תשובה נפגש עם גילה - וניסה לשכנע אותו לא להכריז על לווייתן הסדר כובל - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תשובה נפגש עם גילה - וניסה לשכנע אותו לא להכריז על לווייתן הסדר כובל

רשות ההגבלים העסקיים תחליט בשבועות הקרובים אם לחייב את קבוצת דלק ונובל אנרג'י למכור או לדלל את אחזקותיהן במאגר הגז הענקי ■ בעלי דלק טען כי מהלך רגולטורי דרמטי יעכב את פיתוח המאגר - הממונה על ההגבלים הבהיר לו כי המדינה לא תשלים עם הנצחת המונופול

12תגובות

רגע ההכרעה על מבנה הבעלות במאגר הגז הטבעי לווייתן מתקרב, והשותפות במאגר עושות מאמצים אחרונים בניסיון להשפיע על החלטת רשות ההגבלים העסקיים בנושא. ל–TheMarker נודע כי יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, המחזיקה ב–45% מהזכויות בלווייתן, נפגש לפני כשבועיים עם הממונה על ההגבלים העסקיים, ד"ר דיויד גילה, האמור להכריע אם דלק ושותפתה האמריקאית, נובל אנרג'י, ימשיכו להחזיק במאגר. לפני שנתיים קבע גילה, בכפוף לשימוע, כי השותפות במאגר פועלות בהסדר כובל שיש בו כדי לפגוע בתחרות בשוק הגז.

לפי הערכות, בפגישה ניסה תשובה לשכנע את גילה כי מהלך רגולטורי דרמטי בנוגע לבעלות על המאגר עלול לעכב מהותית את פיתוחו ואף למנוע אותו, היות שיביא לנסיגת משקיעים אסטרטגיים ופיננסיים בינלאומיים מהתעניינות בפרויקט. מנגד, הובהר לתשובה כי המדינה לא תוכל להשלים עם הנצחת המונופול של דלק ונובל אנרג'י בשוק הגז הישראלי, וכי בהיעדר פשרה שתניח יסודות לתחרות אמיתית בענף, לא יהיה מנוס מהכרזה סופית על השותפות כפועלות בסדר כובל, ומהעברת ההתדיינות מולן להליך אכיפה בחסות בית הדין להגבלים עסקיים.

לדברי גורמים בענף, הפגישה בין אנשי דלק לגילה הסתיימה בלא הסכמות, וכעת הכדור במגרש של רשות ההגבלים ומשרדי הממשלה. אלה יידרשו להכריע בימים הקרובים בין קביעה בדבר קיומו של הסדר כובל בלווייתן, שבצדה הוראה למכירת זכויות דלק ונובל אנרג'י במאגר הגז, לדילולן או לפיצולן; ולחלופין הגשת הצעת פשרה, שתביא למכירת האחזקות של דלק ונובל אנרג'י בכמה תגליות גז, לרבות דילול חלקי בלווייתן, באופן שיקצה כמות גז פוטנציאלית לכניסת מתחרה בנעליהן.

בינתיים, טס תשובה לאחר הפגישה לארה"ב. הוא נפגש שם - יחד עם שאר ראשי השותפות בלווייתן, עם בכירי חברת וודסייד האוסטרלית, המעוניינת להיכנס כשותפה בפרויקט פיתוח לווייתן.

הזדמנות אחרונה למנוע מונופול

במקביל להיערכותן לקידוח במאגר תמר, רכשו ב–2008 דלק ונובל אנרג'י 85% מזכויות הקידוח ברישיונות לווייתן מידי רציו חיפושי נפט (15%). ב–2011 חשף TheMarker כי השותפות של שלוש החברות לא ביקשה לפני הקידוח פטור מהכרזה על הסדר כובל - שהיה מאפשר להן לשתף פעולה בפיתוח המאגר ובשיווק הגז שבו. שותפות תמר, למשל, דווקא הגישה בקשה כזאת, שאושרה ב–2006 על ידי רשות ההגבלים.

ללא קרדיט

סעיף 14 לחוק ההגבלים העסקיים מתיר אמנם לממונה על ההגבלים לפטור צדדים להסדר כובל מהחובה לקבל את אישור בית הדין להסדר, בתנאי שאין בכך כדי לפגוע מהותית בתחרות בשוק. עם זאת, פטור כזה אינו יכול לקבל אישור בדיעבד. בכל מקרה, גם אם השותפות היו מגישות את הבקשה, סביר להניח שהיא לא היתה מתקבלת, היות שהשותפות האסטרטגית שהתגבשה בין דלק לנובל אנרג'י מחזיקה כיום כמעט בכל עתודות הגז הטבעי של ישראל, ומאחר שההשקעה הכבדה של דלק ונובל אנרג'י במאגר תמר, למשל, עלולה לשלול אינטרס להתחרות במאגר זה באמצעות מאגר לווייתן, תוך חשש ליצירת קרטליזציה.

השותפות בלווייתן זומנו על ידי הרשות להליך שימוע, שבו ניסו לשכנע את גילה להימנע מלהכריז עליהן כפועלות תחת הסדר כובל, בטענה שהפטור לא היה נדרש לאותה עת. השימוע הסתיים במאי 2012, אך מאז לא התקבלה החלטה.

הכרזה על השותפות כפועלות יחדיו שלא כדין עשויה לאלץ את דלק ונובל אנרג'י למכור את אחזקותיהן במאגר, מחשש כי גם אחזקות מיעוט יביאו לפגיעה בפוטנציאל התחרות בין תמר ולווייתן. במקרה שכזה, יקבע הממונה כי קיים הסדר כובל בהתקשרות, ולזכות השותפות תעמוד האפשרות להגיש ערר על הקביעה לבית הדין להגבלים בתוך 30 יום.

המצדדים במהלך זה מנמקים זאת בכך שהמעמד הרגולטורי הנוכחי הוא למעשה ההזדמנות האחרונה של המדינה למנוע הנצחה של מונופול פרטי מסוכן על משאב לאומי אסטרטגי - ולהותיר שבב של סיכוי לתחרות, שתמנע עשרות שנים של כשלי שוק ומאבקים חוזרים ונשנים בין גופי הרגולציה לבין דלק ונובל אנרג'י. בשנה שעברה כבר הכריז הממונה על ההגבלים על שתי החברות כעל מונופול.

מנגד, כאמור, עומדת חלופת הפשרה, שבמסגרתה יגבשו הצדדים עסקה שתוגש במסגרת צו מוסכם לאישור בית הדין להגבלים. בשנה שעברה נחשפה ב–TheMarker הצעה שלפיה דלק ונובל אנרג'י יוותרו על אחזקותיהן בתגליות הגז הקטנות יחסית לחופי ישראל - בתמורה להמשך אחזקתן בלווייתן, במעין עסקת החלף (SWAP). לפי ההצעה, דלק ונובל אנרג'י ימכרו לצד ג' את זכויותיהן במאגרי כריש (המכיל כ–50 מיליארד מ"ק גז) ותנין (כ–30 מיליארד מ"ק), לצד ויתור נוסף כלשהו - שיאפשר לרוכש הפוטנציאלי של הזכויות להתמודד עם היתרון לגודל של דלק ונובל אנרג'י בשוק.

דודו בכר

עם זאת, בשנה האחרונה לא הגיעו הצדדים לדיונים להסכמה על פרטי עסקה כזאת. במדינה דרשו, למשל, כי "הוויתור הנוסף" ייעשה במאגר לווייתן - כדי להבטיח תחרות הוגנת בין שחקנים בעלי כמות גז משמעותית, וכן כדי לקשור בין פיתוח לווייתן לבין ביסוסה של תחרות. בנוסף, נדרשו דלק ונובל אנרג'י על ידי הרשות להתחייב ללוח זמנים קשיח למכירת זכויותיהן, כדי להימנע ממסמוס ההסכם לאורך זמן.

אלא שדלק ונובל אנרג'י לא מיהרו להתחייב להתניות אלה. בקבוצה, אגב, היו מעדיפים כי כמות הגז הנוספת הנדרשת לעסק החבילה תגיע מתמר. למשל, ממאגר הלוויין "תמר SW", הממוקם דרומית־מערבית לקידוח תמר, ובו פוטנציאל לעוד 19 מיליארד מ"ק גז (ראו מסגרת). ואולם כאמור, פוטנציאל התחרות מוויתור על נתח בתמר מוגבל, מה עוד שפיתוח מאגר הלוויין ממילא יישען על תשתית הפיתוח הקיימת של נובל אנרג'י במאגר האם.

בסביבת חברות הגז מזהירים כי הכרזה על הסדר כובל בלווייתן תגרור מחסור בגז לנוכח דחייה ניכרת נוספת בפיתוח המאגר, ותביא לפיצוץ עסקת וודסייד - ולהופעת תמרור אזהרה נוסף מפני כניסת זרים לשוק הישראלי. מנגד, יש הטוענים כי גם אם יוחלט על צורך בפשרה, הרי שלאחר הכרזה על הסדר כובל תמצב המדינה את עצמה בעמדה נוחה יותר למשא ומתן לעומת המצב הנוכחי - שבו מפגינות חברות הגז קשיחות יחסית כלפי דאגות המדינה.

מדלק נמסר: "אנו פועלים בשיתוף פעולה עם רשות ההגבלים כדי להבטיח את אספקת הגז הטבעי למשק לטובת אזרחי המדינה". מרשות ההגבלים לא נמסרה תגובה.

via Bloomberg


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#