חברת ההתקנות הסולאריות הגדולה בישראל SBY קרסה בשל חובות של 46 מ' ש'

40 עובדי SBY הגישו לבית המשפט בקשת פירוק ■ החברה, שבבעלותו של תמיר קפלינסקי, חייבת 17 מיליון שקל לספקים ו-10 מיליון שקל לבנק הפועלים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

יום שחור לענף האנרגיה הירוקה בישראל: חברת ההתקנות הסולאריות הגדולה במשק, SBY (סולאר ביי יורסלף) שבבעלות תמיר קפלינסקי, קרסה פיננסית לאחר שצברה חובות בסך כ-46 מיליון שקל. עובדי החברה פנו אתמול לבית המשפט בבקשת פירוק, לאחר שהתברר כי החברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה הכספיות. בין היתר, חייבת החברה 17 מיליון שקל לכ-70 ספקים במשק המקומי, 12 מיליון שקל לספקי פאנלים סולאריים מסין, 10 מיליון שקל לבנק הפועלים, 6 מיליון שקל לרשות המסים ומיליון שקל לכ-40 עובדיה.

ל-SBY צבר הזמנות גדול, ומספר רב יחסית של לקוחות התקנה או תחזוקה עשויים להיות חשופים לקריסתה. עם לקוחותיה נמנים בין השאר חברות הנדל"ן המניב מליסרון ודרבן, חברת האנרגיה הסולארית סאנפלאוור, קבוצת משקי הדרום ומספר רב של קיבוצים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

האם כדאי לרכוש ביטוח נגד רעידת אדמה?

"אם את רוצה לפתח קריירה - חשוב לבחור את בן הזוג הנכון"

תמיר קפלינסקי, בעלי SBYצילום: עופר וקנין

SBY נוסדה ב-2008 על ידי קפלינסקי, איש מושב כפר ויתקין, שניצל את קשריו בהתיישבות העובדת לחדירה מהירה ונרחבת להתקנות סולאריות על גגות מבנים חקלאיים.

בתוך שנה ניהלה SBY מחזור של כ-100 מיליון שקל ועקפה את שלל החברות שצצו בענף הצעיר. "אנרגיה סולארית זה לואו-טק", תיאר קפלינסקי את פעילותו בראיון ב-2009. "דודי שמש מסובכים יותר, כי יש שם מים. אנחנו קבלני תריסים".

SBY התמחתה בהתקנות מערכות פוטו-וולטאיות (PV) על גגות ונודעה בתמחור אגרסיבי של עבודותיה. ההתנהלות העסקית של החברה, שנודעה בעיקר בתוקפנותה, עוררה אנטגוניזם מצד מתחרותיה, ולא אחת גם מצד הרגולטורים. SBY היתה הכוח הדומיננטי שדחף להעדפת ההתקנות על גגות מבנים אל מול לחצי חברות מתחרות לתעדף פרויקטים קרקעיים. לפי הערכות, SBY החזיקה בנתח שוק של כ-20% בהתקנת מערכות PV קטנות (עד 50 קילוואט).

החברה התקינה מערכות סולאריות קטנות בהיקף כולל של כ-50 מגה-ואט מתוך סך מכסות של 250 מגה-ואט. בידי החברה היה צבר הזמנות גדול להתקנות נוספות על גגות, לרבות של מערכות בינוניות (עד 5 מגה-ואט) - אך אלה נבלמו בעקבות החלטת רשות החשמל להקצות מכסות גם לפרויקטים קרקעיים, תוך גריעת המכסה שבה קיוותה SBY לתפוס נתח שוק של כמעט שליש.

בשיחה עם TheMarker תלה אתמול קפלינסקי את מצבה של החברה ברגולציה בענף הסולארי, שעברה לטענתו לתעדף פרויקטים קרקעיים בלחץ החברות הגדולות ועתירות ההון במשק, ובמקביל התעכבה בהסדרת ייצור עצמי של חשמל. SBY ניהלה בשנים האחרונות קמפיינים ציבוריים ומשפטיים נגד מהלכי הרגולטורים, וכן נגד מתחרותיה - על המכסות המוגבלות של הסבסוד הסולארי. קפלינסקי תקף לא אחת את מדיניות רשות החשמל ומשרד האנרגיה, והלין על החלטתם להפנות מכסות לייצור חשמל סולארי במתקנים קרקעיים - אשר הורידה לטמיון כמה מהפרויקטים שקידמה SBY.

SBY ניסתה אז להפנות את הפעילות שכבר ייסדה כדי לפנות לפעילות ייזום באיטליה - אך כשלה. לדברי קפלינסקי, נקלעה SBY למצוקה תזרימית משמעותית גם בעקבות השתהות רשות החשמל במימוש הסדרת "מונה נטו" - הסדרה שאיפשרה לכל צרכן חשמל פרטי להניח מערכת סולארית גם ללא תעריף מתמרץ. הסדרה זו עוכבה בלחץ חברת החשמל ומשרד האנרגיה, ולטענת קפלינסקי, עיכובה גזר את דינה של SBY.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker