה על הנמלים הוותיקים.

במהלך ישיבות המשא ומתן מול נציגי המדינה הביעו עובדי הנמלים חשש כי עודף הקיבולת שתייצר המדינה עם הקמת הנמלים הפרטיים שיתחרו בהם יעמיד בסכנה את הפעילות בנמלים הוותיקים, ועלול לפיכך להביא לקריסתם. במקביל הובע חשש דומה גם מכיוון המפעילים הפרטיים שהביעו התעניינות בהתמודדות במכרז ההפעלה שתפרסם חנ"י, תוך שהם מצביעים על הסיכון שביצירת עודף תשתית אשר יפגע בתחרות.

בעקבות השינוי שעליו סיכמו כעת משרדי התחבורה והאוצר, תפוקת הנמלים הפרטיים תנוע תחילה סביב 1.8–2.4 מיליון מכולות בשנה בלבד, בעוד שתפוקת הנמלים הוותיקים בחיפה ובאשדוד נעה כיום בין 3.1–3.4 מיליון TEU, וקרובה למיצוי. מכאן, שבידי המדינה הונח כעת קלף מפתיע חדש במאבק המשפטי נגד עמדת העובדים וההסתדרות — היות שהפחתת הקיבולת בנמלים הפרטיים אמורה לענות על חששם. זאת, אגב, בדיוק לקראת הדיון שאמור בית הדין הארצי לעבודה לקיים היום בבקשת ההסתדרות להתיר לה להשבית את הנמלים, בטענה כי המשא ומתן מול מדינה הגיע למיצוי.

לפיד לא ניצל זכות וטו

כפי שפורסם באחרונה, המועד המעודכן להפעלת הנמלים החדשים צפוי להיות 2020–2022. הקמת נמל המפרץ צפויה להימשך 5–6 שנים, ובמהלכה יוקם רציף באורך 1,100 מטר, שיהנה מהארכת שובר גלים ראשי קיים ומהנחת שוברים משניים באורך כולל של 3,100 מטר. הקמת נמל הדרום באשדוד תימשך לפי הערכות 6–7 שנים — בשל צורך להקים נמל עבודה סמוך. בפרויקט זה מתוכנן רציף באורך 1,050 מטרים, לצד שוברי גלים באורך 2,800 מטר.

בשל פער הזמנים הנתון בין שני הפרויקטים, הציע אגף התקציבים לדרג את קצב הקמת הנמלים הפרטיים ולרווח את לוח הזמנים בין הקמת הנמלים ב–3–5 שנים. באגף טענו כי נמל שני ממילא יידרש למשק רק 5–7 שנים לאחר הקמת הראשון, ולכן, נטען, אין דחיפות בביצוע שני הפרויקטים כיום.

במשרד התחבורה דחו תחזית זו על הסף. לטענתם, מצוקת השוקע בנמלי ישראל, כלומר עומק המים שאינו מאפשר לאוניות הגדולות לעגון בהם, מחייבת כבר כיום הקמת שני נמלים. במשרד התחבורה טענו כי הקמת רציף פרטי אחד לכשעצמה תגרור ביקושים גדולים, שיולידו צוואר בקבוק כבר ב–2019. בנוסף, נטען כי מגה־פרויקטים כאלה נדחים לרוב, ולא עומדים בלוחות הזמנים המדויקים — ולכן בפערי הזמנים האמורים אין מניעה להוציאם לדרך כבר כעת.

במשרד התחבורה הסבירו עוד כי הנסיבות הפוליטיות־חברתיות כיום לא יחזרו בעתיד, וכי דחיית הפרויקט השני תבטל אותו למעשה. "משלמים לעובדים רק פעם אחת", אמרו במשרד. מנגד, טענו באוצר כי מרגע שאושרה עקרונית הכנסת תחרות פנים־נמלית, "נפרץ הסכר", והתקדים כבר יכשיר את הקרקע להקמת הנמל הפרטי השני.

באוצר טענו עוד כי הקמת שני מגה־פרויקטים במקביל תיצור ביקוש מסיבי לחומרי בנייה כמו חול, חצץ ומלט, תפגע בזמינותם ותייקר אותם עבור הפרויקטים עצמם — מה שיוביל לפגיעה באטרקטיביות המכרזים וההצעות, ומכאן גם בתקבולים שלהם תזכה המדינה לאורך תקופת הזיכיון. בנוסף, נטען כי התחרות על המחצבים תוביל לעליית מחירם גם עבור ענף הנדל"ן — וזו תייקר למעשה את כלל הבנייה במשק. במשרד התחבורה דחו גם את טענות אלה, לאחר שהציגו עבורם פתרונות לוגיסטיים שגיבשו.

בתחילת יולי 2013 הכריע נתניהו לטובת כ"ץ, ואישר לחנ"י לפרסם במקביל שני מכרזים בינלאומיים להקמת התשתית לשני הנמלים החדשים. עם זאת, בהסדר שאליו הגיע כ"ץ עם לפיד, סוכם כי במידה שיתברר כי אין כדאיות כלכלית בהקמת שני נמלים פרטיים במקביל, תוכל הממשלה לבטל את אחד המכרזים בתוך 90 יום, לאחר הטלת וטו מצד אחד השרים. לפיכך, נכלל בנוסח המכרזים סעיף המאפשר את ביטול אחד מהם בחלוף התקופה.

בחלוף התקופה המוזכרת, לא ניצל לפיד את זכות הווטו שניתנה לו, ואולם אגף התקציבים הביע עדיין התנגדות נחרצת להקמת שני נמלים. בינתיים התבקשו החברות המתמודדות במכרז להקמת הנמלים להגיש שתי הצעות נפרדות — להקמת נמל המפרץ או נמל הדרום.

מכרז זה נסגר בשבוע שעבר עם שלוש קבוצות שנותרו להתמודד בו: קבוצה ישראלית משותפת לשפיר הנדסה ולאשטרום; Ludreco, שתחבור לחברת סולל בונה מקבוצת שיכון ובינוי; וכן ענקית הנמלים הסינית צ'יינה הארבור. לפי תנאי המכרז, כל קבוצה רשאית לזכות בהקמה של נמל אחד בלבד. לכן כל קבוצה הגישה שתי הצעות, ובגלל מספרן הנמוך תחזיק למעשה כל קבוצה בסיכויי זכייה של שני שלישים.

מי פתח דף פייסבוק מפוברק למנכ"ל משרד התחבורה?

מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, הגיש אתמול תלונה במשטרה לאחר שגילה כי אלמונים העלו לפני שבועיים פרופיל מפוברק שלו ברשת החברתית פייסבוק, שבו הועלו תכנים מכפישים לכאורה נגדו.

בין היתר, הועלה לדף הפייסבוק קישור לפורום שבו נסקרו פרסומים שליליים אודות פועלו של יצחקי במשרד התחבורה — לרבות טענות כי נהג באופן פרוע לכאורה בכנסת וחיפה על בכירים שהיו מעורבים בפרשיית ההטרדות המיניות במשרד התחבורה.
את אותו הקישור לפורום העלה אתמול בבוקר לדף הפייסבוק שלו גם יו"ר ועד ציוד מכני בנמל אשדוד, אלון חסן. זאת, תוך שהוא כותב כי "זהו עוזי יצחקי האמיתי".

באופן מפתיע, לדף הפייסבוק המפוברק נרשמו עד כה שבעה "חברים" — בהם חסן, סגנו בוועד נמל אשדוד, אבינועם שושן, עובד נמל אשדוד אשר אוחיון, וכן שני חברי ועד נמל חיפה — מוני לבנהרט ואילן לסרי.

יצחקי, יש לציין, יושב בראש צוות המשא ומתן של המדינה מול ועדי הנמלים וההסתדרות ליישום הרפורמה בענף הנמלים. היום אמור בית הדין הארצי לעבודה לדון בבקשת ההסתדרות והעובדים להתיר להם להשבית את הנמלים, בטענה כי המשא ומתן שניהלו מול המדינה הגיע למבוי סתום. ועד נמל אשדוד סירב להתייחס אתמול לדברים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#