דלת מסתובבת

פעיל ליכוד יחליף מזכירת המנכ"ל שמקורבת לוועד נמל אשדוד

רפי שוקרון, יועצו לשעבר של השר יולי אדלשטיין (ליכוד), ימונה לעוזר המנכ"ל הזמני של נמל אשדוד; שוקרון עזב באחרונה את רשות החברות הממשלתיות, שם שימש רפרנט נמלים ופיקח מטעמה על הנעשה בנמל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מנכ"ל הולך, מנכ"ל בא - אך ההתנהלות בנמל אשדוד נותרת בעינה: ממלא מקום מנכ"ל הנמל, יוסי בסן, שנכנס לתפקידו רק לפני חודשיים, מתכוון למנות לעוזרו האישי את הפעיל הפוליטי לשעבר רפי שוקרון, שהיה עוזרו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (ליכוד). זאת, במקומה של זהבית בן־אבו, יועצת המנכ"ל הקודם, שוקי סגיס, שעומדת בפני שימוע לפני פיטורים.

בפברואר חשף TheMarker כי על אף הרקע הפוליטי שלו, מונה שוקרון לתפקיד הרגיש של רפרנט נמלי הים ברשות החברות הממשלתיות - ואף נשלח על ידי הרשות כדי "לפקח" מטעמה על דיוני דירקטוריון הנמל.

בין היתר נכח שוקרון בישיבה שבה נדונו טענות סגיס כי יו"ר הדירקטוריון, גדעון סיטרמן, ניסה למנות מקורבים פוליטיים בנמל. סגיס טען כי סיטרמן הגיש לידיו רשימה של שישה מועמדים לתפקיד סווארים בנמל, שאותם תיאר כ"חשובים לשר התחבורה". עם השישה נמנה בנו של ראש מטה לשכתו של סיטרמן, פעיל הליכוד דני חלפין. סיטרמן ושר התחבורה, ישראל כ"ץ, הכחישו אז את הדברים, וסגיס עזב בינתיים את הנמל.

יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד, גידעון סיטרמןצילום: אייל טואג

כעת מתברר כי חודשיים לאחר הפרסום עזב שוקרון את רשות החברות - ובאחרונה הגיש לנציבות שירות המדינה בקשה לקיצור תקופת צינון של שנה שבה הוא מחויב. זאת, כדי שיוכל להתמנות לעוזרו של בסן, לשעבר סמנכ"ל הלוגיסטיקה בנמל אשדוד, שהחליף זמנית את סגיס כמנכ"ל הנמל.

בפנייתו טען שוקרון כי כיהן ברשות בתפקיד זוטר, לא היה במעמד של קבלת החלטות בנוגע לנמל אשדוד, עסק בעיקר בהפרטת נמל אילת, וכי לא היה בממשק הדוק עם בסן. לכן, טען, אין כל מניעה לקיצור הצינון כדי שיוכל להתמנות לתפקיד. במקביל, בסן ושוקרון כבר נפגשו בנושא מינויו.

במכתב שנשלח באחרונה אל רשות החברות הממשלתיות, תועדה הודעת דואר אלקטרוני ששלח לכאורה ראש מטהו של סיטרמן, חלפין, לשוקרון, שבה כתב: "בסן הודיע לי כי לאחר שנפגש אתך ולמד את כישוריך, הוא רואה בך מועמד ריאלי לשמש עוזרו - במעמד של משרת אמון. ראה זאת כהודעה מקדימה, לצורך היערכותך הפוטנציאלית לתפקיד".

שוקרון קיבל בחודש שעבר את אישור הנציבות לקיצור תקופת הצינון - ואמור היה להיכנס לתפקידו החדש בנמל אשדוד. אלא שבדרכו ניצבת בן־אבו.

"שוקרון רואיין כדי ללמוד על כישוריו"

זהבית בן אבו, יועצת המנכ"ל הקודם של נמל אשדוד, שוקי סגיסצילום: אילן אסייג

בן־אבו שימשה בעבר במשך ארבע שנים מזכירתו של אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות. ב–2009 עברה בן־אבו לנמל אשדוד, ושובצה בלשכת המנכ"ל סגיס. בהמשך, היא נישאה למנהל עבודה בכיר בנמל, שמעון קינן.

בעקבות מכתב תלונה שהגיע אל רשות החברות בעניין מעמדה הרגיש לכאורה, הורה הדירקטוריון להנהלה להעביר אותה מתפקידה, מחשש לניגוד עניינים לכאורה. סגיס התנגד אז להוראה, בעוד שהוועד יוצא להגנת בן־אבו - ומשבית את העבודה בנמל.

בעקבות התערבות בית הדין לעבודה, שהקפיא את צעדי ההנהלה, נותרה לבסוף בן־אבו בתפקידה. אלא שבאחרונה חידש הדירקטוריון את המהלך להעברתה מהתפקיד - והחליט למנותה לתפקיד חדש בנמל: עוזרת סמנכ"ל לוגיסטיקה.

גם הפעם נחלצה ההסתדרות להגן על בן־אבו, ופנתה לבית הדין לעבודה, שם טענה כי המהלך נעשה ללא מכרז ושלא כדין. ואמנם, הנהלת הנמל חזרה בה מהמהלך - ונאלצה לבטל את המינוי. אלא שבמקביל, זומנה בן־אבו לשימוע לפני פיטורים, בגין ניגוד העניינים לכאורה שבו היא נמצאת.

באמצעות עורכי הדין בני כהן, אמרי בשה ומורן סבוראי, פנתה בן־אבו אל רשות החברות, בבקשה לעצירת ההליך, וזאת בטענה כי פיטוריה נעשים משיקולים פוליטיים ובמחטף. "אין כל הצדקה לניסיון להחליף את עוזרת המנכ"ל, שכישוריה, ניסיונה, ידיעותיה והיכרותה עם התפקיד אינם שנויים במחלוקת - בעובד חדש, שנראה כי 'כישורו' העיקרי הוא קשריו הפוליטיים", נכתב בפנייתה אל הרשות, שבה צוטטה הודעת הדואר ששלח לכאורה חלפין לשוקרון.

חברת נמל אשדוד מסרה בתגובה: "זהבית בן־אבו נמצאת בעיצומו של תהליך שימוע, שבסופו יכולה להסתיים העסקתה. לפני כחודשיים נפגש המנכ"ל בפועל עם שוקרון, וריאיין אותו בכדי ללמוד על כישוריו ולבדוק אפשרות פוטנציאלית להעסקתו במשרת אמון כעוזר מנכ"ל. בפגישה לא נקבע דבר".

רפאל שוקרון סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker