הקרב על הארכת כביש 6: חוצה צפון הגישה עתירה מינהלית נגד זכיית שפיר

מקורבים לשפיר: "חבל שחברה עם עבר כה מפואר עומדת בשנים האחרונות מאחורי שורה של תביעות סרק, שכל מטרתן לכפות על אוצר המדינה ועל משלם המסים הישראלי פרויקטים בעלות של מאות מיליוני שקלים יותר"

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

שבועיים אחרי שוועדת המכרזים דחתה את טענותיה, הגישה אתמול קבוצת חוצה צפון עתירה מינהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים. החברה - המורכבת מהחברות שיכון ובינוי ואפריקה ישראל - מאשימה את ועדת המכרזים ואת שפיר, שזכתה בהקמת הפרויקט, בפגמים בהליך המכרזי לבחירת זוכה בהארכה הצפונית של כביש חוצה ישראל. הפרויקט, שעלות הקמתו נאמדת בכ-3 מיליארד שקל, הוא אחד הפרויקטים הזכייניים הגדולים בישראל, ומעורר מתיחות בשוק התשתיות הישראלי.

חוצה צפון הפסידה במכרז לשפיר, ומגישה כעת עתירה שנייה. העתירה הראשונה נמחקה כדי לאפשר לוועדת המכרזים לענות לטענות, וכשזו דחתה אותן, מוגשת כעת העתירה השנייה. הטענה העיקרית של חוצה צפון היא ששפיר הסתייעה בשירותיו של מהנדס שייעץ לפני כן לוועדת המכרזים.

עוד נטען כי השוויון בין המשתתפות במכרז נפגע, מכיוון שוועדת המכרזים איפשרה לשפיר להציג תכנון שכלל שינויים בדרישות החובה שנקבעו במכרז, אך לא פירסמה את השינויים לכלל המשתתפות. ועדת המכרזים אף איפשרה לשפיר לשפר את הצעתה לאחר ההגשה, במקום לפסול אותה בשל אי-עמידה בדרישות בסיסיות.

אחת הטענות החמורות של חוצה צפון היא שוועדת המכרזים קיבלה את הצעת שפיר מבלי שערכה בדיקה לעלויות נמוכות באופן בלתי סביר, לפי חוצה צפון, בקשר לתפעול הפרויקט. ההצעה של שפיר, נטען, היתה נמוכה מההערכות של ועדת המכרזים, והיה פער של 50% בינה לבין ההצעה של חוצה צפון. לכן, החברה היתה יכולה לבקש מענק הקמה נמוך יותר ולזכות במכרז, טוענת חוצה ישראל. העתירה כבר מביאה לעיכוב בפרויקט, אחרי שבית המשפט הורה שלא לעשות "צעדים בלתי הפיכים", כלומר, לחתום על החוזה עם שפיר.

כביש 6, בין עירון לאליקיםצילום: איציק בן מלכי

מקורבים לשפיר מסרו בתגובה כי "מצער לשמוע כי גם לאחר שבית המשפט הפנה את שיכון ובינוי לוועדת המכרזים, שדחתה פה אחד את הטענות ואישררה את זכיית שפיר בפרויקט כביש 6 צפון, מוסיפה שיכון ובינוי, שוב ושוב, לעסוק בבזבוז זמנם של בתי המשפט. חבל שחברה עם עבר כה מפואר עומדת בשנים האחרונות מאחורי שורה של תביעות סרק, שכל מטרתן לכפות על אוצר המדינה ועל משלם המסים הישראלי פרויקטים בעלות של מאות מיליוני שקלים יותר מאשר ההצעות הזוכות".

המכרז להארכת כביש 6 צפונה הוא מכרז זכייני (BOT שמובילה חברת חוצה ישראל למימון, הקמה, תפעול ותחזוקה של 21 ק"מ (קטעים 3 ו-7) משולי אזור התעשייה אליקים הסמוך ליקנעם, דרך מחלף שיוקם באזור תל קשיש ומחלף העמקים ועד מחלף סומך. משך תקופת הזיכיון יהיה 34 שנה, כולל תקופת הקמה של שלוש שנים וחצי, בתמורה לגביית אגרה מציבור הנוסעים ובתמורה למענק הקמה בגובה מאות מיליוני שקלים שתשלם המדינה לזכיין, ושעל גובהו התמודדו הקבוצות במכרז. הכנסות הזכיין בפרויקט מוערכות ב-2.5 מיליארד שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker