אלון חסן לסמנכ"ל בנמל אשדוד: "אפס, אני אדאג שלא תהיה מנכ"ל"

יו"ר ועד העובדים תקף מילולית "באופן גס ובריוני" שלושה בכירים שהעידו בבית הדין לעבודה כי השבתת נמל אשדוד הסבה לנמל הפסד הכנסות של כמיליון שקל ■ חסן יועמד מחר לדין משמעתי, לאחר שנכשל ניסיון של ההסתדרות למנוע זאת

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי

עדות נדירה של בכיר בנמל אשדוד חושפת טפח ממשטר הפחד השורר במסדרונות החברה הממשלתית. סמנכ"ל הלקוחות של הנמל, אלי בר יוסף, תיאר באחרונה במכתב פנימי כיצד הוא ושני בכירים נוספים בנמל נפלו לכאורה קורבן לקללות ואיומים מצדו של יו"ר ועד העובדים, אלון חסן, בעודם יושבים בבית הדין הארצי לעבודה בירושלים. בעקבות העדות יועמד מחר חסן לדין משמעתי בנמל.

"אלון התפרץ בפראות על היועצת המשפטית, כשהוא משתיק אותה בגסות רוח, ואומר לה: 'מי את שתדברי אלי?' - באופן בריוני ובטון מאיים שלא ראוי לתפקידו ולמעמד", העיד בר יוסף. "בהמשך, הוא צעק שוב ושוב לעובדיה כהן (סמנכ"ל משאבי אנוש): 'שקרן' ו-'אתה תמיד משקר', ובהמשך עבר אלי.

"חסן צעק לעברי: 'אני יודע שאתה רוצה להיות מנכ"ל, ואני אדאג שבחיים לא תהיה מנכ"ל הנמל'. עניתי לו שזה לא רלוונטי לנושא ולא הוא ולא אף אחד אחר מהוועד יחליט מי יהיה מנכ"ל הנמל, ושיתרכז בזכויות העובדים. לאחר שהמשיך להמטיר קללות וכינויים, ביקשתי ממנו בתוקף ש'ישמור על תרבות דיון כי אנחנו לא נמצאים בשוק' – אף שהרגשתי שאני מעליב את השוק – כי לא זכור לי שבאיזשהו פורום מישהו העז לדבר באופ גס, בריוני ומאיים כל כך", הוסיף בר יוסף.

בר יוסף אמר כי הוא רואה בהתנהגות חסן "איום מוחשי", שנועד "לנסות ולהרתיע מנכ"ל וסמנכ"לים מלמלא את תפקידם במקצועיות ובאחריות לנמל, ולא לצרכים של אלון חסן".

אלון חסןצילום: איליה מלניקוב

הדיון בבית הדין לעבודה התקיים בעקבות השיבושים שהנהיג בחודש שעבר ועד העובדים בנמל, לאחר שנאסר על השתתפות קרובי משפחה של בכיריו במכרז הסוורים של הנמל, ולאחר שמקורבו של חסן הועבר מתפקידו – על רקע חשדות כי סייע לו בעסקיו הפרטיים בעת שהיה אמור לעבוד בנמל. בעקבות העיצומים, עזבה את הנמל אונייה שהובילה 1,800 מכוניות לפריקה – והנמל הפסיד הכנסות של כמיליון שקל.

לטענת בר יוסף, הטיח בפני חסן כי התחייב בעבר שלעולם לא ישתמש במגזר של המכוניות נגד הנמל והעובדים (שאיבדו פרמיות כתוצאה מהשבתת הפעילות). "בתגובה, חסן צעק 'אפס' שוב ושוב, כשהוא מוסיף: 'אני בחיים לא אשתף אתך פעולה ולא עם ההנהלה הזאת - אתם לא קובעים כלום, ועושים מה שסיטרמן (גדעון סיטרמן, יו"ר נמל אשדוד, א"ב) מבקש מכם'", העיד בר יוסף. הדיון בבית הדין לעבודה התקיים בעקבות השיבושים שהנהיג בחודש שעבר ועד העובדים בנמל, לאחר שנאסר על השתתפות קרובי משפחה של בכיריו במכרז הסוורים של הנמל, ולאחר שמקורבו של חסן הועבר מתפקידו – על רקע חשדות כי סייע לו בעסקיו הפרטיים בעת שהיה אמור לעבוד בנמל. בעקבות העיצומים, עזבה את הנמל אונייה שהובילה 1,800 מכוניות לפריקה – והנמל הפסיד הכנסות של כמיליון שקל.

לטענת בר יוסף, הטיח בפני חסן כי התחייב בעבר שלעולם לא ישתמש במגזר של המכוניות נגד הנמל והעובדים (שאיבדו פרמיות כתוצאה מהשבתת הפעילות). "בתגובה, חסן צעק 'אפס' שוב ושוב, כשהוא מוסיף: 'אני בחיים לא אשתף אתך פעולה ולא עם ההנהלה הזאת - אתם לא קובעים כלום, ועושים מה שסיטרמן (גדעון סיטרמן, יו"ר נמל אשדוד, א"ב) מבקש מכם'", העיד בר יוסף.

"עניתי לו שזכותו לחשוב כך אף שאין זה רלוונטי להתנהגות הבריונית שלו, אבל הוא המשיך לצעוק...בהמשך צעק בחיוך מתריס: 'הצלחתי להרגיז אותך, הא?', וחזר על זה שוב ושוב. ביקשתי שימחק את החיוך האווילי, חזרתי והדגשתי בפניו שהמחויבות שלנו היא לשמור על הנמל ועל העובדים ולא על הצרכים האישיים שלו, ושהוא גרם לנמל לאיבוד סכום ענק".

נמל אשדודצילום: אילן אסייג

בר יוסף אמר כי יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, שהיה עד לכאורה למתקפה המילולית של חסן, "לא הצליח להשתלט עליו". בסיכום פנייתו, קרא בר יוסף להנהלת הנמל שלא לעבור על ההתקפה המילולית לסדר היום, ולהבהיר לוועדים כי "יש לנו גבולות מקובלים, ראויים ותרבותיים", כלשונו.

עוד אמר בר יוסף: "החוצפה ועזות המצח לדבר לאנשים בכלל, ובפרט למבוגרים, מנוסים ובכירים ממנו, בטון מתנשא שאינו סופר דבר כי 'אי אפשר לעשות לו כלום' - חשוב שיעלה לדיון על מנת שייעשה מעשה". בעקבות עדותו של בר יוסף, יועמד הבוקר חסן לדין משמעתי בנמל באשמת התנהגות בלתי הולמת. הבירור ייעשה בפני ועדה פריטטית - שבה יישב גם נציג ההסתדרות.

הסתדרות העובדים, אגב, ניסתה בסוף השבוע לבטל את השימוע לחסן, בחסות השביתה שאותה יזם בנמל - על ידי כריכתו עם השימועים שבוטלו לראשי הוועד שהנהיגו את "המרד" במנהלי העבודה. ואולם, בהנהלת הנמל סירבו להיענות לניסיון זה, והבהירו כי דין חסן - כדין כל עובד אחר בנמל. לא ניתן היה להשיג את תגובתו של חסן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker