צדק נוסח חברת החשמל: המבקר שחטא - זוכה; עובד שסייע לו - ייענש

בעוד שדירקטוריון החברה החליט לנקות את מבקר הפנים יגאל הראל, לאחר שנחשד בהעלמת חוות דעת שלילית על מקורבו, ולא הדיח אותו מתפקידו - מנהל אגף משאבי אנוש שסייע לו לכאורה יועמד לדין משמעתי

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בעוד שגיבור פרשת הטיית המכרז בחברת החשמל, מבקר הפנים של החברה, "נוקה" לכאורה מאשם על ידי ועדת הביקורת של הדירקטוריון - החליטה אותה ועדה כי עובד שסייע לו לכאורה, דווקא יעמוד לדין משמעתי.

המבקר, יגאל הראל, שהודיע שלשום על התפטרותו מרצון, נחשד כי החליף חוות דעת שלילית שנכתבה על מועמד מטעמו לתפקיד סגנו, בחוות דעת חיובית שכתב בעצמו. הראל, כך נטען, המליץ בפני חבריו לוועדה על המקורב כמועמדו לתפקיד, מבלי שדיווח להם על קיומו של טופס הערכה שלילי שנכתב עליו, ועל כך שהיה מעורב לכאורה בהוצאתו מתיקו האישי.

חוות הדעת השלילית נכתבה במסגרת הערכה שנתית שביצע מבקר הפנים הקודם של החברה, שי רוזנשטוק. לפי המידע שנבדק, פנה הראל למנהל משאבי אנוש במשרד הראשי של החברה בחיפה, מוטי ולדמן, בנוגע לחוות הדעת השלילית, והגיע מולו להבנה כי הוא מוטה. זאת, היות שטען כי נכתבה על רקע מערכת יחסים עכורה לכאורה בין המקורב לרוזנשטוק, יום לפני שרוזנשטוק עזב את תפקידו. חוות הדעת הוצאה לפיכך מתיקו האישי של המקורב, קיומה נמחק - ובמקומה הופיעה בתיק חוות דעת חיובית פרי עטו של הראל.

משפתח הדירקטוריון בחקירה אודות המקרה, טען ולדמן כי התבקש על ידי הראל להוציא את חוות הדעת השלילית מהתיק. הראל מצדו הכחיש זאת, וטען כי "לא הוציא ולא ביקש להוציא מתיקו האישי של גרינס את חוות הדעת". בדיקת פוליגרף שאליה נשלח הראל הופסקה באמצע מחשש להטייתה, לאחר שהראל ביצע לפניה בדיקת פוליגרף פרטית מטעמו. עם הגשת דו"ח הביקורת הסופי, על ידי משרד ביקורת חיצוני ששכר הדירקטוריון, הודיעה ועדת הביקורת כי החליטה לקבל את עמדת הראל כי לא ידע על הוצאת חוות הדעת.

הראל מצדו הודה כי "שגה בהפעלת שיקול דעתו בכך שלא עידכן את חברי ועדת האיתור בדבר קיומה של חוות הדעת האמורה". לפיכך, החליטה הוועדה להעמיד לדין משמעתי את ולדמן, שצפוי לסנקציות כבדות אם יימצא אשם בהחלפת חוות הדעת השלילית. באשר להראל, חרף הודאתו באי־גילוי נאות, החליטה הוועדה שלא להדיחו, ולהסתפק ב"הערה ניהולית שתישמר בתיקו האישי". הוועדה הודיעה כי הראל אמנם הודה כי שגה בהפעלת שיקול דעתו - ואולם "אין בטעות האמורה כדי למנוע את המשך כהונתו", ואף הביעה את "אמון החברה בעבודתו המקצועית".

החלטת הוועדה גררה ביקורת ציבורית קשה, ובחלוף פחות משבוע הודיע הראל על התפטרותו. ואולם ניקויו זה על ידי הוועדה, יאפשר לו לקבל את מלוא הפיצויים בגין פרישתו מהתפקיד - חרף הנסיבות. אלה עשויים להסתכם ביותר מממיליון שקל.
מהנהלת חברת החשמל נמסר: "החברה תיישם את החלטות ועדת הביקורת במלואן, ותערוך לולדמן בירור משמעתי בחודש הקר

אלי גליקמן (מימין) ויפתח רון־טלצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker