חברת החשמל מודה: יש לנו
 2,000 עובדים מיותרים - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חברת החשמל מודה: יש לנו
 2,000 עובדים מיותרים

הנהלת החברה הציגה לממשלה תוכנית התייעלות מינורית יחסית לעבר, הכוללת פיטורי 1,300 עובדים, קיצוץ של 1,300 תקנים וקליטת 600 עובדים חדשים ■ מאז שהציעה החברה ליישם תוכנית התייעלות ב-2008, היא הגדילה את כוח האדם ב–1,000 עובדים וביזבזה עוד 600 מיליון שקל כל שנה

8תגובות

חמש שנים וחצי לאחר שהציגה את תוכנית ההתייעלות "מצפן" ושנתיים לאחר שנחשפה תוכנית ההתייעלות "תנופת אור" – הציגה באחרונה חברת החשמל לממשלה תוכנית התייעלות חדשה וצנועה יותר, שאותה היא מציעה ליישם במסגרת הרפורמה המתוכננת בחברה ובמשק החשמל.

עיקרי התוכנית דומים לאלה שנדונו כבר בעבר, אף שבתקופה שחלפה הגדילה חברת החשמל את מצבת כוח האדם שלה. העיקרים כוללים ביטול של 2,000 תקני עובד, צמצום מחוזות החברה מחמישה לשלושה, איחוד תחנות כוח ודילול של 15% בשדרה הניהולית. הפעם, בניגוד לעבר, הוצגה התוכנית על ידי הנהלת חברת החשמל, כשלצדם יושבים ראשי ועד העובדים בחברה ונציגי ההסתדרות.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר וקבלו את כל הכתבות והעדכונים

חברת החשמל חישבה בעבר כי החיסכון שייזקף לזכותה כתוצאה מיישום תוכנית ההתייעלות מוערך ב–600 מיליון שקל בשנה. לנוכח הטענה כי מנהלים בחברה הודו כבר לפני עשור בהעסקת 2,000 עובדים מיותרים, הרי שבחישוב גס ובהתעלם מעלויות עקיפות (למשל, עלויות הון מיותרות שבהן נשאה החברה) – חברת החשמל היתה יכולה לחסוך 6 מיליארד שקל בעשור האחרון, או לגרוע כ–3 מיליארד שקל לפחות מחובותיה, אם היתה מיישמת תוכנית התייעלות מאז שהציגה בעצמה את תוכנית "מצפן". לפי חישובי רשות החשמל אגב, הפסידה החברה מדי שנה כמיליארד שקל בגין סירובה להתייעל.

תומר אפלבאום

לפי תוכנית ההתייעלות החדשה, שהוצגה בפני ועדת יוגב לקידום הרפורמה במשק החשמל, החברה תיזום תוכנית פרישה מוקדמת ל–1,300 עובדים במהלך חמש השנים הבאות. במקביל, יעזבו את החברה בפרישה טבעית 1,300 עובדים נוספים – שלא ימונו להם מחליפים. לאבחנה בין פרישה מרצון לבין פרישה יזומה נודעת חשיבות מבחינת תשלומי הפיצויים שאותם מתכוון לדרוש ועד העובדים.

מתוך 2,600 העובדים שיעזבו את החברה, 1,700 עובדים ייגרעו ממצבת העובדים בעלי הקביעות ו–900 ייגרעו ממצבת העובדים הארעיים. ואולם לפי התוכנית, החברה תקלוט 600 עובדים ארעיים נוספים תחתם, כך שבשורה התחתונה ייגרעו 1,700 תקנים קבועים לצד 300 תקנים ארעיים בלבד - ובסך הכל 2,000 תקנים בלבד.

בתוכנית מצפן הציע מנכ"ל חברת החשמל דאז עמוס לסקר, פרישה מוקדמת של 2,000–2,500 עובדים בתוך שנתיים (עד סוף 2010). גם בתוכנית "תנופת אור" היו תנאים קשיחים יותר: ביטול 2,000 תקנים בתוך 3–5 שנים, כאשר לחברה יותר לקלוט רק 300 עובדים חדשים.

כך או כך, מאז הצגת תוכנית מצפן הוסיפה החברה אל שורותיה לא פחות מ–1,000 עובדים קבועים וארעיים (עלייה של 17%). אף שהתחייבות החברה להתייעלות ולקיצוץ כוח האדם עמדה כתנאי להסכמת רשות החשמל להעלאת תעריף החשמל במשק, ואף שהחברה לא עמדה בהבטחתה - תעריף החשמל לא הופחת.

אם לא די בכך, דירקטוריון חברת החשמל החליט בדצמבר 2011 בעצמו להפחית ב–400 תקנים את מצבת כוח האדם עד מחצית 2012, כמקדמה על יישום תוכנית התייעלות כוללת בחברה. ואולם בדו"חותיה הכספיים לסיכום 2012, הודתה חברת החשמל כי לא עמדה בהוראת הדירקטוריון, ואף הגדילה את מצבת כוח האדם שלה בשנה זו ב–411 משרות (2.7%), ל–13,004 עובדים, מהם 9,852 קבועים.

בעקבות כך, הוצאות השכר של חברת החשמל ב–2012 רשמו לפי הערכות זינוק של כמעט 20%, והסתכמו ב–5.28 מיליארד שקל לעומת 4.4 מיליארד שקל ב–2011. הוצאות השכר היו כ–23% מעלויות החברה בשנה שעברה.

אין התייחסות לגמישות ניהולית

תוכנית ההתייעלות שהוצגה לוועדת יוגב כוללת עוד את צמצום השדרה הניהולית של החברה – מדרגת מנהל מחלקה ומעלה – בכ–15% (70 תקנים). נתון זה זהה לכוונה שהוצגה ב–2008 במסגרת תוכנית מצפן, אף שמאז גדל למשל מספר הסמנכ"לים בחברה.

אליהו הרשקוביץ

תוכנית מצפן לא זכתה בשעתו לגיבוי משרדי הממשלה – ואף נתקלה בהתנגדות הוועד. לסקר החליט ליישם את התוכנית באופן חד־צדדי, בלא גיבוי ממשלתי, בשני סבבים (מאי 2008 ומארס 2009). החלטתו נענתה בגל עיצומים מצד העובדים, שהסבו לחברה נזק של כ–200 מיליון שקל. בהנחיית רשות החברות, נסוגה לבסוף חברת החשמל מהמשך יישום התוכנית. שלוש שנים לאחר מכן קידמה רשות החברות בעצמה את תוכנית "תנופת אור" הדומה לה. לסקר, אגב, משמש כיום יועץ חיצוני לוועדת יוגב.

לצד הטיפול במצבת כוח האדם המנופחת של החברה, הציגה ההנהלה תוכנית גם לשינוי מבני. התוכנית כוללת צמצום מספר המחוזות של החברה מחמישה לשלושה – על ידי איחוד מחוזות חיפה והצפון ומחוזות דרום וירושלים. כמו כן, נפרשה שוב התוכנית למעבר לתחנות כוח מרחביות – כלומר איחוד הנהלות תחנות הכוח, למשל של רדינג (בתל אביב) ושל גזר (ברמלה).

באופן תמוה, לא כללה המצגת של הנהלת חברת החשמל כל התייחסות לגמישות הניהולית שיש ליישם בחברה במסגרת הרפורמה. זאת, אף שבעבר צויין במפורש הצורך בהרחבת סמכויות הניהול בחברה ושבירת עיקרון הפריטטיות (קבלת החלטות ניהוליות בשיתוף הוועד) בניהול היומיומי. כמו כן, ובניגוד לעבר, המצגת לא כללה התייחסות לדרישות הכספיות של העובדים.

ככל הידוע, המצגת לא כללה גם את הדרישות הפיננסיות של החברה, שכללו בעבר דרישת כיסוי אוטומטי לכל הפרשותיה הפנסיוניות במסגרת תעריף החשמל והצמדת הכספים המופקדים בפועל (עתודה) להתחייבות הפניסיונית (ייעודה); הגעה ל"הסדר" עם הממונה על השכר לגבי כל המחלוקות בסוגיות חריגות השכר וניפוח הרכיבים הלא קצבתיים; וכן כרסום בפיקוח עליה בידי רשות החשמל וקביעת ערכאת ערעור על החלטות רשות החשמל לגביה.

הצגת תוכנית ההתייעלות על ידי ראשי חברת החשמל נועדה להעמיד את "התמורה" שתספק החברה בעבור חבילת הרפורמה המבנית שמגובשת בימים אלה על ידי ועדת יוגב – בין היתר, גם במגעים ישירים שמנהל משרד האוצר עם החברה.

כפי שנחשף בשבוע שעבר 
ב–TheMarker, מתכוונת הוועדה לאמץ את מתווה "רפורמת השקשוקה" ולסגת מעיקרי השינוי המבני שאישרה הכנסת בחוק הרפורמה מ–2007. כך, חברת החשמל לא תופרט ולא תפוצל, תשמור על המונופול האנכי שהיא מחזיקה במקטעי הייצור, ההולכה והחלוקה, ותוכל להמשיך ולהקים תחנות כוח חדשות תוך שמירה על נתח של 60% מהשוק. זאת, בתמורה להוצאת ניהול מערכת החשמל מידיה לחברה חיצונית עצמאית – ולהכנסת תחרות על אספקת החשמל לצרכן הקצה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#