הפלסטינים רוצים לעשות תספורת 
של 50% לחוב שלהם לחברת החשמל

הרשות הפלסטינית מבקשת שישראל תמחק לה חוב של 550 מיליון שקל בגין חשמל שסופק לה - בלי ששילמה עבורו

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הרשות הפלסטינית פנתה אל ממשלת ישראל בבקשה להגיע מולה להסדר באשר לחוב הענק שהיא נושאת כלפי חברת החשמל. חוב זה, אשר נוצר כתוצאה מסירוב הפלסטינים לשלם בעבור החשמל שסופק לשטחי הגדה המערבית ומזרח ירושלים – נאמד כיום ב–1.1 מיליארד שקל. ל–TheMarker נודע כי שר האוצר הפלסטיני, שוקרי בשארה, שיגר באחרונה לישראל מכתב ובו הצעת הסדר הכוללת "תספורת" של 50% לחוב – כלומר ויתור על כ–550 מיליון שקל. באשר ליתרת הסכום, ביקשה הרשות לפרוש את החזרו לתקופה של 20 שנה.

הצעת הרשות התקבלה בממשלה בזעם. גורמים בממשלה אף הגדירו אותה כ"ביזיונית", וטענו כי אינה מהווה אפילו נקודת פתיחה למשא ומתן. לפיכך, תגובת ישראל להצעת ההסדר צפויה להיות נחרצת - ושלילית.

במקביל, עוררה ההצעה גם דאגה. זאת, לנוכח מצוקתה הפיננסית של חברת החשמל, והישענות כמה מהתוכניות לחילוצה על החזר הכספים הצפוי מהפלסטינים.

על הטיפול בנושא מופקד שליחו האישי של ראש הממשלה לנושאים מדיניים, עו"ד יצחק מולכו. בשבועות האחרונים התקיימו כמה דיונים בנושא במשרד ראש הממשלה וכן אצל מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן.

התרגלו לצרוך 
חשמל בחינם

חברת החשמל מוכרת מדי שנה לפלסטינים כ–4 מיליארד קילו־ואט שעה (קוט"ש) – כ–7% מייצור החשמל שלה. מיליארד קוט"ש מסופקים לרצועת עזה, כאשר התשלום בגין כך מקוזז מהחזרי המס המועברים לפלסטינים. יתרת החשמל מסופקת לחברת החשמל המזרח ירושלמית (חמ"י) או ישירות למתקני הרשות הפלסטינית בערי יהודה ושומרון.

חמ"י, שהוקמה בזיכיון מהמנדט הבריטי, מספקת חשמל לאזור מזרח ירושלים, בית לחם, רמאללה ויריחו ולעוד כמה יישובים בגדה המערבית. החברה מספקת כ–30% מצריכת החשמל הפלסטינית, ורשומים בה כ–200 אלף צרכנים. לחברה אין תחנות כוח משלה, והיא רוכשת את רוב החשמל שהיא מוכרת ללקוחותיה מחברת החשמל לישראל וכן מירדן (כ–20 מגה־ואט), באמצעות קו מתח עליון שהוקם לצורך כך לפני כשש שנים. כמו חברת החשמל מוגדרת חמ"י ספק שירות חיוני, וכפופה לנהלים ורישוי של רשות החשמל. לצד חמ"י, מוכרת חברת החשמל, כאמור, גם חשמל ישירות לרשות הפלסטינית.

במשך שנים תפח חובם של הפלסטינים לחברת החשמל בשל תת־גבייה בקרב לקוחותיהן. גורמים בישראל הסבירו בעבר כי הפלסטינים התרגלו לאורך השנים שלא לשלם בעבור החשמל – בין אם מסיבות אידיאולוגיות ובין אם מהישענות על תרומות ממדינות זרות. בנוסף, סובל משק החשמל הפלסטיני מתופעה רווחת של גניבות חשמל.

מוסר התשלומים החריף בשנים האחרונות לאחר שראש הממשלה לשעבר ברשות, סלאם פיאד, הציג תכנית ל"מחילה" על חובות עבר, שבמסגרתה הציע לצרכנים שיחלו לשלם בעבור צריכת החשמל, מחיקה של חובות עבר. בעקבות הצעה זו, פחתו עוד יותר התשלומים בקרב היישובים הפלסטינים.

כך, החל החוב הפלסטיני לחברת החשמל לתפוח בקצב מואץ, שמוערך כיום ב–90 מיליון שקל מדי חודש. בתחילת השנה היה החוב 730 מיליון שקל – ובתוך פחות משנה זינק בכ–50%. לפי הערכות, חמ"י נושאת בחוב של כ–700 מיליון שקל כלפי חברת החשמל, בעוד שהרשות חייבת 400 מיליון שקל (ונושאת גם בחוב פנימי לחמ"י).

עד כה, נמנעה ישראל מלנקוט צעדי אכיפה של ניתוק האספקה לפלסטינים. בתחילת השנה נדרשה רשות החשמל להאריך את רישיונות החלוקה והאספקה של חמ"י – חרף חובותיה. לפני שנה ניסתה ישראל לקזז את חובות חמ"י מהמסים שגובה ישראל בעבור הרשות הפלסטינית. בהוראת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר דאז, יובל שטייניץ, עיכבה ישראל את חלקה של הרשות מהכנסות המע"מ והמכס שהיא גובה בעבור הרשות הפלסטינית – כ–460 מיליון שקל, לצורך ניכוי החוב – אך חזרה בה בחלוף כמה שבועות, היות שחמ"י מוגדרת חברת פרטית.

שר האוצר יאיר לפיד עם עמיתו הפלסטיני, שוקרי בשארה, ביוני
יאיר לפיד עם שוקרי בשארהצילום: ענת חממי

בנובמבר אשתקד, הציעו כמה חברי כנסת לחלט את חובות הפלסטינים לחברת החשמל כדי לסייע לה בהתמודדות עם המשבר התזרימי, אך מנכ"ל האוצר דאז, דורון כהן, הסביר: "אנחנו לא רוצים למוטט את הרשות". 

"ישראל מאיימת לנתק לנו את הזרם"

בינתיים, האשים השבוע שר האנרגיה הפלסטיני, ד"ר עמר כתאנה, את ישראל, בניסיון לפגוע בכלכלה הפלסטינית. בראיון לעיתון אל־קודס אמר כתאנה כי "ישראל מאיימת לנתק את זרם החשמל, ולהניח את ידה על חברת החשמל המזרח ירושלמית בשל הצטברות חובותיה". עם זאת, את הפתרון לתלות הפלסטינית בחשמל הישראלי הוא תלה דווקא בפרישת מתקני ייצור חשמל באנרגיה סולארית.

יש לציין, כי חברת החשמל מקימה כיום בעבור הפלסטינים ארבע תחנות משנה (תחמ"ש) לרשת הולכת החשמל – אם כי במימון האיחוד האירופי.

בנוסף, חברת החשמל צפויה לחדש בקרוב את המשא ומתן מול קונצרן BG לרכישת הגז ממאגר Gaza Marine שמול חופי עזה. המאגר, שהתגלה עוד ב–2000, מוחזק בידי חברת בריטיש גז (60%), CCCC הלבנונית (30%) והרשות הפלסטינית (10%) - ומכיל לפי הערכות כ–32 מיליארד מ"ק גז טבעי. פיתוחו נמנע בעשור האחרון מנסיבות פוליטיות, כלכליות וביטחוניות. לפני חודש קרא מבקר המדינה לפעול למימושה של העסקה.

ואמנם, מולכו ושר האנרגיה, סילבן שלום, פנו באחרונה אל חברת החשמל בבקשה שתחדש את המגעים - בכפוף לשיקולים מסחריים בלבד. בניגוד לפרסומים בנושא, בחברת החשמל לא התנגדו לחידוש המשא ומתן, היות שהמשק נשען כיום על ספק גז אחד. עם זאת, BG עשויה להתקשות להתחרות במחיר האופציה שבה מחזיקה חברת החשמל לרכש גז נוסף ממאגר תמר – לאחר שהמחיר הופחת בהוראת רשות ההגבלים העסקיים ורשות החשמל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker