המכונית הטובה בישראל עבור 60 אלף שקל

מבחן השוואתי מכוניות המיני הזולות נהפכות לפופולריות בישראל, וכבר לא מתפשרות על האיכות ■ המכונית הנמכרת בישראל, קיה פיקנטו, הופגשה עם אחותה המאובזרת יותר, יונדאי i10, ועם סקודה סיטיגו החסכונית בדלק - לקרב על תואר המיני הטובה והמשתלמת ביותר

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

מכוניות המיני זוכות לשנים של עדנה בענף הרכב הישראלי. בחמש השנים השנים האחרונות זינקו המכירות בקטגוריה פי עשרה, ובשנה האחרונה הגיעו לכ–20 אלף מסירות. קיה פיקנטו אף עשתה ב-2013 היסטוריה, כשנהפכה למכונית הנמכרת ביותר בישראל. לא רק למיני הנמכרת ביותר - אלא גם לדגם הנמכר ביותר בכלל, יותר ממשפחתיות פופולריות ומדגמים שרגילים לשאוף אוויר פסגות.

הקוריאנית הזעירה תפסה את המקום הראשון בין השאר בגלל המחיר הנוח והתמורה הטובה לכסף. מבין מכוניות המיני, היתה זו המכונית היחידה שלא נתנה לנהג להרגיש כי הוא מתפשר בגלל המכונית הזולה - והיה בה אבזור רב יחסית, תוך הקפדה על מראה אופנתי.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

ואולם, כדי לשחזר את ההישג הזה גם ב-2014 צריכה פיקנטו להתמודד עם מכונית חדשה ודומה - יונדאי i10 של היצרנית האחות של קיה, המבוססת על אותה פלטפורמה וחולקת מכלולים עם הפיקנטו. הדור השני של i10 הגיע באחרונה לישראל, ומיועד להיות איכותי ואירופי יותר מקודמו. במקביל התחדש ענף הרכב גם במכוניות מיני אירופיות, כמו האחיות סיאט מי וסקודה סיטיגו, שהצטיינו במבחני TheMarker הקודמים.

לצורך המבחן ההשוואתי הראשון בקטגוריית המיני ב-2014, החלטנו להפגיש את הפיקנטו הפופולרית במתחרה החדשה מצד יונדאי, למאבק חוזר על תואר מכונית המיני הידנית הטובה בישראל, ולהצמיד לשתיים את סקודה סיטיגו המוצלחת. מכוניות נוספות בקבוצה, כמו סוזוקי אלטו או טויוטה אייגו, לא נכללו במבחן מכיוון שהפסידו במבחנים הקודמים, וממילא עומדות להיות מוחלפות בחודשים הקרובים. יבואנית שברולט, UMI, בחרה שלא להעמיד למבחן השוואתי את הספארק המחודשת והזולה יחסית שהשיקה (55 אלף שקל).

1. עיצוב: פאר קוריאני

סקודה סיטיגו (מימין), יונדאי i10 וקיה פיקנטוצילום: עופר וקנין

על אף שנהפכה למכונית נפוצה, קיה פיקנטו עדיין נראית מצוין, והעיצוב שלה הוא אחד המוצלחים של העת האחרונה. יונדאי i10 החדשה נאה הרבה יותר מקודמתה, עם עיצוב הרמוני ובוגר, אך אינה נראית חמודה וצעירה כמו אחותה לקונצרן, הקיה. אם כי בצבע ה"כחול דרדס" שבו הגיע למבחן, היא הצליחה בכל זאת לסובב ראשים.

בנוגע לסקודה, העיצוב החיצוני שלה לא מנסה להתחכם ולהתהדר במראה מיוחד. זוהי למעשה קובייה קטנה ופשוטה מאוד, זהה לסיאט מי, להוציא גריל סקודה קטן מלפנים. קשה לומר שהיא נאה, אלא יותר פשוטה ותכליתית. לכל היותר, אפשר להזמין אותה עם מדבקות פסים, שגורמים לה להיראות ספורטיבית.

המכוניות ממשיכות את הכיוון העיצובי החיצוני גם בפנים. הסיטיגו פשוטה ובסיסית מאוד - הקונסולה המרכזית כוללת פיקוד פשוט למזגן ולמערכת הקול, יש חלקי פח חשופים והאבזור דל מאוד. המראות מתכווננות ידנית, אין פתחי מזגן במרכז המכונית, ואין חלונות סטנדרטיים מאחור, שנפתחים רק לכדי חלל צר. החומרים אינם נעימים למגע, אך נדמה שהם קשיחים ויחזיק מעמד לאורך זמן.

הנדסת המבנה במכונית הצ'כית טובה, וקל מאוד למצוא את מעט הכפתורים, אך לעומתה שתי המכוניות הקוריאניות נראות כמו מכוניות פאר. הן כוללות חלונות חשמליים, מחשב דרך - וב-i10 יש אפילו פיקוד מההגה על מערכת הקול.

בשורה התחתונה: איכות החומרים ביונדאי i10 היא הטובה ביותר, וביחד עם צבעים נעימים (תכלת או כתום) ואבזור רב - היא מנצחת בסעיף זה.

2. מרווח פנימי: צר ליושבים מאחור

לוח המחוונים הדק והפשוט של הסיטיגו משתלם במרווח הפנימי שלה, שהוא הטוב ביותר מלפנים. אבל גם המכוניות האחרות לא סובלות מבעיית מרחב. מאחור, עם זאת, המצב שונה. הסקודה מיועדת רק לארבעה נוסעים, ומעניקה תחושה צרה יחסית. המושבים מאחור סובלים ממסעד קצר וממרווח רגליים מוגבל. המכונית המרווחת מבין השלוש היא יונדאי i10.

תאי המטען דומים וקטנים. תא המטען בפיקנטו הוא הקטן ביותר, ואילו הסיטיגו וה-i10 מציעות נפח דומה, אך רף הטענה גבוה במכונית הצ'כית הופך אותה לשימושית פחות.

סקודה סיטיגוצילום: עופר וקנין

בשורה התחתונה: המרווח של יונדאי i10 ותא המטען השימושי מציב אותה בחזית גם כאן.

3. נוחות והתנהגות כביש: הגב הכואב

בסיס הגלגלים הקצר והגלגלים הקטנים מעידים על כך שהנסיעה בכל מכוניות המיני שנבחנו היא קופצנית ולא נוחה ביחס למשפחתיות, ואפילו ביחס למכוניות סופר־מיני. ובכל זאת, יש ביניהן הבדלים.

במהירות עירונית, הסקודה היא הנוחה ביותר, היות שהיא מציעה ריסון טוב על מהמורות קטנות וגדולות. במהירות בין־עירונית התמונה משתנה. הסיטיגו נהפכת לקופצנית ולא נעימה, וה-i10 מגלה עדיפות. יתרונה הגידול של היונדאי הוא בבידוד מרעשים, שמאפשר נסיעה נעימה יותר ומעייפת פחות. והפיקנטו? היא במקום טוב באמצע.

יש להדגיש כי המכוניות האלה אינן מיועדות לנסיעות ארוכות ומהירות, ואחרי יום המבחן היו הבוחנים עייפים, וסבלו מגב דואב.

בשורה התחתונה: סביר להניח שמכוניות המיני הנבחנות לא יירכשו עבור נהיגה ספורטיבית, אבל נהג צעיר שמבקש מעט ליהנות בכבישים ימצא את מבוקשו בסיטיגו. למכונית יש הגה מדויק ומתקשר וזוויות הגלגול החדות דווקא מסייעות ליהנות מהמכונית.

4. ביצועים ודלק: חיסכון מפתיע

שלוש המכוניות הנבחנות מצוידות במנועי שלושה צילינדרים - קטנים בנפחם וחלשים יחסית. עם זאת, בזכות המשקל הנמוך יחסית ותיבת ההילוכים הידנית, הם מספקים ביצועים ניאותים. הם לא זריזים מאוד, אבל מאפשרים עקיפות, וכן, אפשר להעפיל עם המכוניות האלה גם לירושלים.

בתאוצת הביניים מגלה הסקודה יתרון קל, אבל שלוש המכוניות עוברות את הסעיף בציון סביר. חבל רק שבסיטיגו יש רעידות מורגשות של המנוע בעצירה, בהילוך סרק. המבחן, שכלל נהיגה אינטנסיבית, לא אמור לסייע לצריכת דלק טובה, אבל שלוש המכוניות הפתיעו - והשיגו יותר מ-13 ק"מ לליטר. בנהיגה מתונה יותר, צריכת הדלק של כולן צפויה להיות טובה אף יותר.

קיה פיקנטו
קיה פיקנטוצילום: עופר וקנין

בשורה התחתונה: סקודה סיטיגו הציגה יתרון קל בביצועי המנוע והיתה החסכונית ביותר בדלק, עם 15.6 ק"מ לליטר.

5.בטיחות: כריות אוויר זה לא הכל

במבחני הריסוק האירופיים זכתה הסיטיגו לחמישה כוכבים, לעומת ארבעה כוכבים לפיקנטו. עם זאת, לסקודה יש רק ארבע כריות אוויר, לעומת שש בכל אחת מהקוריאניות.

הבטיחות האקטיבית של הסיטיגו גבוהה יותר - בזכות מערכת בשם City Safe Drive, שבולמת את המכונית אוטומטית במקרה של התנגשות אפשרית מתחת ל–30 קמ"ש. בפיקנטו, לעומת זאת, מוצעת מערכת של מוביל איי ללא תוספת תשלום, ועם התקנתה יגיע ציון הבטיחות האקטיבית של המכונית (לפי רשות המסים) ל–6.5 מתוך 10.

יונדאי i10 טרם עברה מבחני ריסוק פומביים, ואינה מציעה מערכות מתוחכמות לבטיחות אקטיבית, כלומר כאלה שמונעות תאונה, חוץ ממערכת לניטור לחץ אוויר בצמיגים.

בשורה התחתונה: בסעיף הבטיחות נרשם תיקו בין הפיקנטו והסיטיגו, שדאגו לצייד את הנהג במערכות בטיחות ללא תוספת תשלום.

6. המנצחת: יונדאי i10, בזכות המחיר

שלוש המכוניות שנבחנו הן מהזולות בשוק הרכב הישראלי, ומפתיע לגלות איזו תמורה טובה הן נותנות בעבור מעט יותר מ-60 אלף שקל.

קיה פיקנטו היא מכונית מצוינת, שמצטיינת בעיצוב נאה ובאיכות גבוהה, אך היא עושה זאת קצת פחות טוב מיונדאי i10, שמבוססת על אותה פלטפורמה. מכונית המיני החדשה בשכונה מציעה איכות גבוהה, בידוד טוב מרעשים, מרווח פנימי טוב ואבזור עשיר, ולכן היא זוכה בדרבי הקוריאני.

סקודה סיטיגו היא מכונית שונה בתכלית. מצד אחד, היא מציעה אבזור בסיסי ותחושה פשוטה ותכליתית. מהצד השני, היא התגלתה כמכונית החסכונית ביותר, הנוחה יותר לנסיעה בעיר וגם המהנה ביותר לנהיגה. כשעלינו לבחור במנצחת בין הסיטיגו ל–i10, נדמה כי בקטגוריה נבחנת זו של המיני צריך לתת משקל רב יותר לתמורה לכסף - והיא זו שתכריע את הכף.

יונדאי i10צילום: עופר וקנין

האיכות הגבוהה של היונדאי מאפשרת לרכוש אותה מבלי להרגיש הסתפקות במועט. היא מציעה רכישה של מכונית זולה, אך מכונית לכל דבר ועניין. קנייה במסגרת מבצע של מועדון לקוחות עשויה אף להפחית את מחירה אל מתחת ל-60 אלף שקל, מחיר המחירון שלה.

התמורה הטובה לכסף הופכת את יונדאי i10 לקטנה המנצחת במבחן, ולמיני הידנית הנבחרת שלנו, אך היא לא תנוח על זרי הדפנה לזמן רב. בחודשים הקרובים יגיעו לישראל מחליפתה של סוזוקי אלטו וכן שלישיית המכוניות שטויוטה ופיז'ו מפתחות ביחד: פיז'ו 108, סיטרואן C1 וטויוטה אייגו.

הדור השני של מכוניות המיני צפוי להיות איכותי ומאובזר יותר, אך לא בהכרח יקר יותר, ויעמיד תחרות מאתגרת ליונדאי החדשה. בנוסף, יבואני הרכב כבר מציעים גם גרסאות אוטומטיות זולות במיוחד (החל מ-65 אלף שקל), וגם הן מוסיפות עניין חדש לשוק המיני הסוער.

השתתפו במבחן: עופר וקנין, דרור רייך, יואל שורץ ודניאל שמיל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker