חברת החשמל הסתפקה ב”הערה” - ולא תדיח את מבקר הפנים שלה

המבקר, יגאל הראל, נחשד כי החליף חוות דעת שלילית שנכתבה על מקורבו, שהתמודד על תפקיד סגנו, ולא דיווח על כך לוועדת האיתור שבה ישב ■ הראל הודה כי “שגה בהפעלת שיקול דעת” וננזף על ידי מבוקריו שהחליטו לא להדיחו - ואף הביעו בו אמון

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברת החשמל החליטה שלא להדיח מתפקידו את מבקר הפנים שלה, יגאל הראל, שהיה מעורב לכאורה בפרשת הטיית המכרז למינוי סגנו - ותסתפק ב”הערה ניהולית שתישמר בתיקו האישי”.

על אף דו”ח ביקורת חיצוני חריף שנכתב אודות מעורבות הראל ובכירים נוספים בחברה, דיווחה שלשום החברה כי הראל אמנם הודה כי שגה בהפעלת שיקול דעתו, ואולם “אין בטעות האמורה כדי למנוע את המשך כהונתו”.

הודעת החברה התקבלה בהפתעה, מכיוון שבשבועות האחרונים העירו מקורבים לנושא כי דו”ח הביקורת שהוגש “חד־משמעי בחריפות ממצאיו”, וכי לא יהיה מנוס מסיום כהונתו של הראל כמבקר פנים. עם זאת, בחברת החשמל, שניהלה את הליך הבדיקה בעצלתיים, טענו כי הממצאים אינם חד־משמעיים.

ביולי חשף TheMarker כי בחברת החשמל מתנהלת זה חודשים חקירה בעקבות מידע לפיו החליף הראל חוות דעת שלילית שנכתבה על מועמד מטעמו לתפקיד סגן מבקר הפנים, חי גרינס, בחוות דעת חיובית שכתב בעצמו. זאת, מבלי שדיווח על כך לחברי ועדת האיתור לתפקיד, שבה ישב בעצמו. החברה לא דיווחה על החקירה לרשות ניירות ערך, אלא לאחר שהנושא פורסם בעיתון.

חוות הדעת השלילית נכתבה במסגרת הערכה שנתית על ידי מבקר הפנים הקודם של החברה, שי רוזנשטוק. לפי המידע שנבדק, הגיע הראל ל”הבנה” מול בכיר באגף משאבי אנוש, לפיה חוות הדעת השלילית מוטה, מכיוון שטען כי נכתבה על רקע מערכת יחסים עכורה לכאורה בין גרינס לרוזנשטוק - יום לפני שרוזנשטוק עזב את תפקידו. לכן, חוות הדעת הוצאה מתיקו האישי של גרינס בסיוע עובדי אגף משאבי אנוש בחברה, קיומה נמחק - ובמקומה הופיעה בתיק חוות דעת חיובית פרי עטו של הראל.

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל (מימין) והמנכ"ל אלי גליקמןצילום: תומר אפלבאום

משנפתח הליך המכרז לתפקיד סגן המבקר, שבראשו עמד מנכ”ל חברת החשמל, אלי גליקמן, שובץ הראל כחבר בוועדת האיתור לתפקיד. הראל, כך עולה מהמידע שנבדק, המליץ על גרינס כמועמדו לתפקיד, מבלי שדיווח לחברי הוועדה על קיומו של טופס הערכה שלילי ועל כך שהיה מעורב לכאורה בהוצאתו מתיקו האישי של גרינס. רק בחלוף זמן, התקבל בחברה מידע שלפיו בתיק האישי היתה בעבר חוות דעת שלילית שהועלמה.

דירקטוריון חברת החשמל שכר בחשאי את שירותי הביקורת של משרד רו”ח עליזה שרון. הראל נשלח לבדיקת פוליגרף שלא הושלמה, לאחר שהופסקה מחשש כי תוצאותיה יוטו, מכיוון שהראל הקדים לבצע בדיקת פוליגרף מטעמו.

לפני כמה חודשים שלח צוות הבדיקה את טיוטת הדו”ח לתגובות המבוקרים - הראל, גרינס ושני בכירים באגף כוח האדם של החברה. לפי הערכות, התמקד הדו”ח בשני כשלים עיקריים: היעדר גילוי נאות נדרש מצדו של הראל בוועדת האיתור, וכן בקרה לקויה על ניהול תיקי העובדים בחברת החשמל והטיפול בתהליך ההערכה התקופתית.

הראל פנה לכמה עורכי דין כדי שייצגו אותו בהליך הבירור, בעוד שבמקביל, רשות החברות הממשלתיות לא התערבה במקרה והראל המשיך לכהן בתפקידו כמבקר, חרף העובדה שהוא מפקח במסגרת סמכויותיו גם על אלה שאמורים לדון בתוצאות בדיקתו.

פרופ‘ שמואל האוזר
פרופ‘ שמואל האוזר צילום: אמיל סלמן

עם הגשת הדו”ח הסופי לפני כחודשיים, התכנסה ועדת הביקורת של דירקטוריון החברה, שבראשה יושב עו”ד יצחק לקס, כדי לדון בממצאים.

שלשום הודיעה הוועדה כי החליטה לקבל את עמדת הראל, לפיה “לא הוציא ולא ביקש להוציא מתיקו האישי של העובד את חוות הדעת שנערכה ביחס אליו על ידי המבקר הפנימי הקודם”. כמו כן, קיבלה הוועדה את הודעת הראל כי “שגה בהפעלת שיקול דעתו בכך שלא עידכן את חברי ועדת האיתור בדבר קיומה של חוות הדעת האמורה”.

חרף דברים אלה, הסתפקה ועדת הביקורת בהערה ניהולית שתצורף לתיקו האישי של הראל. הוועדה אף הבהירה כי “אין בטעות האמורה כדי למנוע את המשך כהונתו של יגאל הראל כמבקר הפנימי של החברה, והביעה אמון החברה בעבודתו המקצועית”.

אורי יוגבצילום: צילום: חן גלילי / shilopro

הראל, 58, הוא מבקר הפנים השלישי בחברת החשמל ששמו נקשר בפרשה שלילית. קדם לו ד”ר אלי סברדלוב, שפרש לגמלאות ב–2007, על רקע דו”ח חיצוני שהמליץ להפסיק את עבודתו ולהוציא את עבודת יחידת הביקורת הפנימית בחברה למיקור חוץ. אחריו נבחר ב–2009 שי רוזנשטוק, שהוחלף חאחר שהסתכסך עם הדירקטוריון.

בתגובה לשאלה מה עשתה רשות ני"ע באשר לדיווח המאוחר של החברה על החקירה ולתוצאותיה, השיבו ברשות: "איננו נוהגים להתייחס למרקה ספציפי, אלא דרך דיווחי החברות, ככל שיש בכך צורך".

ברשות החברות הממשלתיות סירבו להגיע לידיעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker