פוטר מהנמל בלחץ הוועד, הוחזר על ידי ביהמ"ש - ומונה למנכ"ל

יצחק בלומנטל, סמנכ"ל הלוגיסטיקה בנמל אשדוד, מונה למנכ"ל הזמני של הנמל - חצי שנה לאחר שהוחזר לעבודה, שממנה פוטר לאחר שהסתכסך עם אלון חסן

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי

איך שגלגל מסתובב לו: יצחק בלומנטל, סמנכ"ל לוגיסטיקה והנדסה בחברת נמל אשדוד, מונה היום למנכ"ל בפועל של הנמל לתקופה של שלושה חודשים. זאת, חצי שנה בלבד לאחר שחזר לעבודה בנמל בהוראת בית הדין לעבודה – לאחר שפוטר מהנמל בלחץ ועד העובדים.

בלומנטל כיהן עד ל-2005 בתפקיד הרגיש של סמנכ"ל משאבי אנוש בנמל אשדוד. ב-2004 הוא ניהל מכרזים ל-30 משרות של מנהלי עבודה חדשים בנמל. בלומנטל הדף לחצים שהפעילו ראשי הוועדים בנמל ל"תפירת" המכרזים, ובין היתר, עורר את חמתם של יו"ר ועד התפעול אלון חסן, ושל אביו, מזכיר ועד מנהלי העבודה דאז, אמיל חסן - אשר ישבו לצדו בוועדת המכרזים. בעקבות סירובו לבטל את תוצאות המכרז, פתחו הוועדים בנמל בשביתת האטה - אך תביעותיהם נדחו תוך ביקורת חריפה מצד בית הדין לעבודה.

עם כניסתו לתפקיד של המנכ"ל החדש סגיס, העביר אותו זה מתפקידו, תוך שהוא מציין באחד מדיוני הדירקטוריון כי "בלומנטל לא ימשיך בתפקידו. כל הוועדים מחרימים אותו והוא מצוי בבעיית תקשורת מאוד רצינית בשטח". לימים נשאל סגיס כיצד החליט על המהלך ארבעה חודשים לאחר כניסתו לתפקיד, ומדוע לא עיין בפסק הדין שניתן בעניין מחאת העובדים. סגיס השיב כי "פסק הדין לא עניין אותו".

יצחק בלומנטל

בלומנטל הועבר לתפקיד סמנכ"ל מטה ומחשוב, אך ב-2011 הודיע לו הדירקטוריון כי הוחלט לבטל את משרתו והוא יידרש לעזוב את הנמל. זאת, לאחר שהוצג לו מצג שווא לפיו משרתו תבוטל במסגרת שינוי מבני מאושר – ואף שלא נערך לו שימוע.

בלומנטל התלונן על ההליך בפני רשות החברות הממשלתיות – אך הנמל התעלם מפניותיו. משום כך, עתר לבית הדין לעבודה אשר בפסק דין נדיר בחריפותו, קבע כי סגיס "הקריב את הסמנכ"ל לטובת שקט מול ועדי העובדים", וביחד עם יו"ר דירקטוריון הנמל דאז, יעקב רז, השפילו והטעו אותו כדי שיעזוב את הנמל.

בית הדין קבע נחרצות כי סגיס ורז הטעו את בלומנטל, נהגו בחוסר תום לב ובחוסר שקיפות, התעלמו מהנחיות רשות החברות, ואף הוסיפו כי "ליקוים אלה מצביעים ורומזים כי ייתכן ויש רגליים לכך ששיקולים זרים נפלו בהחלטה על ביטול משרת התובע ופיטוריו".

אלון חסןצילום: עופר וקנין

"מנכ"ל חברה ממשלתית אינו פיאודל העושה ככל העולה על רוחו באחוזתו", המשיכו הדיינים להצליף. לנוכח "המקרה הקיצוני, סיום עבודה מיותר ובלתי מוצדק", כלשונם, ופסקו באופן נדיר על השבת בלומנטל חזרה לתפקידו, תוך תשלום שכרו המלא מאז פיטוריו.

בנוסף, הדיינים פסקו לנמל הוצאות משפט של 25 אלף שקל, ובאופן תקדימי הורו לרשות החברות הממשלתיות לבחון את האפשרות כי סגיס ורז יממנו מכיסם הפרטי את הפיצויים שיושלמו לעובד.

בלומנטל יחליף בתפקיד את יוסי בסן, שביקש לפרוש מהתפקיד במסגרת יציאה לגמלאות – ומינויו כפוף לאישור ועדת המינויים במגזר הציבורי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker