ליהנות משני העולמות

גם להוריד את הילד בגן 
וגם לקרוע את הכביש

הנהג הישראלי שצריך להסיע את ילדיו בבוקר - אבל לא רוצה לוותר על הנאת הנהיגה בכבישים מפותלים בסופי שבוע, מצא את הפתרון בגרסאות הספורטיביות של מכוניות סופר-מיני ■ מי ניצחה בתחרות על תואר המכונית המהנה ביותר בקטגוריה?

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המלה "ספורט" היא מהנפוצות ביותר בקטלוגים של יבואני הרכב. בישראל, כל מכונית עממית היא גם ספורטיבית, וכל דגם נטול דלתות אחוריות נהפך למכונית מרוץ. בפועל, רק מכוניות שתוכננו לכך מראש הן מכוניות ספורט של ממש, שמטרתן היחידה היא לספק הנאת נהיגה. דוגמאות למכוניות כאלה כוללות, למשל, את דגמי פרארי ולמבורגיני, אבל גם טויוטה GT86.

כדי להשיג מהירות על מסלול או כביש מפותל, המכוניות האלה דורשות מהנהג פשרות בשימוש יום-יומי. הנוחות מוגבלת, אין מושבים ראויים מאחור, תא המטען מצומצם, והמראה הכללי הראוותני לא יאפשר לאף שוטר תנועה להחמיץ את הנהג. אך מה לגבי מי שבכל זאת רוצה ליהנות מנהיגה, אבל צריך גם מכונית לשימוש יום-יומי? הפתרון הוא מכונית ספורטיבית - כלומר, גרסה חזקה, מוקשחת ומהנה של מכונית נוסעים. אלה מכוניות עם אישיות כפולה - מכונית מרווחת ושימושית לנהיגה שגרתית, עם תכונות של מכונית ספורט שאפשר לשחרר לחופשי בסוף השבוע.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

הגרסאות הספורטיביות של מכוניות סופר-מיני מכונות בידי חובבי הרכב "ספורטיביות קטנות". באחרונה הגיעו לישראל פירות הבציר האחרון של הז'אנר - פיז'ו 208GTi ורנו קליאו RS, מכונות מלחמה קטנות עם מנועי טורבו שמפיקים 200 כוחות סוס. לצורך מבחן השוואתי הפגשנו אותן עם אחת המכוניות הטובות בקבוצה, אופל קורסה OPC, וכן עם מתחרה מעט שונה, אבארת 500 הקטנה יותר, אך מהנה לא פחות. בקבוצה זו של מכוניות ספורטיביות קטנות יש מתחרות נוספות שלא ניתן היה להשיג לצורך המבחן, כמו פולקסווגן פולו GTI וסיאט איביזה קופרה. באשר למיני קופר S, זו כבר הוחלפה בחו"ל בדגם חדש שעדיין לא הגיע לישראל.

אבארת 500 - יפה, אך פחות שימושית

ציון: 3 כוכבים

הגרסה הספורטיבית של פיאט 500 נפרדת מהסמל העממי של פיאט לטובת השם אבארת, עם ציור של עקרב ארסי, להדגשת יכולותיה. היא אמנם קטנה ובהחלט ספורטיבית, ואפילו המחיר שלה דומה לזה של שלוש המכוניות האחרות, אבל היא לא באמת באותה קטגוריה. היא קטנה יותר (פיאט 500 נחשבת למכונית מיני) וחלשה יותר.

ואולם, עבור מי שמבקש פשוט ליהנות מאחורי ההגה, מדובר בבחירה לא רעה בכלל. במסלול שבו התחיל המבחן, היא סיפקה תחושה של מכונית קארטינג קטנה וקלה. המשקל הקל מסייע לה לא לפגר אחרי המתחרות גם בכבישים מפותלים, והצליל שהיא מפיקה (בזכות מערכת פליטה אופציונלית) משובח. עם זאת, תנוחת הנהיגה שלה מעצבנת, מהלך הדוושות ארוך ופוגם בהנאה, וההיגוי לא מדויק מספיק.

פיאט אבארת 500צילום: עופר וקנין

בשורה התחתונה: המכונית המעוצבת והמיוחדת ביותר במבחן, מציעה המון אופי אבל לא מהנה מספיק, וגם פחות שימושית.

אופל קורסה OPC - מסובבת ראשים

ציון: 3.5 כוכבים

לגרסה הספורטיבית של הקורסה יש שם משמים, אבל מראה מוחצן וצעקני. עם צמיגים נמוכי חתך וחישוקים גדולים, מראות אירודינמיות וספוילר קדמי בולט, זו מכונית שמסובבת ראשים למרות גילה המתקדם (שש שנים). אחד הבוחנים ציין שהיא נראית כאילו התנגשה בחנות לשיפורי רכב.

ביציאה לדרך מתברר שהתפעול של תיבת ההילוכים לא נעים, והקלאץ' ארוך וכבד. המנוע, עם זאת, מצוין - וביצועיה של המכונית לא נופלים מאלה של המכוניות הצעירות יותר. נחמד לגלות שהשלדה של המכונית משובחת, נענית בקלות להעברות משקל ומאפשרת שליטה טובה במכונית בפניות. כמה בוחנים בחרו בה כמכונית המהנה ביותר בכביש המפותל. עם זאת, הקורסה לא חפה מבעיות - ההגה שלה מדויק, אבל לא מבריק, ומעביר מידע מוגבל.

באשר לאחיזה ובכל הנוגע לשימוש יום-יומי, הקורסה טובה פחות מהמתחרות הצרפתיות. היא קשיחה יותר ומרווחת פחות, ותא המטען שלה צר ולא שימושי. המקום היחיד שבו הגיל של המכונית ניכר הוא באיכות תא הנוסעים - שם מוקף הנהג בפלסטיק זול ופשוט.

אופל קורסה OPCצילום: עופר וקנין

בשורה התחתונה: הקורסה היא המכונית הזולה בין הנבחנות ומציעה תמורה טובה לכסף - אך היא לא המכונית הטובה בקבוצה.

רנו קליאו RS - גם ביצועים וגם נוחות

ציון: 4 כוכבים

עם חמש דלתות וממדים מופלגים, רנו קליאו היא מכונית מרווחת ושימושית מאוד. למעשה, אלה בין התכונות שהפכו אותה למנצחת במבחן הסופר־מיני שנערך מעל דפים אלה לפני כמה חודשים. אבל מה קורה כשמכניסים לחזית שלה מנוע בנפח 1.6 ליטר עם מגדש טורבו, שמפיק 200 כ"ס? התוצאה מסחררת.

הקליאו נהפכת למכונית מהנה ובעיקר מהירה מאוד. תיבת ההילוכים כפולת המצמד (ואין אפשרות אחרת) מעבירה הילוכים במהירות, והמכונית פורצת מהמקום בנחישות (בסיוע מערכת "בקרת זינוק") ומפגינה ביצועים מעולים. ההיגוי טוב, אך לבוחנים הפריע שבפניות הדוקות המכונית חדה ומדויקת מעט פחות ממתחרותיה, ונותנת תחושה של מכונית כבדה וגדולה יותר.

לשימוש יום-יומי, עם זאת, זו המכונית הספורטיבית שהיינו בוחרים. היא נוחה, יחסית, מרווחת ומצליחה להפגין את שתי הפנים של קטנה ספורטיבית - יצור משפחתי ביום-יום, וחיית טרף בסוף השבוע.

רנו קליאו RSצילום: עופר וקנין

בשורה התחתונה: מכונית מצוינת שתהיה הבחירה הטובה ביותר לנהג שהוא בעל משפחה קטנה. חבל שהיא יקרה מדי וחדה פחות ממתחרותיה.

פיז'ו 208GTi - המהנה לנהיגה

ציון: 4 כוכבים

הפיז'ו הקטנה היא נינתה של ה-205GTi, מכונית שנהפכה למיתולוגיה והיתה אמת מידה למכונית קטנה ומהנה. אחרי הרבה ניסיונות מאכזבים, בפיז'ו מצהירים שהפעם חזרו למקורות, ויש בזה משהו.

ה-208 שונה לגמרי מהמכונית באותו שם משנות ה-80. היא כבדה ב-30% וחזקה פי שניים. אבל היא חפה מחסרונות מהותיים - המנוע שלה הוא הגמיש והטוב בקבוצה, תיבת ההילוכים הידנית מדויקת, הבלמים טובים, וההיגוי טוב מאוד. ההגה קטן ונוח לאחיזה, אך משקלו קל מדי, ועל כך איבדה הפיז'ו נקודות. בעיר, ה-208 שימושית פחות מהקליאו, בשל היעדרן של דלתות מאחור, אך היא נוחה לא פחות.

פיז'ו 208GTiצילום: עופר וקנין

בשורה התחתונה: המכונית המהנה במבחן, וגם זולה ב-15 אלף שקל מהקליאו.

ליהנות משני העולמות

לסיכום, מתברר שאפשר ליהנות משני העולמות - לנהוג במכונית שימושית ולקבל גם חווית נהיגה ספורטיבית. המבחן הוכיח שארבע המכוניות לא צריכות להתבייש, לפחות בכיף שהן מקנות לנהג, גם לא מול מכוניות ספורט של ממש.

בבחירת המנצחת התלבטנו בין פיז'ו 208GTi לרנו קליאו RS. הראשונה מהנה יותר והשנייה פרקטית יותר. הבחירה ביניהן תלויה, למעשה, בשאלה אם אתם מרבים להסיע אנשים במושב האחורי. המכונית הדו־שימושית הטובה ביותר היא הרנו, אך המנצחת במבחן היא המכונית המהנה יותר, וגם הזולה במקצת, ה-208GTi.

כמה קטנות, ככה מהנות | דניאל סקלי

סופר-מיני חמות מהוות קונצנזוס בקרב חובבי הגה: מדובר במכוניות זריזות ומהנות לנהיגה. כמעט כל חובב הגה שתשאלו יזכור איזשהו רגע מוטורי הקשור למכונית כזו. החוויה האישית שלי מימי השירות הסדיר בצבא כוללת שעת צהריים אחת, 205 GTI לבנה אחת ומילואימניק אחד שנתן לי לרדת ולעלות איתה בכבישי ראש פינה המפותלים.

השעה הזו הספיקה כדי להיצרב לי בזיכרון למשך שאר ימי חיי. גם ארבע המכוניות שבמבחן הן מכוניות שנחקקות בזיכרון. כל אחת מהן מספקת הנאה בדרכה שלה והן יתאימו גם לבוגרי הסופר-מיני החמות מהאסכולה הישנה. תמיד יהיה מי שיצקצק בלשונו ויגיד שהדורות הקודמים של הקטנות החמות היו מהנים יותר.

הדורות האחרונים של הסופר-מיני החמות השתנו כי הם התאימו את עצמם לקהל הנוכחי: דור האיקס בוקס. הקטנות הגודשות במבחן שלנו מספקות ביצועים חורכי-אספלט במינימום מאמץ ובמינימום סיכון להגיע מאפס ל-Game Over. הימים ההם של סופר-מיני חמות עם מינימום אבזור ומינימום בטיחות במינימום משקל כבר לא ישובו. לפעמים צריך לשחרר את הזיכרונות וליהנות מהווה. ויש ממה ליהנות.

השתתפו במבחן: דן ברומר, קינן כהן ודניאל סקלי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker