נובל אנרג'י: "מעדיפים לייצא את הגז למצרים ולירדן"

מנכ"ל מפעילת קידוח לווייתן, צ'ארלס דייוידסון, רמז לאוסטרלים כי העסקה לרכישת 30% מהזכויות במאגר הגז תתייקר בעקבות העדפת היצוא הזול יחסית בצינור ■ טורקיה לא הוזכרה כיעד לשיווק הגז

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מפעילת קידוח לווייתן, חברת נובל אנרג'י האמריקאית, מאשרת כי יעדי יצוא הגז מהמאגר שונו, ויתמקדו עתה ביצוא באמצעות צינור למדינות שכנות על חשבון הנזלת הגז (LNG) ושיווקו מעבר לים. העיתונות האוסטרלית ציטטה בסוף השבוע את מנכ"ל נובל, צ'ארלס דייוידסון, שאמר בוועידת משקיעים במיאמי כי "אף שפיתוח לווייתן יכלול שיעור של יצוא גז טבעי מונזל, המיקוד יהיה מעתה במכירה אזורית של הגז למצרים או לירדן". בדבריו לא ציין דייוידסון את טורקיה כחלופה ליצוא, ולא את קפריסין או יוון.

דבריו של דייוידסון כוונו בעיקר לאוזני ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד, הנושאת ונותנת עם שותפות לווייתן על שינוי תנאי העסקה לרכישת 30% מהזכויות במאגר. כפי שפורסם בשבוע שעבר ב–TheMarker, ראשי דלק, נובל ורציו נפגשו עם בכירי וודסייד בארה"ב בניסיון לסכם על שינוי תנאי העסקה שגובשה לפני כשנה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

היוזמה הבאה של יוגב: קיצוץ שכר ראשי הדירקטוריונים

היו"ר החדש // "המגזר העסקי שותף חשוב בצמיחה - אך לא יוכל להתפרע"

קידוח לווייתן

במוקד השיחות עומדת דרישת השותפות בלווייתן להגדיל את התמורה בעסקה בכ-30%. זאת עקב הגדלת עתודות הגז מאז במאגר בכ-20%, וכן הוויתור על יצוא הגז באמצעות מתקן הנזלה יבשתי יקר, שהקמתו ממושכת, והמרתו ביצוא מהיר יותר, ובכמויות גדולות יותר, למדינות שכנות. הקדמת ההכנסות בפרויקט צפויה אף היא לשפר את רווחיותו.

מאחר שהצדדים חתמו במסגרת הסכם העקרונות על מנגנון התאמה, דורשות השותפות בלווייתן - ובראשן דלק - את ייקור העסקה בשיעור ניכר. עוד הן דורשות להפחית את שיעור הדילול שלהן, שכן יתרונה היחסי של וודסייד בפרויקטי הנזלה ובפתיחת שווקים לגז באסיה בוטל למעשה.

ואמנם, דייוידסון טען בוועידה כי יצוא הגז מלווייתן למדינות שכנות בצינור יחסוך בעלויות היצוא, ולפיכך ישפר את רווחיות הפרויקט לעומת זו שחושבה בהסכם העקרונות. הכוונה ביצוא למצרים היא להזרים את הגז מלווייתן למתקני הנזלת הגז בצפון מצרים, המושבתים בשל המחסור הלאומי בגז. באשר לירדן, מדובר בתוכנית להארכת צנרת הולכת הגז מסדום לצדו השני של ים המלח, כדי לספק את צורכי הגז של מפעלי ים המלח הירדניים.

בדצמבר 2012 סיכמו שותפות לווייתן על דילולן ב-30% לטובת וודסייד בתמורה ל-2.5 מיליארד דולר - מהן 1.5 מיליארד דולר במזומן, ומיליארד דולר בתשלומים, בהתאם להתקדמות פרויקט יצוא הגז. עד סוף פברואר אמורה היתה העסקה להיחתם סופית, אלא שהמלצות ועדת צמח ליצוא הגז לא אושרו, ולאחר מכן הועמדו למבחן בג"ץ.

מנכ"ל נובל צ'ארלס דייוידסוןצילום: בלומברג

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום