שביתת בוחני הנהיגה מגיעה לכנסת: "אנחנו לא ג'יהאד ולא חמאס"

כך אמר היום ראש ארגון עובדי משרד התחבורה בדיון בועדת המשנה למלחמה בתאונות הדרכים בכנסת ■ "אנחנו מוכנים לחזור מחר לעבודה בתנאי שישבו איתנו למשא ומתן הוגן"

דניאל שמיל

על רקע השביתה של בוחני הנהיגה, קיימה היום ועדת המשנה למלחמה בתאונות הדרכים בכנסת דיון בנושא. מחזיק תיק משרד התחבורה בהסתדרות עובדי המדינה, אהוד סריפיאן, אמר כי כבר שנה מנסים הבוחנים לנהל משא ומתן עם משרד התחבורה ללא הצלחה. לדבריו, משרד התחבורה התחיל לקצץ במספר הבוחנים וכן לקצץ בשכרם.

הוא הסביר כי המשרד ביטל את העבודה בימי שישי, ביום היחיד בו חיילים יכולים להיבחן, ובפועל הדבר קיצץ כ-30% משכר הבוחנים. לדבריו, בישראל יש בוחן על כל 800 תלמידים. "המשרד כנראה מתכנן הפרטה אז הוא רוצה ליצור בור של כמה אלפי טסטים. שר התחבורה הכריז עלינו מלחמה, אבל אנחנו לא ג'יהאד ולא חמאס ולא איראן. אנחנו מוכנים לחזור מחר לעבודה בתנאי שישבו איתנו למשא ומתן הוגן", אמר סריפיאן.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

חדשות רעות לעובדי בבילון: כשליש מהם יפוטרו היום

גל תביעות בדרום ת"א: "המעסיקים מופתעים - 
גם לעובד זר יש זכויות"

שיעור נהיגהצילום: דודו בכר

הבוחנים שובתים כבר יומיים, ולא מאפשרים מבחני נהיגה מעשיים (טסטים) על רקע עיכוב בחתימה על חוזה קיבוצי חדש ופגיעה בשכרם. בדיון בכנסת, ח"כ איציק שמולי ביקש לדעת כמה זמן בדיוק צריך תלמיד להמתין לטסט. מנהל אגף הרישוי במשרד התחבורה, ציון מזרחי, השיב כי השאיפה היא שזמן ההמתנה לא יעלה על 3 שבועות.

סגן מנהל האגף, חנן אהרון, הסביר כי נקבע יחס של טסט אחד בחודש לכל שני תלמידים. לדבריו, המורים לא יוכלו לעמוד ביחס של טסט אחד בחודש לכל תלמיד. ח"כ צור ביקש התייחסות לנושא התקנים ואהרון השיב כי כיום ישנם 145 בוחנים ואמורים להתווסף עוד 3 במכרז. ח"כ וקנין טען שהאינטרס של המדינה צריך להיות דווקא להגדיל את מספר הבוחנים. לדבריו, אגרות הבחינה מכניסות למדינה כ-200 מיליון שקל בשנה, בעוד שההוצאה על הבוחנים עומדת על 3 מיליון שקל בלבד.

יו"ר ארגון מורי הנהיגה, אבי גולן, אמר כי כי ב-2002 עמד מספר הבוחנים על כ-150, בדיוק כמו היום, אולם הבעיה היא שמאז גדלה האוכלוסייה ומספר הטסטים עלה. הוא הוסיף כי תלמיד לא צריך להמתין יותר מ-3 שבועות לטסט. מורה הנהיגה יצחק סנדלר הוסיף כי באוצר אין מפתח תקינה לבוחנים ואין מדדי איכות לבדיקת הבוחנים. יצויין כי אין מדד איכות גם לבדיקת המורים.

נציג מועצת התלמידים הארצית, בר רבו, טען כי זמן ההמתנה לא עומד על 3 שבועות אלא על 3 חודשים. טענה נוספת שהעלו התלמידים נגעה למחיר הטסטים, שכולל מלבד האגרה של 138 שקלים גם תשלום של עוד מאות שקלים למורה הנהיגה ומשתנה ממורה למורה.

ח"כ איציק שמולי אף דרש התייחסות לפוסט שפרסם שר התחבורה ישראל כ"ץ בפייסבוק, ממנו "עולה תחושה שבכל מקרה הולכים להפרטה". ח"כ שמולי ביקש לדעת האם המשרד יוצר משבר בכוונה, כדי להפריט. ח"כ רונן הופמן הביע גם הוא התנגדות להפרטה בתחום הזה, מאחר שלדבריו בנושא זה יש קשר ישיר בין הפרטה לחיי אדם.

שיעור נהיגה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: דודו בכר

מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, התנצל בפני מורי הנהיגה והתלמידים על המצב שנוצר והבטיח לפתור את המשבר. עם זאת הוא ציין כי "משרד התחבורה הולך ומצטמצם בגלל הקיצוצים הרוחביים ובשנתיים הקרובות אמורים להתבטל 18 משרות - של בוחנים שיצאו לגמלאות ולא יוחלפו - בעוד הצרכים הולכים וגדלים". הוא התייחס לשביתה ואמר כי שוחח עם הממונה על השכר באוצר וכי הוא מעריך שהפערים ניתנים לגישור. יצחקי אף קרא לבוחנים לגלות אחריות ולשוב מיד לעבודה.

ח"כ דוד צור, יו"ר ועדת המשנה, סיכם הדגיש כי המילה הפרטה לא נשמעה בדיון מכיוון משרד התחבורה. הוא שב והדגיש כי במקרה הזה לא מדובר בנושא כלכלי, אלא נושא בטיחותי ממדרגה ראשונה ולכן הוועדה לא רואה בהפרטה פתרון. ח"כ צור שב וקרא לבוחנים לחזור לאלתר לעבודה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker