הסיבה לשביתה בנמל אשדוד: ההנהלה סירבה לסדר ג'ובים למקורבי הוועד - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הסיבה לשביתה בנמל אשדוד: ההנהלה סירבה לסדר ג'ובים למקורבי הוועד

הנמל מושבת מתחילת השבוע בניגוד לחוק, עקב סירוב ההנהלה ל"סידורים אישיים" של ראשי הוועד

37תגובות

התנהלות ועד העובדים של חברת נמל אשדוד שוברת שיא נוסף: ראשי הוועד, אלון חסן וסגנו, אבינועם שושן, הורו שלשום לעובדי הנמל לפתוח בעיצומים לא חוקיים לכאורה, מסיבות אישיות הנוגעות למקורביהם. לטענת הנהלת הנמל, חסן ביקש לשבץ את מקורבו, קובי כידר, לעבודה בפריקת מכוניות, אף שתפקידו המקצועי הוא מפעיל מנוף. בתגובה לסירוב ההנהלה לבקשה, הורה שלשום חסן לעובדי פריקת המכוניות בנמל לשבות, צעד שיצר "פקק" של שלוש־ארבע אוניות, שעשוי להביא בימים הקרובים לעיכובים גם בפריקת אוניות מכולה ומטען כללי.

כידר צולם באחרונה בתחקיר ערוץ 2 כשהוא מנהל לכאורה את אחד מעסקי המסעדנות הפרטיים של חסן - ללא אישור הנמל. עקב כך נפתחה נגדו חקירה ביחידת ביקורת הפנים של הנמל, שעמה סירב לשתף פעולה. בעקבות ממצאי הביקורת, הוחלט להעביר את כידר מתפקידו כמדריך ולהחזירו לתפקידו המקצועי כמנופאי גשר.

בתגובה, כך נטען, הורה הוועד לכל עובדי הנמל לא לבצע משמרות נוספות ‏(משמרת כפולה‏) אף שהנמל סובל ממצוקת כוח אדם ונשען באופן משמעותי על משמרות אלה. כמו כן, הנחה הוועד שישה עובדים לא להתייצב לפתיחת קורס עובדי גוררים, ובכך מנע את פתיחתו.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

רשות ההגבלים פשטה על משרדי קפה קפה וחקרה את בעלי רולדין

קניתם מיני או ג'יפ? לא בטוח ששוק המשומשות מחכה להם

עופר וקנין

במקביל, למכרז חיצוני שמנהל הנמל לתפקיד מחסנאי ניגש מועמד בשם נתנאל אליאס. אליאס הוא גיסו של יו"ר ועד התפעול בנמל וסגנו של חסן, אבינועם שושן, וכן גיסו של חבר ועד נוסף. מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, הורה להנהלת הנמל לאסור כל קליטה של עובד שקרובי משפחתו מועסקים בנמל וחברים בוועד העובדים בו. בשל כך נפסלה מועמדותו של אליאס לתפקיד, ובתגובה השבית הוועד את הליך קליטת הסוורים החדשים לנמל, אף שזה סובל כאמור ממצוקת כוח אדם.

הליך קליטת הסוורים, שאמור לטפל בגיוסם של 50–100 סוורים חדשים לנמל, מתבצע באמצעות ועדת מכרזים המשותפת להנהלת הנמל ולוועד, ומתנהל בעצלתיים זה כשנה. זאת, לטענת הנמל, לאחר שחסן הורה לעכבו מעת לעת, ובמקביל, על פי הטענה, עיכב הוועד את מיון 850 המתמודדים בו במתכוון, עקב התמודדות ראשיו בבחירות המוניציפאליות לעיריית אשדוד. "חסן מנהל מערכה אישית כדי להסיט את האש מהחקירות נגדו, ומשתמש בתפקידו כדי להשיג הישגים אישיים, תוך פגיעה בלקוחות הנמל ובעובדיו", האשים אתמול יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד, גדעון סיטרמן.

"נזקים אדירים"

הנהלת נמל אשדוד פנתה אתמול בדחיפות ישירות לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה שיורה לעובדים לחדול מהשביתה הפראית שבה פתחו, ושיורה להסתדרות לכפות את מרותה ולחייבם לחזור לעבודה. באמצעות משרד עוה"ד הרצוג, פוקס, נאמן ושות', טוען הנמל כי הוועד החליט "לשבור את הכלים" ולנקוט עיצומים אף שלא הכריז על סכסוך עבודה כחוק, תוך הפרה לכאורה של סעיפי השקט התעשייתי בהסכם הקיבוצי, ובניגוד להסכמות שהושגו בבית הדין הארצי ולפיהן יימנעו העובדים מנקיטת עיצומים במשך ההידברות מול ההנהלה.

לטענת הנמל, לוועד "אין ולו עילה לגיטימית אחת שתצדיק את הנזקים האדירים שעתידים להיגרם". הנמל פירט שתי עילות נוספות שבהן נימק הוועד את מהלכיו: סירובו של חסן לחתום על הסדר פרמיות חדש לעובדי פריקת המכוניות, אף שעל ההסדר חתום שושן, שהחליף את חסן בתפקיד יו"ר הוועד כשזה הושעה מהוועד ונטל חופשה; וכן קידום הרפורמה המתוכננת בנמלי הים - אף שבית הדין הארצי לעבודה עדיין דן בבקשת ההסתדרות לאשר השבתה של הנמלים, ולא מסר את הכרעתו בנושא.

אילייה מלניקוב

"אין לחסן שום זכות לפגוע בפעילות הנמל ולהפר ברגל גסה את החלטת בית הדין הארצי לעבודה לקיים הידברות. אין שום סיבה ש–1,300 עובדי הנמל ייפגעו מכיוון שהוא מנסה להראות שהוא יוכל להשיג יותר מסגנו שהחליף אותו", אמר סיטרמן.

לדבריו, הוא תמה על התנהלות ההסתדרות, ש"מחפה על ההתנהלות הפראית של הוועד, תוך פגיעה בעבודה המאורגנת", כלשונו. "אני קורא להסתדרות להתעשת ולקיים את לשון החוק, ולא להיגרר אחר יושבי ראש ועד בלתי אחראים המונעים מבעיות אגו; משטר הפחד והטרור ייפסק, ואנחנו בדרך לשם. לקוחות לא יפחדו ולא יהיו נתונים לטרור ולהתנהגות ביריונית", הוסיף סיטרמן.

מוועד הנמל נמסר בתגובה כי הם "דוחים מכל וכל את טענות ההנהלה". בהסתדרות ביקשו להמתין עם התייחסותם לתוצאת הדיון בבית הדין הארצי לעבודה.

ההסתדרות ביקשה להעביר 40 מעובדי נמל חיפה המושבת לאשדוד

הסתדרות העובדים פנתה בימים האחרונים אל הנהלת נמל אשדוד בבקשה שתקלוט 30–40 מעובדי התפעול בחברת נמל חיפה המתחרה־לכאורה. זאת, לנוכח מצוקת עובדי הנמל הצפוני, שנותרו מחוסרי עבודה וצפויים לספוג פגיעה קשה בשכרם.

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב–TheMarker, הפעילות בנמל חיפה ירדה ב–30%–40% עקב נטישת חברת הספנות צים בתגובה לעיצומים שנוקטים העובדים. עקב כך, שכרם של 650 עובדי התפעול בנמל צפוי להיחתך בעד שליש, מאחר ש–60%–70% ממנו מבוססים על פרמיות ושעות נוספות.

משהתחוור היקף הנזק הכספי, ושמסירב הוועד להצעת פשרה שתאפשר את חזרת צים לנמל, החלה בנמל תסיסה נגד מהלכי הוועד. על רקע זה פנה בשבוע שעבר יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, להנהלת נמל אשדוד בבקשה שתקלוט כמה מהסוורים בנמל חיפה. בקשה נוספת הפנה אדרי גם שלשום - בעוד ועד העובדים באשדוד משבית את פעילות עובדי התפעול שלו, ומפסיק את ההליכים לקליטת סוורים חדשים.

"זה פשוט מוסר כפול, אם לא צביעות", אמר אתמול יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד, גדעון סיטרמן. "ביד אחת ההסתדרות מבקשת מאתנו עזרה, וביד השנייה היא מאפשרת לאלון חסן לפגוע בפרנסתם של מאות עובדים. העובדים צריכים להבין שהם יהיו הראשונים להיפגע מהעיצומים, ואנחנו מנסים בכל כוחנו למנוע את ההתנהלות הזאת של לקיחת בני ערובה למען השגת מטרות אישיות של הוועד", הוסיף.

רמי שלוש

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#