הממשלה תדון בפיצוי שנוי במחלוקת לפרויקטים של עופר ואריסון

ועדת השרים לקידום אנרגיות מתחדשות תצביע על המרת מכסות שבוטלו להקמת תחנות כוח בטכנולוגיה סולארית יקרה - לטובת טכנולוגיה זולה יותר, ללא גביית פיצוי מהרווח הגדל של היזמים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ועדת השרים לקידום אנרגיות מתחדשות תצביע היום על אישור תוכנית שלפיה המכסות לייצור חשמל סולארי בטכנולוגיה פוטו־וולטאית (.P.V) יוגדלו על חשבון ייצור חשמל בטכנולוגיה תרמו־סולארית ובאנרגיית רוח. לפי התוכנית, ייגרעו 100 מגה־ואט מהמכסה לייצור חשמל באנרגיית רוח, המסתכמת ב–800 מגה־ואט, ויועברו לפרויקטים ב–P.V. זאת בטענה כי ענף הרוח ממילא לא יעמוד ביעד שנקבע לו ל–2020, וכי הוזלת עלויות ה–P.V תאפשר ניצול מיטבי יותר של המכסה.

בנוסף, תוסט מכסה של 200 מגה־ואט מייצור חשמל תרמו־סולארי יקר יחסית למיזמי P.V גדולים, בטענה שעלות ייצור החשמל התרמו־סולארי גבוהה בכ–50 אגורות לקוט"ש מייצור ב–P.V, ומשכך ייחסך לציבור סבסוד מיותר של כ–2 מיליארד שקל בתעריף החשמל. טענה זו מעלה אגב תמיהה על בחירת משרד האוצר להמשיך בפרויקטים היקרים להקמת תחנות הכוח התרמו־סולאריות באתר אשלים שבנגב, חרף החשיפה הגבוהה של תעריף החשמל לעלויותיהם.

כ–180 מגה־ואט מתוך המכסה הסולארית המוסטת כבר נתפסה בשנים האחרונות על ידי שני מיזמים גדולים בדרום: האחד במשאבי שדה, שם מתכננת קבוצת החברה לישראל של עידן עופר פרויקט תרמו־סולארי בהיקף 60 מגה־ואט; והשני בצאלים, שם תיכננה קבוצת שיכון ובינוי של שרי אריסון פרויקט ענקי בהספק 120 מגה־ואט.

במסגרת הצעת המחליטים שתונח בפני השרים להצבעה, יתבקשו אלה לאשר כי המכסה שתפסו שני הפרויקטים האלה תומר ביחס זהה למיזמי P.V. כלומר, במקום תחנות הכוח התרמו־סולאריות היקרות והסבוכות יחסית, יזכו שתי הקבוצות היזמיות למכסה משוריינת זהה (180 מגה־ואט) להקמת פרויקטי P.V - אף שאלה זולים יותר ומהירים יותר להקמה.

באשר ליתרת המכסה המוסטת (120 מגה־ואט), זו תועמד כנראה למכרז פומבי שבו יתחרו היזמים על תעריף החשמל הנמוך שיבקשו מהמדינה בעבור ייצור החשמל.

הצעת המחליטים כוללת עוד הוראה לבחינת הסדרי מימון מקלים לפרויקטים באזורי יהודה ושומרון, משום שמערכת הבנקאות הישראלית מערימה קשיים על העמדת אשראי באזור זה נוכח האי־ודאות המדינית. סעיף מעורר מחלוקת נוסף הוא זה שמסמיך את שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, להחליט על היקף המכסות העתידי באנרגיות מתחדשות - גם אם ייצור החשמל בטכנולוגיות אלה יוכיח כדאיות כלכלית, ולא יידרש בסבסוד.

הצעת המחליטים עלתה לראשונה לאישור בסוף 2012, אך עוכבה עקב דרישת האוצר לקצץ במכסות היקרות יחסית. איתן פרנס, מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל, אמר אתמול כי "השוק הסולארי ממתין כבר יותר משנה להחלטה שתאפשר פיתוח מאות יוזמות חדשות, מרביתן בפריפריה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker