על פשעים ועבירות קלות

הנורמות הקלוקלות טבועות בדנ"א של חברת החשמל. אף רפורמה לא תזקק אותן

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לפני ארבע שנים פתחה חברת החשמל במלחמת חורמה נגד רו”ח אדיר ענבר, המבקר החיצוני שמינתה רשות החברות הממשלתיות כדי שילווה אותה. פשעו של ענבר היה כי חשף את העובדה שהחברה ניפחה במשך שנים את התחייבויותיה הפנסיוניות. במקום להיות מבקר “טוב” ולשתוק, התעקש ענבר להלשין על העבריינות שבה נתקל.

בעקבות כך, נאלצה חברת החשמל לתקן רטרואקטיבית את דו”חותיה הכספיים ולמחוק כ–9 מיליארד שקל מחובותיה המדומים, בגינם רצתה לחייב את הציבור בתעריף חשמל גבוה הרבה יותר.

בתום מסע כבד של לחצים והכפשות הודח לבסוף ענבר, במה שלימים כינה מבקר המדינה: “ניסיון של מבוקר לקבוע מי יהיה או מי לא יהיה רואה החשבון שיבקר אותו”.

מבקר המדינה לא חסך ביקורת גם מרשות החברות ומרשות ניירות ערך, שלכל הפחות, עצמו עין.

חולפות שנתיים, ומבקר נוסף של חברת החשמל מצא את דרכו החוצה לאחר ש”פשע”. הפעם, היה זה מבקר הפנים שי רוזנשטוק. רוזנשטוק היה מבקר הפנים הראשון שאולצה חברת החשמל למנות מחוץ לשורותיה, בהוראת רשות החברות - אחרי שהתברר כי המבקרים שקדמו לו נטו לסלחנות מסוימת כלפי התופעות שאירעו מתחת לאפם.

אלא שהגולם כבר מזמן קם על יוצרו. על אף הנחיית הממשלה, דאגה חברת החשמל להקציב לרוזנשטוק “שנת ניסיון”. זמזום של תמיהה מכיוונה של רשות ני”ע נופנף בקלות. ואמנם, בחלוף השנה שהקציב לו המבוקר, נבעט המבקר מכיסאו - לא לפני ש”פשע” בכך שהעז לבדוק חשדות לניגוד עניינים של דירקטורים בחברת החשמל.

עוד שנתיים חולפות, והפעם הופכת חברת החשמל את עורה. מחליפו של רוזנשטוק, יגאל הראל, שמונה מקרב עובדי החברה ולא מהחוץ, כפי שחוייבה החברה למנות, היה מעורב לכאורה בהטיית מכרז. דו”ח ביקורת חיצוני העלה כי חוות דעת שלילית שנכתבה על מקורבו של הראל, שהתמודד באותה עת על תפקיד סגנו הוצאה במפתיע מתיקו האישי והוחלפה בחוות דעת חיובית שכתב הראל עצמו.

אם לא די בכך, הראל, כך התברר, ישב בעצמו בוועדת האיתור לתפקיד, ולא דיווח למנהלו ולחבריו לוועדה על קשריו עם המועמד שזה עתה ראיינו ועל החלפת חוות הדעת בתיקו האישי. משדלף המעשה, נאלצה ועדת הביקורת של הדירקטוריון להזמין חקירה חיצונית.

החברה לא דיווחה על כך לבורסה. היא עשתה זאת רק לאחר שהחקירה נחשפה ב–TheMarker ורשות ני”ע הואילה להתערב. במשך כמעט שנה של חקירה נמתחת - נותר הראל על כיסאו, והמשיך לבקר את אלה שאמורים לחקור אותו - באישור רשות החברות, ששוב עצמה עין.

ובסופה של חקירה - הפתעה: בניגוד לקודמיו, שפשעו בכך שמילאו את תפקידם ולכן הודחו, הראל אמנם “שגה”, כך הודיע השבוע דירקטוריון החברה, אך “אין בטעות כדי למנוע את המשך כהונתו” נמסר, כשזה אף “מביע את אמון החברה בעבודתו המקצועית”.

מחברת החשמל לא ניתן היה לצפות להתנהלות אחרת. הנורמות הקלוקלות טבועות כבר בדנ”א שלה, שאף רפורמה לא תוכל לזקק ולהוציא. למעשה, זהו רק “הסיפתח” למסע ההלבנה שנרקם בימים אלה בממשלה תחת הספין המכונה “רפורמה”. במסגרת הספין יולבנו עשרות “עבירות קלות” שכאלה בהסכם חגיגי שהציבור יממן במיליארדים תוך אי־הורדת תעריפי החשמל. מבקר הפנים שיידרש אז לעמוד על המשמר יהיה מבקר מוחלש על תנאי, שחייב את משרתו למבוקריו.

לפיכך, השאלה שנותרה להישאל על ידי ציבור צרכני החשמל, ולו כדי להותיר שבב של אמון במערכת האכיפה - היא אם רשות החברות ורשות ני”ע יחדלו מעצימת העין, יעשו את המוטל עליהן, ויפעלו כדי לעצור את הפארסה הזו - או ששוב יעדיפו לככב בדו”ח מבקר המדינה שיפורסם מאוחר מדי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker