קניתם מיני או ג'יפ? לא בטוח ששוק המשומשות מחכה להם

שוק הרכב הישראלי התחדש בשנים האחרונות בקטגוריות מצליחות כמו מכוניות מיני, משפחתיות סטיישן ורכבי פנאי קומפקטיים (ג'יפונים) ■ אך האם ההתלהבות של רוכשי המכוניות החדשות מדביקה גם את לקוחות שוק המשומשות, ושומרת על ערך המכוניות ביד שנייה?

דניאל שמיל

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, המכונית הנמכרת בישראל ב–2013 לא תהיה מכונית משפחתית, אלא דווקא מכונית מיני - קיה פיקנטו. אם כך, זו תהיה הוכחה לשינוי שעבר שוק הרכב הישראלי בשנים האחרונות - משוק שמרן, שמעדיף מכוניות משפחתיות בתצורת סדאן - לשוק מבוזר יותר ומעניין, שבו מתבססות קטגוריות רכב חדשות.

לצד מכוניות המיני, רשמו בשנים האחרונות הצלחה גם רכבי הפנאי ‏(ג’יפונים‏) ומכוניות קופה ספורטיביות, כמו יונדאי ולוסטר. גם המשפחתיות כבר אינן עשויות מקשה אחת, והצלחה רבה יותר נרשמת במכוניות סטיישן מרווחות, ולמשפחתיות בתצורת האצ’בק ‏(בעבור מי שלא זקוק לתא מטען ענק‏). לכל אלה מצטרפות לאחרונה גם משפחתיות קטנות, כמו סיאט טולדו ופיז’ו 301. הפיחות בשמרנות לא בא לידי ביטוי רק בתצורת המכוניות, אלא גם בבחירת יחידות ההנעה. את מנועי הבנזין, שהיו בנפח אחיד ‏(1.6 ליטרים‏), מחליפים מנועי טורבו מתוחכמים, וגם יחידות הנעה היברידיות חסכוניות ומנועי דיזל.

אחת הסיבות לשמרנות הטבועה בקרב הקהל הישראלי היתה החשש מהיעדר ביקוש בשוק המשומשות. הדבר מתבטא למשל, עדיין, בבחירת הצבעים של המכוניות. לקוחות רבים יחשבו פעמיים לפני שיזמינו מכונית אדומה או בצבע בוהק אחר, והצבעים הפופולריים ‏(בכל העולם‏) הם לבן וגווני אפור.

אחרי כמה שנות הצלחה בקטגוריות החדשות, החלטנו לבדוק כיצד מגיב שוק המשומשות למכוניות בסגמנטים החדשים, והאם גם בשוק זה יש להן ביקוש. הדרך לעשות זאת היתה באמצעות בדיקת אובדן ערך במחירון המשומשות של אתר יד2. לצורך כך ביקשנו לחשב את ירידת הערך השנתית של חמישה דגמים בולטים, בשלוש השנים הראשונות בכל אחת מהקטגוריות החדשות, והשוונו את הנתונים לירידת הערך בקטגוריות “המסורתיות” יותר.

מיני: האטרקטיביות במחיר נשמרת

קיה פיקנטוצילום: קיה

מכוניות בולטות: קיה פיקנטו, יונדאי i10, סוזוקי אלטו, פיז’ו 107, שברולט ספארק, סיאט מי.

ירידת ערך שנתית: 10.4%

הפריחה של מכוניות המיני החלה ב–2010, והיא לא עוצרת. הקטגוריה גדלה והולכת, ולמרות העלאת המס המחירים אפילו יורדים מתחת ל–60 אלף שקל. כשהמחירים נמוכים כל כך, האם בכלל יש ביקוש למשומשות? שיחות עם בכירים בענף הסחר ברכב מגלים שבהחלט כן.

ירידת הערך הממוצעת, לפי יד2, היא 10.4% לשנה. אם מורידים מהמשוואה את סיאט מי, שמאבדת ערך בקצב גבוה יותר, נותרים עם ירידת ערך של 10.1% בלבד. מכוניות המיני שומרות על ערכן טוב יותר מרכבי הסופר־מיני הגדולים יותר, שם ירידת הערך היא 10.4%.

רן גנץ, מנכ”ל חברת הליסינג אופרייט, אומר כי “השוק מוצף במכוניות מיני, והדרמה של מעבר למכוניות קטנות פחות בולט בשוק המשומשות”. את שמירת הערך הטובה הוא מסביר בעובדה ש”מכוניות מיני לא צריכות להפחית סכומים גדולים מהמחיר כדי להפוך לאטרקטיביות”.

שמירת הערך של מכוניות בקטגוריות החדשות מול הישנות

האצ’בק: הביקוש עולה על ההיצע

מכוניות בולטות: יונדאי i30, טויוטה אוריס, קיה סיד, פולקסווגן גולף, סיטרואן C4.

ירידת ערך שנתית: 10.9%

משפחתיות האצ’בק ‏(או משפחתיות קומפקטיות‏) אלה מכוניות עם תא נוסעים גדול ומרווח, ומטען קטן יותר משל מכוניות הסדאן, אך עם גישה נוחה אליו ואפשרות לקפל את המושבים האחוריים.

בישראל מכוניות אלה זכו בעבר להתעלמות כמעט מלאה, או שנמכרו כמכונית שנייה למשפחה. אולם, בשנים האחרונות, בזכות דגמים כמו יונדאי i30 וטויוטה אוריס, קרנה של הקטגוריה עולה.

לפי הבדיקה שערכנו, הדבר בא לידי ביטוי גם בשוק המשומשות. ירידת הערך הממוצעת של המכוניות בקטגוריה זו היא 10.9% לשנה, לעומת 11.5% במכוניות סדאן. לדברי בכיר בענף “הביקוש עולה, כי נהיה לגיטימי לקנות גם משפחתית כזו, אבל ההיצע עדיין מצומצם ולכן המחירים גבוהים יותר”.

משפחתיות סטיישן: שינוי תדמית

דגמים בולטים: פורד פוקוס, יונדאי i30CW, קיה סיד, אופל אסטרה.

ירידת ערך שנתית: 11%

אם משפחתיות האצ’בק נחשבו קטנות, הבעיה של הסטיישנים היתה הפוכה - הן נתפשו כמכוניות גדולות וכבדות מדי, כאלה שהן תחליף אפילו למסחרית. ואולם הפחתת המחיר של דגמים אלה, יחד עם מסע שיווק אגרסיבי של כמה מהדגמים, החזיר אותן לשוק. ומרגע שהפכו לרכישה לגיטימית אימץ אותן גם שוק המשומשות.
ירידת הערך השנתית של הסטיישן - 11%, נמוכה מזו של מכוניות סדאן ‏(11.5%‏). הסיבה העיקרית לכך היא עדיין היצע נמוך, אך גם ביקוש גבוה יותר בשוק היד השנייה. “הביקוש למכוניות סטיישן גדל בהתמדה. אנחנו רואים יותר לקוחות שמבקשים דווקא את הדגמים הללו”, מעיד גנץ.

רכבי פנאי: המחירים צוללים במשומשות

דגמים בולטים: ניסאן קשקאי, קיה ספורטאז’, יונדאי ix35, מיצובישי אאוטלנדר, מאזדה 5–CX.

ירידת ערך שנתית: 15.4%

רכבי פנאי הם מיניוואנים בתחפושת של רכב שטח קשוח. הם נמכרים בכמה גדלים, החל מקטנים, כמו ניסאן ג’וק, דרך דגמים קומפקטיים ופופולריים ועד רכבי פנאי גדולים, כמו קיה סורנטו ויונדאי ix55.

בשוק המכוניות החדשות דוחקים רכבי הפנאי את מקומן של מכוניות המנהלים. הם מרשימים יותר למראה ומרווחים יותר, אך נמכרים ברמת מחירים דומה. בשוק המשומשות, עם זאת, המצב שונה. במפתיע, ירידת הערך השנתית שלהן היא 15.4%, לעומת 13.5% למכוניות מנהלים.

“ג’יפונים למיניהם נחשבים ליקרים לאחזקה”, אומר בכיר בענף. “כשהלקוח בא לקנות מכונית משומשת, הוא לא רוצה רכב גדול כל כך”. שיעור ירידת הערך של מכוניות יקרות גבוה יותר בדרך כלל, כדי שיוכל לפגוש את הביקוש בשוק המשומשות, אך זו לא הסיבה היחידה. לדברי רועי שגב, סמנכ"ל יד2, "במכוניות משפחתיות זולות יותר יש כוחות בשוק שמשמרים את המחיר של המכוניות (כנראה, חברות הליסינג, ד"ש). לכן ירידת הערך שלהן היא הנמוכה באירופה".

האם רכב מקטגוריה חדשה שומר על ערכו?

התשובה לשאלה לא חד־משמעית, ותלויה בדגם ובייחודיות שלו. מכוניות המיני נהנות ממחירן הנמוך ממילא, המשפחתיות החדשות זוכות לביקושים ערים - אך רכבי הפנאי מאכזבים. בגדול, הבדיקה מוכיחה שיש ביקוש למרבית הקטגוריות החדשות גם בשוק המכוניות המשומשות. לדגמים נישתיים, כמו מכוניות ספורטיביות, יהיה אמנם ביקוש קטן - אך הוא ממילא יפגוש היצע קטן שישמור על מחירו.

קהל רוכשי המשומשות שמרן יותר, כנראה, מרוכשי המכוניות החדשות, כי עליו לקחת סיכון באחזקת המכונית. עם זאת, יש לו עוד כמה שנים להתרגל לסגמנט החדש על כבישי ישראל.

“הדבר שמביא ללגיטימציה בשוק הרכב בישראל הוא רק נוכחות על הכביש - ככל שיש יותר מכוניות כאלה על הכביש, לא משנה אם זה ליסינג או פרטיות, אז בשוק המשומשות ירגישו נוח יותר לרכוש את הדגם או הסגמנט”, ניסח זאת בכיר בענף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker