יו"ר איגוד המוסכים: "ננצח במאבקים שלנו, גם אם בהשבתה"

"מתוך 5,000 מוסכים, רק כעשירית הם מורשים יבואן, אבל הם מטפלים ב-40% מהמכוניות בישראל. חייבים לפתוח את השווקים האלה", אמר רונן לוי בוועידה לניהול מוסכים

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

"לא קרה כלום מוועדת זליכה והממונה על ההגבלים הסיר ידו בכל הקשור לחוק רישוי שירותי רכב" כך אמר היום רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים, בוועידה לניהול מוסכים שנערכה ברמת גן.

לדבריו, השוק עדיין ריכוזי מאוד: "מתוך 5,000 מוסכים, רק כעשירית הם מורשים יבואן, אבל הם מטפלים ב-40% מהמכוניות בישראל. חייבים לפתוח את השווקים האלה".

לוי אמר כי "משרד התחבורה עדיין לא גיבש מנגנון לטיפול בתחרות לענף, וגם המנגנון שמוצע בחוק רישוי הוא לא מספק, כך שאנחנו נשארים במצב שלנו לפחות לעוד 5 שנים צריך להחזיר את הממונה על ההגבלים להיות ממונה על ההגבלים".

רונן לויצילום: תומר אפלבאום

לוי מצהיר כי יוכל להשבית את המוסכים, ואומר כי "אני מאמין שבסוף נצליח במאבקים שלנו, גם אם זה בהשבתה, או בדרך מאבק אחרת".

להערכתו ,"חוק רישוי שירותי רכב יעבור תוך שנה או שנתיים ואחר כך יש עוד תקנות להעביר, כך שנכנסנו להקפאה של בסביבות 5 שנים, זאת לעומת אירופה ששם הכל משתנה ומתעדכן לקראת יורו 6".

לוי מלין גם על העובדה שאין גוף שייצג את העצמאים "אם יש בעיה לאיזה מפעל הוא קורא לעופר עיני שיכול לייצג אותו. לנו, לאיגודים המקצועיים, אין מי שייצג את האינטרסים הכלכליים של החברים בנו. אם יש רגולציה שחוסמת מוסכים, אנחנו לא יכולים לבוא ולייצג את המוסכים האלה, אנחנו לא יכולים לבוא ולהמליץ על מחיר שעת עבודה כי יעמידו אותנו לדין פלילי כמו שקרה באיגוד השמאים (שם התערב הממונה על ההגבלים העסקיים-ד"ש). אנחנו מוגבלים כעצמאים, כעסקים קטנים וכאיגודים בכוח הייצוג שלנו".

הבשורה של לוי היא כי "בימים אלה, אנחנו מקדמים את עניין המוסך המומחה – מוסך ביניים בין כללי ליבואן, מוסכים שיתמחו בדגמים מסוימים, זה מהפכני גם יחסית לאירופה, לתת פתרונות ולהכפיל את הפתרונות לציבור בעלי הרכב כך שיוכלו לקבל שירות מקצועי וטוב ותהיה להם זמינות וגישה ליצרנים עצמם, למידע, לציוד, לתוכנות בעלויות סבירות ויספקו את אותה רמת מקצועיות ושירות כמו במוסכי היבואן".

ח"כ אראל מרגלית (העבודה), יו"ר השדולה לעסקים קטנים בכנסת, אמר בכנס כי "אני יושב בוועדת כספים ויום יום אני רואה עוול מטורף שקורה במשק - 1% מהחברות מקבל היום אשראי ברמה של 700 מיליארד שקל, 350 מיליארד מהבנקים וסכום דומה מהגורמים המוסדיים בריביות של 2-3 אחוז ואילו כל השאר מקבלים רק 67 מיליארד שקל בריביות של 8-9 אחוזים בממוצע ולפעמים יותר".

בהתייחס לרגולציה, אומר מרגלית כי "שלושהה ימים בשבוע מוקדשים בממוצע בכדי להתעסק עם הרשויות, איכות הסביבה, כיבוי אש, משרד הכלכלה וכדומה. ההתעסקות עם הדיווחים, של רו"ח, ועו"ד, מבזבזת המון משאבים ויוצרת מצב בו כל עסק קטן הוא כמו מועצת המנהלים של ג'נרל מוטורס.זה בסדר שיש רגולציה, אבל תנו לאנשים לעבוד בצורה סבירה יותר – ארנונה, שלטים, לא נותנים לאנשים לעבוד, ומצד שני יש מוסכים פיראטיים, שאליהם לא נטפלים. למה המדינה לא אוכפת את הבעיה הזאת ולא עושה סדר? ברגע שמטפלים ברכבים בצורה שהיא פארטאץ' זה גם פוגע בבטיחות".

אבנר פלור, מנהל אגף הרכב במשרד התחבורה, התייחס לבעיות בענף הרכב. לדבריו "מוסכים פיראטיים זה בעיה, גובה הקנסות הולך וגדל, ביקשתי מפרקליטות מחוז ת"א לעשות שולחן עגול עם כל הגורמים הרלוונטיים- איכות הסביבה, רשות המיסים, אתגר ולראות איך אפשר להגביר הטיפול בבעיה.נכון שגם שוק הליסינג מהווה בעיה, כיוון שרכבי הליסינג תופסים נתח שוק גבוה יחסית, אבל היתה ירידה בשנים האחרונות, בשנת 2006 למשל רכבי הליסינג תפסו 60% מהשוק ובשנת 2012 2011- 51% מהשוק".פלור מוסיף כי "יש מספר כשלים בענף – תחרותיות בכלי רכב חדשים, סבסוד צולב בענף, מיסוי שוק חלפים סגור, העדר מגוון מוצרים בקטגוריות רכב שונות עקב חסמי תקינה, ושליטת שוק החלפים המקוריים על ידי היבואנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker