ההשקעה האוסטרלית בלווייתן: ראשי השותפות טסו לארה"ב לסגירת העסקה

בעלי דלק יצחק תשובה, נשיא נובל אנרג'י צ'ארלס דיוידסון וליגד רוטלוי, מבעלי רציו, ינסו לסכם עם האוסטרלים על הגדלת מחיר העסקה למכירת 30% מהזכויות במאגר ביחס למחיר שעליו סיכמו לפני שנה - 2.5 מיליארד דולר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

העסקה להכנסת ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד כשותפה במאגר הגז הטבעי לווייתן עשויה להיחתם השבוע. ראשי השותפות בלוויתן: יצחק תשובה (בעלי קבוצת דלק), צ'ארלס דיוידסון (נשיא נובל אנרג'י) וליגד רוטלוי (מבעלי רציו חיפושי נפט), טסו שלשום לניו יורק כדי להיפגש שם עם ראשי וודסייד, ולדון איתם בהסכם המכירה הסופי של הזכויות במאגר. זאת, לאחר שהסכם עקרונות שנחתם בין הצדדים לפני כשנה.

במוקד השיחות תעמוד דרישת השותפות בלווייתן להגדלת התמורה בעסקה בכ–30%. עם זאת, ברקע השיחות יעמוד עדיין האיום של רשות ההגבלים העסקיים לחייב את דילול של אחזקות דלק ונובל במאגר לווייתן – וכן העתירה שהגישו לבג"ץ השותפות האחרות במאגר תמר המתחרה, ישראמקו ואלון גז, נגד החלטת יצוא הגז של הממשלה.

בדצמבר 2012 סיכמו שותפות לווייתן על דילולן ב–30% לטובת וודסייד בתמורה ל–2.5 מיליארד דולר – מתוכם 1.5 מיליארד דולר במזומן, ומיליארד דולר בתשלומים, בהתאם להתקדמות פרויקט יצוא הגז. עד סוף פברואר אמורה היתה העסקה להיחתם סופית, אלא שהמלצות ועדת צמח לייצוא הגז לא אושרו. לכשאישרה הממשלה את יצוא הגז - נמנעה וודסייד מלשלם את אבן הדרך הראשונה בהסכם – בטענה שבג"ץ עוד יכול להפוך את ההחלטה.

יצחק תשובה צילום: תומר אפלבאוםצילום: תומר אפלבאום

בחודשיים האחרונים שרר נתק כמעט מוחלט בין שותפות לווייתן לבין וודסייד. ואולם לאחר החלטת בג"ץ לדחות את העתירות נגד יצוא הגז, צוטט דובר וודסייד אומר כי החלטת בג"ץ "מוסיפה ודאות על המדיניות שעל בסיסה הונחה הצעת ההשקעה שלה".

במקביל, השתפרו תנאי העסקה בעבור השותפות בלווייתן, כשעתודות הגז במאגר גדלו בכ–20%. כמו כן, את הכוונה לייצא את הגז דרך מתקן הנזלה יבשתי יקר שהקמתו ממושכת - החליפה האפשרות לייצא את הגז מהר יותר, ובכמויות גדולות יותר – דרך טורקיה. זאת, תוך הקדמת ההכנסות הצפויות ממכירת הגז בפרויקט ומכאן שיפור רווחיותו.

מכיוון שהצדדים חתמו כחלק מהסכם העקרונות על מנגנון התאמה, דרשו השותפות בלווייתן – ובראשן דלק - את ייקור העסקה בשיעור משמעותי. זאת, לצד דרישה להפחית בשיעור הדילול. לפי הערכות, שווי המאגר בעסקה אמנם יעודכן כלפי מעלה – אך שיעור הדילול יישאר ככל הנראה זהה.

החסם העיקרי בדרך לעסקה נותר הליך השימוע שעורך מזה כשנתיים הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, ברקע הכרזתו על דלק ונובל כמונופול בשוק הגז המקומי. בספטמבר 2011 קבעה רשות ההגבלים העסקיים כי השותפות בלווייתן: קבוצת דלק (45%), נובל אנרג'י (40%) ורציו (15%) - פועלות תחת הסדר כובל, שיש בו כדי לפגוע בתחרות בשוק הגז. השותפות במאגר זומנו להליך שימוע, שהסתיים במאי 2012, אך מאז לא התקבלה כל החלטה. הסיבה לשיהוי נעוצה במסכת לחצים משפטית שמפעילות השותפות על רשות ההגבלים, ובחשש של הרשות כי הכרזה על הסדר כובל תביא את דלק ונובל לפנות לערכאות ותגרור את המדינה להליך משפטי ממושך שיעכב מהותית את פיתוח המאגר.

בפני הממונה מונחות כיום שתי אפשרויות עיקריות. האחת היא לפצל את המאגר ולחייב את דלק ונובל במכירת חלקן או בדילול זכויותיהן מתחת לרף אחזקה מסוים. השנייה, היא עסקת swap, שכחלק ממנה דלק ונובל יוותרו על אחזקותיהן במאגרי הגז הקטנים יחסית: כריש (50 BCM) ותנין ‏(30 BCM‏) - וכן יוותרו על אחזקה מסוימת במאגר לווייתן - תמורת הזכות לשמור על אחזקה מסוימת בו.

יו"ר נובל אנרג'י צ'ארלס דיוידסון וראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: משה מילנר / לע"מ

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker