בשל הקיצוץ: מעצ הודיעה לקבלני פרויקט כביש 1 כי לא תשלם להם ב-2014

התאחדות הקבלנים: "המדינה מבקשת מאתנו לממן עבורה את הפרויקטים - והבנקים לא נותנים לנו אשראי"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת נתיבי ישראל ‏(מעצ לשעבר‏) פירסמה מכרז שבו הבהירה לקבלנים המתמודדים בו כי במהלך 2014 לא יזכו לתשלום בגין עבודתם - וייאלצו להמתין ל–2015. מדובר במכרז האחרון שפירסמה החברה בפרויקט הענק לשדרוג כביש 1, בהיקף של כ–2.5 מיליארד שקל. במכרז זה נדרשים המתמודדים ולתכנן ולבצע את הסלילה בקטע שבין מחלף חמד למחלף מוצא. אלא שבאחד מסעיפי המכרז הופיעה להפתעת הקבלנים הערה שכותרתה: “היעדר תשלומים ב-2014”.

לפי מסמכי המכרז, אבני הדרך לתשלום ירווחו כך שהתשלום לקבלנים יחל רק בינואר 2015. הסיבה לכך נעוצה בהחלטה מיולי האחרון על קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה. במסגרת קיצוץ זה נדרש משרד התחבורה “לתרום” חצי מיליארד שקל מתקציבו.
במשרד טענו כי הקיצוץ לא יביא לביטול או להקפאה של פרויקטים, אלא יגולם ב”שינוי תזרימי” שמשמעותו דחייה של תשלומים לספקים ולקבלנים. גורם ממשלתי אמר השבוע
ל–TheMarker כי מדובר ברע במיעוטו: “מה מעדיפים הקבלנים, שלא יהיה פרויקט בכלל?”.

מכיוון שהמכרז ‏(Design Build) מחייב תחילה תכנון, ורק לאחר מכן ביצוע, ייאלץ הזכיין לספוג הוצאות נמוכות יחסית עד למדרגת התשלום הראשונה. ואולם, בהתאחדות בוני הארץ טוענים כי מדובר בחשיפה אבסורדית של מאות אלפי שקלים. “משרד האוצר מגביל את תקציבי חברת נתיבי ישראל והיא נאלצת לבקש מהקבלנים שיממנו את הקמת הפרויקטים מכיסם כאשר התמורה תינתן להם בתשלומים דחויים - בשנה או יותר”, אמרו בהתאחדות.

המהלך גורם להתמרמרות בקרב חברות הקבלן הפועלות בענף התשתיות, בייחוד לנוכח מצוקת האשראי המחמירה בענף. בהתאחדות מזכירים את הגבלת בנק ישראל שלפיה מוגבלים הבנקים באשראי לענפי הבנייה והתשתיות בשיעור של עד 20% מתיקיהם - מה שגורם לבנקים לברור את האשראי הניתן לקבלנים או לייקר את עלויות המימון, שממילא מגולגלות אחר כך לכיסו של הציבור.

כך, טוענים בהתאחדות, ניצבים הקבלנים במעין צבת בין הידוק החגורה התקציבי במשרדי הממשלה לבין הקשחת מדיניות האשראי בבנקים - מציאות שעשויה להביא גם לצמצום מספר השחקנים בענף.

כביש 1צילום: אמיל סלמן

“מדובר במצב בלתי סביר שבו מספר קטן של קבלנים וחברות קבלניות יכולים להתמודד במכרזים”, העיר נשיא ההתאחדות, נסים בובליל. “במקום שהמדינה תעודד תחרות ותאפשר לכמה שיותר קבלנים להתמודד במכרזים היא דוחקת קבלנים ראוים מהשוק, ומנציחה את הריכוזיות”. בובליל קרא למקבלי ההחלטות לפעול לפתרון בעיית האשראי, וקרא לגופים המוסדיים להיכנס לתחום התשתיות ולהעמיד ערבויות לחברות קבלניות.

“יש להבין שעל אותה מסגרת אשראי של הבנקים מתמודדים גם חברות הבניה למגורים, גם חברות הבונות משרדים ומבני ציבור, וגם חברות גדולות המתמודדות במכרזי הזכיינות של המדינה, שגוזלים חלק ניכר מהאשראי המיועד לענף”, אמר.

נסים בובלילצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker