גם לנמל אשדוד יש דרישות: רציף במיליארד שקל ומדיניות שכר עצמאית

הנהלת החברה הממשלתית מבקשת ממשרדי התחבורה והאוצר כי אם יוקמו נמלים פרטיים מתחרים - יאושר לה להעמיק את אזור העגינה כדי שיוכל לקלוט אוניות מטען גדולות, ויוקצו לה 300 דונם נוספים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

לצד התנאים שהציבו ועדי העובדים בנמלי חיפה ואשדוד, כדי שיסכימו ליישום רפורמה בנמלים ולפתיחת הענף הנמלי לתחרות, מתברר כי גם לחברת נמל אשדוד הממשלתית יש דרישות ממשרדי התחבורה והאוצר לגבי הרפורמה המתוכננת.

בדומה לתנאים שהעמידו העובדים, מבקש גם הנמל להסב את רציף התפזורת שלו ‏(רציף 21‏) לרציף מכולות מודרני. הכוונה היא לשדרג 550 מטר מתוך 850 מטר של הרציף לפריקת מכולות, תוך חיזוק הרציף לקליטת עגורנים גדולים ורכישת הציוד החדש.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

ההולילנד החדש: שיכון ובינוי ביקשה - ועיריית ת"א הכפילה את גובה מעונות הסטודנטים

בנט: "עזיבת הארץ לתקופה קצובה - חוויה מפרה"

נמל אשדודצילום: אילן אסייג

כמו כן, מבקש הנמל להעמיק את שוקע הרציף, כך שיוכל לקלוט אוניות מטען גדולות. בנוסף, דורשת חברת הנמל הקצאה של 300 דונם נוספים סמוך לרציף המשודרג, כשטח עורף תפעולי למכולות ולאחסון רכב מיובא.

לפי הערכות, המהלך יביא לגידול של 30%-40% בתפוקת הפריקה וההטענה הפוטנציאליות של הנמל. לטענת הנמל, הגדלת השוקע נדרשת לנוכח הגידול בהיקפי אוניות המטען בעולם, ולכן מחוייבת המציאות בעידן שבו יידרש הנמל להתחרות במפעילים פרטיים.

בנמל מעריכים כי יצליחו להשלים את העבודות בתוך 4-3 שנים. עלות המהלך נאמדת במיליארד שקל - שמתוכם מבקש הנמל מימון של 290 מיליון שקל מידי חברת נמלי ישראל ‏(חברת הנכסים הממשלתית‏). את היתרה מבקש הנמל להשקיע ממקורותיו, על חשבון הדיווידנד למדינה.

לצד דרישות בתחום התשתיות, מבקשת החברה גם להשתחרר מכבלי הרגולציה של אגף השכר במשרד האוצר - ולאפשר לה גמישות ניהולית בקביעת מדיניות השכר. זאת, בטענה כי כניסה לעידן של תחרות מול מפעילי נמלים פרטיים תחייב אותה בגמישות גבוהה יותר בקביעת מדיניות השכר והתמריצים לעובדים.

דרישות אלה של הנמל הועלו ברובן כבר בעבר, אך הוגשו כעת מחדש לקראת פתיחת המשא ומתן הרשמי ליישום הרפורמה המחודשת בנמלים.

עובדי נמל אשדוד הציבו בפני הממשלה דרישות מרחיקות לכת, שכללו בין היתר גם את הקמת נמל היובל ב' באשדוד במימון ציבורי, והעברתו לידיהם. זאת, לצד העמקת השוקע ברציפים הקיימים, הארכת שובר הגלים בנמל - ואף רכישת מנופי שער וגשר חדשים במימון ממשלתי. לפי הערכות, עלות הקמת נמל היובל ב' לבדה מוערכת ב-750 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker