רונית קן, יצחק תשובה ורציו מציגים: חתונה מאוחרת - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
בדיקת TheMarker

רונית קן, יצחק תשובה ורציו מציגים: חתונה מאוחרת

חברת הגז רציו מינתה את רונית קן לדירקטורית, לאחר ששכחה לבקש ממנה פטור מהסדר כובל במאגר הגז לווייתן - כשקן היתה הממונה על ההגבלים העסקיים - ולכן הסתבכה עם הממונה הנוכחי ■ כעת מתברר כי בעלה של קן היה בעבר שותפו לעסקי הקולנוע של בעלי רציו, ליגד רוטלוי. השניים אף התמודדו במכרז על הפעלת ערוץ 10 ביחד עם השותף הנוסף בלוויתן - יצחק תשובה

59תגובות

בפברואר 2011, לפני שלוש שנים בדיוק, פרשה רונית קן מתפקידה כממונה על ההגבלים העסקיים. ישראל היתה אפופה אז באדי ההצלחה של תגלית לווייתן - מהגדולות בתגליות הגז בעולם. מעטים התפנו אז מחגיגות עידן "נסיכות הנפט" כדי לתהות כיצד בעצם קרה ש–100% מתגליות הגז של ישראל מוחזקות בידי מונופול דלק ונובל אנרג'י האמריקאית.

שלוש שנים אחרי, בממשלה עדיין תוהים לגבי סוגיית ההגבלים הזו ומתחבטים כיצד יש לפתור אותה. מה רבה היתה לפיכך ההפתעה כשנודע אתמול על מינויה של קן לדירקטורית בחברת רציו חיפושי נפט, שהכניסה בשעתו את דלק ונובל כשותפות (85%) בפרויקט הקידוח של לווייתן - מבלי שקן, הממונה על ההגבלים כאמור, נותנת על כך את דעתה.

מינוייה של קן אושר כבר בספטמבר האחרון - אך חמק מעיני התקשורת. באופן תמוה, הוא יצא לדרך בעיתוי רגיש, כשרשות ההגבלים מנהלת שימוע דרמטי לשותפות לווייתן - דלק, נובל ורציו - בטענה מאוחרת מדי כי הן פועלות תחת הסדר כובל שיש בו כדי לפגוע בתחרות בשוק הגז.

קן ובעלי רציו נמנעו שלשום מלהתייחס לנסיבות המינוי. ואולם, מבדיקת TheMarker עולה כי ייתכן שההיכרות ביניהם לא נולדה רק באחרונה - והחלה דרך עיסוקי בעלה של קן, אייל.

תומר אפלבאום

אייל קן, לשעבר בכיר בקבוצת ידיעות אחרונות, הוא דמות מוכרת ורבת פעלים בענף התקשורת הישראלי. הוא נמנה על בעלי אולפני מימד, ולימים הקים את ערוץ "הופ" וערוץ 24. באחרונה מינה אותו שר הפנים, גדעון סער, לתפקיד יו"ר החברה למתנ"סים.

משום מעורבותו העמוקה של קן בענף התקשורת, היתה אשתו מנועה מלטפל בענף משקי זה במהלך שש שנות כהונתה. ב–2000 נכנסה קבוצת מימד של קן כשותפה בחברת ההפקות הבורסאית דלין, שבין היתר היתה אחראית להפקת הסרטים המצליחים "חתונה מאוחרת", "מתנה משמים" ו"אדמה משוגעת".

אחד מבעלי דלין ומנכ"ל החברה בעת העסקה היה ליגד רוטלוי, שמוכר כיום יותר כבעלי רציו וכמנכ"ל חברת הגז. ככל הידוע, רוטלוי וקן ישבו יחד בדירקטוריון דלין עד 2005, במקביל למינויה של רונית קן לתפקיד הממונה על ההגבלים. ואולם, ההיכרות בין השניים לא הסתכמה בפעילותם בדלין.

ב–2001 ניהלה מועצת הרשות השנייה מכרז לבחירת מפעיל הערוץ המסחרי השלישי בישראל (ערוץ 10). ארבע קבוצות תקשורת ניגשו אז למכרז, בהן קבוצת אפיק, שעל בעלי מניותיה נמנו אולפני מימד, דלין של רוטלוי, "הארץ" ושותפה מעניינת נוספת: דלק השקעות של יצחק תשובה - לימים בעל המניות הגדול בלווייתן.

קן העניקה פטור לשותפות תמר

הביקורת על קן נולדה בעקבות העסקה שבמסגרתה הכניסה רציו את דלק ונובל כשותפות בכירות (85%) במאגר לווייתן - במקביל לקידוח שאליו יצאו דלק ונובל בתמר ב–2008. על אף האחזקה הצולבת, השותפות לא ביקשו מרשות ההגבלים פטור מהסדר כובל, וזאת למרות החשש מהיווצרות מונופול עתידי באספקת הגז למשק.

גיל יוחנן

סעיף 14 לחוק ההגבלים העסקיים מתיר לממונה על ההגבלים לפטור צדדים להסדר כובל מהחובה לקבל את אישור בית הדין להסדר, בתנאי שאין בכך כדי לפגוע מהותית בתחרות בשוק. פטור כזה העניקה קן באוגוסט 2006 לשותפות ברישיונות הקידוח הימיים מתן ומיכל: נובל, דלק, ישראמקו ודור אלון. ברישיונות אלה אותרו תגליות הגז תמר ודלית. הפטור ניתן לחברות אלה אף שבאותה עת היתה שותפות ים תטיס של דלק ונובל מונופול באספקת גז טבעי למשק.

עיון בהחלטת קן מאז, מעלה כי נסמכה על נימוקים שבדיעבד נראים תמוהים. כך, בחרה קן להתמקד בבחינת הבקשה לפטור בזיקה שבין דלק לישראמקו - ולא במעורבות נובל אנרג'י. "באשר לנובל (...) הרי שלמעט חלקה בים תטיס, אין לה פעילות נוספת בישראל", כתבה קן. לימים, החזיקה נובל ב–16 רישיונות חיפוש וקידוח ימיים - כולם בשותפות עם קבוצת דלק - שכיסו כ-70% משטחי הים של ישראל, והותירו למעשה בידיה את הזכויות למרבית מאגרי הגז והנפט הפוטנציאליים לחופי ישראל.

באשר לזיקה בין ישראמקו לדלק, טענה קן כי שיתוף הפעולה המבוקש בין שתי הקבוצות עלול להביא לצינון התחרות ביניהן ולהפחתת התמריץ שלהן להשקיע בחיפושים. למרות זאת, החליטה להעניק להן את הפטור, בנימוק שיש לחזק את התחרות העתידית מול ספקית הגז המצרית EMG.

עוד טענה קן, כי המרחק הרב של הקידוחים מהחוף והקשיים שבקידוח עשויים להפוך את הפרויקטים ליקרים במיוחד, מסוכנים, ולכן מחייבים את שיתוף הפעולה בין הקבוצות, שאחרת לא ייצא הפרויקט לפועל. לשם הזהירות, התנתה קן את הפטור בכך שכל שיתוף פעולה נוסף בין הקבוצות - מעבר לרישיונות מתן ומיכל - יותנה באישור רשות ההגבלים.

ואמנם, בחלוף 15 חודשים בלבד, שוב פנו ישראמקו ודלק לקן בבקשה לאשר להן פטור מהסדר כובל. הפעם, עבור רכישת 40% מהזכויות ברישיון חוף של ישראמקו (מול פלמחים), בידי קבוצת דלק־אבנר. גם הפעם ציינה קן כי שיתוף הפעולה בין הקבוצות עלול לפגוע בתחרות, ואף ציינה כי סכנה זו עלולה לגבור אם תתברר תגלית גז מסחרית בקידוח תמר: "במקרה המיוחל של הצלחה כפולה, הן בקידוח תמר והן בתחומי רישיון חוף, שבשניהם מחזיקים הצדדים, יישללו מן המשק הישראלי פירות התחרות שיכולה היתה להתקיים בין הצדדים במקרה שכל אחת מזכויות הגז הרלוונטיות היתה מוחזקת על ידי יזמים מתחרים", כתבה קן. חרף הרלוונטיות של דבריה אלה למקרה לוויתן - לא עסקה קן בשאלה זו אז.

מעבר להשלכות הרוחביות של ריכוז מוצר חיוני בידי גוף מונופוליסטי, הרי שמציאות זו עלולה למנוע תחרות מצד מאגרי גז מתחרים שייחשפו בעתיד. זאת, משום יתרון הגודל של מאגרים דוגמת לווייתן ותמר לעומת הבאים, אך בעיקר משום היתרון שבראשוניות הנחת תשתית הולכת הגז מן הים לחוף.

ליגד רוטלוי
מוטי קמחי

קן ציינה עוד כי במקרה כזה עלול להיות האינטרס הכלכלי המשותף לשתי הקבוצות גדול מזה של כל אחת בנפרד, וכי זה עלול לגרור מגמות קרטליזציה. חרף חששות בריאים אלה, החליטה לבסוף קן לאשר את בקשת הפטור גם הפעם. זאת, בטענה כי היקף ההשקעה ומידת הסיכון בפרויקט מחייבים את שיתוף הפעולה בין הצדדים.

רציו יצאה ללא שריטה

קידוח חוף לא בוצע לבסוף בעקבות קשיים סטטוטוריים ומימוניים. במקום לקדוח ברישיון זה, בחרו דלק ונובל למהר ולקדוח את לווייתן. ואולם במאי 2011 חשף TheMarker כי השותפות בלווייתן לא ביקשו פטור מהכרזה על הסדר כובל - פטור שהיה מאפשר להן לשתף פעולה בפיתוח המאגר ושיווק הגז שנמצא בו. זאת, בניגוד לבקשה דומה שהפנו כאמור השותפות בתמר. פטור שכזה, אגב, לא יכול לקבל אישור בדיעבד. 

בספטמבר 2011 קבע הממונה הנוכחי על ההגבלים, דיויד גילה, כי שותפות לווייתן פועלות תחת הסדר כובל. זאת, מאחר שהשותפות האסטרטגית שהתגבשה בין דלק לנובל מחזיקה כמעט בכל עתודות הגז, וכן מחשש כי ההשקעה הכבדה של דלק ונובל במאגר תמר תשלול אינטרס להתחרות במאגר זה באמצעות מאגר לווייתן, ותגרור תופעות קרטליזציה.

יח"צ

שותפות לווייתן זומנו להליך שימוע, שבמסגרתו ניסו לשכנעו להימנע מההכרזה. במהלך השנתיים האחרונות הפעילו החברות מסכת לחצים נגד הכוונה, בטענה כי כל החלטה להכריז עליהן הסדר כובל תוליך למאבק משפטי ממושך שיעכב את פיתוח המאגר. בלית ברירה, סיכמה באחרונה רשות ההגבלים עם דלק ונובל על הסדר שלפיו תאפשר להן להישאר בלווייתן - תמורת מכירת מאגרי הגז הקטנים שחשפו בשנה שעברה (כריש ותנין). בסיכום הסדר זה, אם יאושר, יוצאת ללא פגע רק שותפה אחת בלוויתן - רציו.

רונית קן מסרה: "בדיקה בעניין לווייתן החלה בתקופתי אך לא עסקתי בה. עם כניסתי לתפקיד דיווחתי על אחזקה מינורית של כ–1% של בעלי בחברת דלין".

מרציו לא נמסרה תגובה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#