בעקבות הנזקים החמורים: מחלף דרור ייפתח רק עוד שלושה חודשים

ח"כ רוזנטל: "היה מחדל הן בתכנון ובביצוע והן ביכולת הביקורת והפיקוח של משרד התחבורה"

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

מחלף דרור, שניזוק קשות בסערת הגשמים האחרונה, רגע לפני שנפתח, יישאר סגור עוד שלושה חודשים. בדיון שנערך היום בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, אמר ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) כי "בבניית המחלף הושקעו 350 מיליון שקל, והגשם הרס אותו, ובזכותו אולי נחסך לנו גשם של הרוגים. ברור שהיה מחדל בתכנון ובביצוע, והתברר בנוסף שיש גם מחדל אמיתי ביכולת הביקורת והפיקוח של משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל על המיזמים שלהם עצמם". הוא ציין כי המהנדס הזהיר מראש שהקרקע לא סבירה והמחלף לא יחזיק מעמד, אך הוא פוטר.

מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, השיב כי "במשרד נעשים כל העת מיזמי בנייה והרחבה בהיקפי ענק, וכולם תוך בקרת איכות גבוהה ביותר. לא ידענו מראש שהמחלף יקרוס. היה כשל בבקרת האיכות והגשמים היוו זרז. איננו מסתירים דבר ומדובר במקרה חריג, בו הלקחים נלמדו ואנו פועלים בנחישות לתיקון הליקויים".

שי ברס, מנכ"ל נתיבי ישראל אמר בתגובה כי את הקבלן המבצע גם תכנן את המחלף, וההצעה שלו נבדקה בידי מהנדסי החברה בשלושה שלבים. "אנחנו עוקבים ומנהלים את הביצוע, ובמהלך העבודה אנו בודקים כל העת את שכבות הקרקע, ושכבה שלא נמצאה מספיק מהודקת – טופלה ונבנתה מחדש. בגלל כמות גשם גדולה בזמן קצר יחסית, נפגעו שוליי העפר, שהיו אמורים להיות מטופלים בהמשך המיזם. איננו מקלים ראש בשום שלב, ומה שנכשל ייבדק. בעוד פחות משלושה חודשים המחלף ייפתח לתנועה", אמר יצחקי.

המחלף מחבר את כביש 4 עם כביש 553, ונועד להקל על עומסי התנועה הכבדים באזור. אולם עוד לפני הפתיחה לקהל הרחב, כמה ימים לאחר הסערה הגדולה, נוצרו בכביש "גלים" שהסבו נזק רב למחלף. הפרויקט תוכנן ובוצע בידי חברת רמט, עבור החברה הממשלתית נתיבי ישראל.

מחלף דרור, ב-2014

גורם המקורב לפרויקט הסביר היום כי בניית המחלף למעשה טרם הסתיימה. במרבית המקרים פותחים מחלף או כביש מיד כאשר הוא בטוח דיו לתנועה, לפני סיום העבודות הסביבתיות. "הבעיה בפרויקט היתה, אולי, שלא היתה הפרדה ברורה בין עבודות אסתטיות, של שיקום נוף, לתהליכים חיוניים כמו השלמת הניקוז", אמר הגורם.

לפי דו"ח ביקורת של ועדה שמינה שר התחבורה, הגשם רק חשף בעיות שייתכן שהיו מתגלות מאוחר יותר, וכי נמצאו טעויות בביצוע, אך גם בבקרת האיכות בשטח. דו"ח הביניים נמנע מלקבוע, בינתיים, האם היו גם בעיות בתכנון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker