מתכוננים לשביתה: המדינה מימנה רכישת מנופים לנמלים הפרטיים - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מתכוננים לשביתה: המדינה מימנה רכישת מנופים לנמלים הפרטיים

המדינה הלוותה לשני הנמלים המופרטים, אילת ומספנות ישראל, 55 מיליון שקל לרכישת שלושה מנופים חדשים ומלגזות - ואף לחכירת אוניית מכולות שתשוט בין עקבה לאילת

4תגובות

מתחת לחזות השקטה שמפגינה הממשלה בקידום הרפורמה בנמלי הים, החליט משרד התחבורה לממש את תוכנית החירום שגיבש למקרה של שביתה בנמלי חיפה ואשדוד. בשבועות האחרונים מימנה המדינה לשני הנמלים המופרטים, נמל אילת ונמל מספנות ישראל שבמפרץ חיפה, רכישה של מנופי נמל ניידים ומלגזות שישמשו לפעילותם השוטפת - בתמורה לשימוש בתשתיות הנמלים כחלופה לנמלים הממשלתיים, במקרה שאלה יושבתו.

כמו כן העמידה המדינה לנמל אילת אשראי לחכירה של אוניית מכולות שתפעל בקו אילת־עקבה. בסך הכל הוענקו לחברות הנמלים הפרטיות - באמצעות חברת נמלי ישראל ‏(חנ"י‏) - הלוואות בתנאים נוחים לרכישת ציוד בעלות של כ–55 מיליון שקל.

שני מנופים סופקו לנמל אילת וכבר הורכבו בימים האחרונים. המנוף השלישי סופק לנמל מספנות ישראל, אשר רכש גם מלגזות חדשות לשימושו. במקביל, הנהלת נמל אילת כבר סיכמה על חכירת אוניית הזנה (פידר) קטנה, שתשמש את הנמל לשינוע מכולות מנמל עקבה השכן.

סכום הסיוע ניתן לחברות בהלוואה לעשר שנים ובריבית של ליבור פלוס 1.25%. עם זאת, לפי תנאי ההלוואה, החברות יזכו להקלה בהחזר במהלך חמש השנים הראשונות במידה שיוכיחו כי המנופים שימשו לשינוע מכולות. כך, עבור כל מכולה שתשונע באמצעות המנופים ישלמו החברות לחנ"י 5 יורו, ויוכלו להקדים את תקופת ההחזר ולחסוך בריבית. זאת גם כדי להעמיד עבורן תמריץ להתחרות במגזר הפעילות העיקרי של הנמלים הממשלתיים.

אייל טואג

המנופים שנרכשו הם מנופי זרוע ניידים מתוצרת Gottwald, בעלות של כ–3 מיליון יורו כל אחד. המנופים ניתנים לשימוש תפעולי מגוון - בעבור מכולות, תפזורות או מטען כללי.

המדינה העמידה בעבר אשראי לרכישה של שני מנופים כאלה על ידי חברת מספנות ישראל, לקראת יישום הרפורמה בנמלי הים ב–2005, מחשש דומה להשבתת הנמלים הגדולים. כמו כן, סייעה המדינה למספנות ישראל בהלוואה למימון הקמה של רציף מכולות חדש בהיקף של כ–90 מיליון שקל.

בתגובה לתהייה בדבר הסיוע הממשלתי לחברות פרטיות אמר בסוף השבוע מקור בנמלים הפרטיים כי “אם חברת נמלי ישראל העניקה בחינם ציוד לנמלי חיפה ואשדוד, היא רשאית להעמיד הלוואה לנמלים הקטנים כדי שיתחרו בהם”.

נמל מספנות ישראל הופרט ב–1995 ונמכר לידי אנשי העסקים שלמה שמלצר, שלומי פוגל וסמי קצב. פעילותו מתמקדת במטען כללי, והוא אחראי לכ–4% משינוע המטענים השנתי בישראל. באשר לנמל אילת, הזיכיון להפעלתו למשך 25 השנים הבאות נמכר בשנה שעברה לקבוצת ג’ורדאש של האחים נקש. הנמל אינו משנע כיום מכולות.

המדינה, ההסתדרות והוועדים נפגשו אמש

תוכנית החירום שגיבשו משרד התחבורה וחנ”י לפני כחצי שנה נועדה להיערכות למקרה של השבתה ממושכת של שערי הים ‏(ראו מסגרת‏). זאת, בתגובה לתוכנית להקים שני נמלים פרטיים מתחרים בנמלי חיפה ואשדוד. בין היתר, מציעה התוכנית תרחיש שבו ספינות מטען גדולות יופנו לנמלים בטורקיה, יוון או קפריסין - שם יפרקו את המטענים לאניות הזנה קטנות ‏(פידרים‏) שייפרקו בנמל חדרה או בנמל עקבה, תוך הובלתם לאילת דרך היבשה.

בתוך כך, המשא ומתן בין הסתדרות העובדים, ועדי הנמלים ונציגי משרדי הממשלה התחדש אמש לאחר הפוגה של כשבוע. הצדדים נפגשו בבית ההסתדרות בתל אביב, לסבב נוסף של התדיינויות. הנשיא המיועד של בית הדין הארצי לעבודה, השופט יגאל פליטמן, דחה בשבוע שעבר את ההחלטה בנוגע לבקשת הסתדרות העובדים וועדי הנמלים לפתוח בשביתה. זאת, לנוכח המבוי הסתום שאליו נקלע “הליך ההידברות” בין הצדדים. השופט קבע דיון בבקשה לסוף החודש, ועד אז יקיימו הצדדים שלושה מפגשים נוספים.

בשלב זה, הצדדים עדיין חלוקים על עצם הנושאים שיועלו לדיון. המדינה מסרבת לדון עם ההסתדרות ועם הוועדים באופן הפעלת הנמלים הפרטיים - אלא רק בהשלכות הפעלת הנמלים הפרטיים על הנמלים הממשלתיים, כפי שהתיר בית הדין לעבודה. בהסתדרות מעוניינים לדון גם במגבלות שיוטלו על הנמלים החדשים, ועדיין לא מחזיקים בנתונים על ההשלכות.

כ”ץ ולפיד יכריעו בתוך שבוע אם להקים שני נמלים חדשים במקביל

שר התחבורה ישראל כ”ץ ושר האוצר יאיר לפיד יכריעו עד 3 בנובמבר האם המדינה תקים שני נמלים פרטיים חדשים בו־זמנית, או שתסתפק בשלב ראשון בנמל אחד ותרווח את לוח הזמנים להקמת השני. במידה שהשניים לא יגיעו להסכמה, יפסוק בנושא ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

ביולי השנה פסק נתניהו כי הממשלה תפרסם מכרז להקמת שני נמלים חדשים במקביל, אך תוכל לבטל את אחד המכרזים תוך 90 יום, אם יתברר כי אין בכך כדאיות כלכלית. בשבועות האחרונים הביעו גם גורמים בענף התחבורה הסתייגות מהצורך בהפעלת שני נמלים חדשים במקביל, וטענו כי הביקושים בענף הספנות עשויים לדרוש בשלב ראשון הפעלה של נמל אחד. זאת, תוך חיסכון ניכר בנטל התקציבי שיידרש להקמה בו־זמנית של שני נמלים. בין היתר, הוצע להקים כבר כעת תשתית חלקית לשני נמלים, אך להשלים את הקמת אחד הנמלים באופן מדורג, בהתאם לקצב הביקושים במשק.

לפני כשבוע קיימו משרדי התחבורה והאוצר ישיבת סטטוס בלשכתו של כ”ץ. בישיבה נדונה אסטרטגיית המשא ומתן של המדינה וכן מהלכיה הבאים ליישום הרפורמה בנמלי הים. זאת, בין היתר, ברקע הוויכוח הנמשך בין המשרדים סביב הצורך להקים בו־זמנית שני נמלים חדשים שיופעלו בידי זכיינים פרטיים.

במהלך הישיבה חזרו אנשי האוצר על עמדתם שלפיה אין לפי שעה הצדקה להקמת שני הנמלים המתוכננים - נמל המפרץ בחיפה ונמל הדרום באשדוד - כבר כעת. זאת, בעיקר בגלל היעדר ביקושים מספיקים בספנות, חשש מקניבליזציה בין הנמלים הקיימים וכן חשש מייקור הפרויקטים, שגם כך מהווים נטל תקציבי כבד שעשוי להסתכם בכ–8 מיליארד שקל. כ”ץ דחה לפי שעה את ההסתייגויות.

בתום הפגישה סוכם כי ההכרעה תתקבל בעוד שבוע. עד אז, אמורה חברת נמלי ישראל ‏(חנ”י‏) לסיים את ניתוח הליך בקשת המידע הבינלאומי ‏(RFI‏) שניהלה בנוגע למכרז הפעלת הנמלים הפרטיים, ושאליו נענו שש חברות בינלאומיות. במקביל, נדחתה שלב המיון המוקדם במכרז זה לדצמבר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#