נמל אשדוד: "הופעלו לחצים על לקוחות הנמל להשתמש בשירותיו של חסן" - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נמל אשדוד: "הופעלו לחצים על לקוחות הנמל להשתמש בשירותיו של חסן"

בתגובה שהגישה לבית המשפט, מסבירה חברת הנמל מדוע הפסיקה את פעילות החברות הפרטיות של חסן בשטחה: "הוא קנה לעצמו מעמד מיוחד. בכוחו להיטיב ולהרע עם עובדים - הם רואים בו את מנהיגם וסרים למרותו"

28תגובות

"מצב שבו עובד נמל הוא גם יו"ר ועד העובדים, בעל מעמד מרכזי והשפעה ניכרת על כלל הפעילות בנמל, וגם מקורב מבחינה עסקית, משפחתית ואישית לחברה פרטית המספקת מגוון רחב של שירותים ללקוחות הנמל - הוא מצב מובהק שיש בו חשש לקיומו של ניגוד עניינים אסור", כך טוענת לא אחרת מאשר חברת נמל אשדוד, בהסבר שמסרה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. זאת, לאחר שנים שבהן "העלימה עין" מפעילותו העסקית הפרטית של אלון חסן בשטח הנמל ושינתה את מדיניותה רק באחרונה.

תשובת הנמל נמסרה בתגובה לעתירה שהגישה נגדו חברת דנה שירותי נמל ולוגיסטיקה, לאחר שנדרשה לפני כשבועיים להפסיק את פעילותה בנמל ולפנות את משרדיה משטחו. דנה היא אחת החברות הפרטיות שהשליטה שבהן יוחסה לחסן, שסיפקה שירותים לוגיסטיים ללקוחות הנמל - לעתים גם על חשבון עובדיו. בעלי דנה הוא היזם יניב בלטר, שותפו לעסקים של חסן, ומנהל התפעול של החברה הוא דוד חסן, בן דודו של אלון. גם גיסו, משה אסרף, מועסק בחברה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

רק 54% מכלל האוכלוסייה מועסקים; עלייה בפניות לסיוע ממשרד הרווחה

כך מעלה HOT ללקוח את המחיר ב-10% בחודש

איליה מלניקוב

במהלך החודשים האחרונים דן דירקטוריון הנמל במעמדה של דנה לוגיסטיקה ובדרכים לאכוף את הוראת רשות החברות להפסיק את הפעילות העסקית של חברות שלהן זיקה לחסן בשטח הנמל. זאת, אגב, לאחר שהתברר כי הנמל הקצה לכאורה לחברה שטח לשימושה התפעולי בלא מכרז. לפני שבועיים הורתה הנהלת הנמל לחברה להפסיק את פעילותה של דנה לוגיסטיקה - למעט מחויבותה החוזית כלפי חברת שמן, וכן שללה את רישיונות הכניסה לנמל של עובדיה. בתגובה עתרה דנה לבית המשפט בבקשה להוצאת צו ביניים, שכן לטענתה מדובר ב"מכת מוות" עבורה.

בתשובתה לעתירה, שהוגשה על ידי עורכי הדין דניאל אברבנל וגיא פורר ממשרד יגאל ארנון ושות', תיארה חברת הנמל כיצד בא לידי ביטוי ניגוד העניינים לכאורה שבגינו הפסיקה את עבודת דנה בנמל. "במהלך השנים הרבות שבהן חסן משמש בתפקידיו האמורים הוא קנה לעצמו מעמד מיוחד וכוח רב בקרב עובדי הנמל. בכוחו היטיב ולהרע עם עובדים, מעבר להשפעתו על ציבור העובדים כולו. לא יהא זה מוגזם לומר שעובדי הנמל רואים בו את מנהיגם וסרים למרותו, ושעל פיו יישק דבר בכל הנוגע להתנהלות העובדים במסגרת יחסי העבודה בנמל", נכתב בתגובה.

עוד נכתב כי "קיים ניגוד עניינים מובנה בין תפקידו של חסן כיו"ר ועד עובדי הנמל, שאמור לדאוג לעניינם של העובדים, לבין האינטרס האישי שלו, בהיותו קשור למבקשת המספקת שירותים ללקוחות הנמל הנזקקים לשירותיהם של עובדי הנמל, ואף עושה בעצמה שימוש בעובדי הנמל לצורך ביצוען של עבודות נמליות".

בן הדוד של חסן: "כדאי לכם לעבוד עם דנה"

לטענת חברת הנמל, "מעורבותו העמוקה של חסן בעסקים הפועלים בנמל מקימה חשש לניגוד עניינים חמור". זאת, נטען, כאשר הביקורת שעורכת בימים אלה ההנהלה באמצעות בודקים חיצוניים "ביססה את קשריו הענפים והמגוונים ‏(עסקיים, משפחתיים ואישיים‏) של חסן עם דנה. בבדיקה גם נמצאו אינדיקציות לשימוש בקשרים שבין המבקשת לבין חסן ובהשפעתו הניכרת של חסן על הנעשה בנמל, כדי להפעיל לחץ על לקוחות של הנמל, על מנת שאלה יעשו שימוש בשירותיה של המבקשת דווקא ויעדיפו אותם על שירותיהן של חברות המספקות שירותים דומים בנמל".

את הטענה הקשה נימק הנמל בשני מקרים שנחשפו בתחקיר שביצעה שרון שפורר ושפורסם ב"הארץ". במקרה הראשון תואר כיצד דוד חסן הציג עצמו בפני גורמים בחברת כיל מקבוצת החברה לישראל כ"בן דוד של אלון", וציין בפניהם כי "כדאי להם" לעבוד עם דנה. "כאשר כיל סירבה להצעה, עובדי הנמל גרמו לכאורה לאירוע שבו נשפך לים חלק ממטען גופרית של כיל, דבר שהזיק לכיל וגרם לכך שהופנו כלפיה טענות לחריגה מתקני איכות הסביבה", נכתב בעתירה.

במקרה שני אוזכרה השבתת פעילות טעינת הגרוטאות בנמל על ידי חסן, בעקבות צעדי אכיפה שנקט המשרד להגנת הסביבה נגד עובדי הנמל. "מרגע שבו יצואני הגרוטאות התקשרו עם דנה בהסכם לפיקוח על טעינת הגרוטאות, רק אז נאותו העובדים לשוב לעבודתם", נכתב. "כעובד נמל - על חסן לייצג ולשרת את האינטרס הנמלי הכולל, תוך מתן שירות שוויוני והוגן ללקוחות הנמל כולם, ללא פניות. אך קיים חשש כי לנוכח מעמדו, עובדי הנמל יתנו עדיפות בשירותים שהם מספקים לאותם לקוחות של חברת הנמל המנהלים עסקים עם דנה", נכתב בתגובה.

לטענת הנמל, חסן מרכז בידיו מידע פנימי רב, שאותו הוא עלול לנצל כדי לקדם את עסקי דנה בנמל. "קיים חשש שלקוחות הנמל יעדיפו את דנה על פני חברות אחרות שמספקות את אותם שירותים, מתוך הנחה כי הדבר יקל עליהם בהתנהלותם בנמל", נטען לפיכך.

בכתב התגובה חשפה עוד הנהלת הנמל כי בסוף יוני נפגש בלטר עם יו"ר הנמל, גדעון סיטרמן, וביקש ממנו בעצמו לסיים את ההתקשרות בין דנה לבין חברת הנמל בנוגע לשכירת השטח התפעולי - ולהעברת השירותים שהיא מספקת לידי חברת הנמל, בטענה כי ההתקשרות גורמת לדנה "נזק תדמיתי". במקביל, כך נטען, סירבו חסן ובלטר לשתף פעולה עם בדיקת הביקורת החיצונית שהזמינה ההנהלה.

בא כוחו של אלון חסן, עו"ד רונאל פישר, מסר בתגובה: "הנמל משתמש בציניות ובחוצפה בעובדה שחסן אינו צד להתנהלות המשפטית בין דנה לבינם - ובצדק אינו צד, כי אין לו כל נגיעה לעניין. ההשתלחות בחסן בכתבי הטענות של הנמל, לרבות שקרים של ממש, נשענים על כך שחסן אינו יכול להזימם והם נעשים מאחורי גבו".

במהלך הדיון שהתקיים אתמול בעתירה בבית המשפט, הסכים בא כוחה של דנה למחוק את העתירה ולמשוך את הבקשה לצווי ביניים. זאת, לנוכח הערות השופטת ולאחר שהנמל הסכים לאפשר לעובדי דנה להמשיך בשירות חברת שמן, ובמידת הצורך - לאפשר למנהליה לפקח על הוצאת רכוש החברה מהנמל.

הנהלת נמל אשדוד אירחה את הוועדים במלון לשיחות גישור

הנהלת נמל אשדוד פתחה אתמול בדיונים עם ועדי העובדים בנמל, באשר לשינוי הסכמי העבודה שהונהגו עד כה בנמל. לשם כך, שכר הנמל שירותי קייטרינג ואולם כנסים במלון הולידי אין באשקלון, והזמין לשם כ–30 מאנשי הוועדים השונים בנמל.

הליך ההידברות נדרש על ידי בית הדין הארצי לעבודה, שחייב את הנהלת הנמל לפתוח במו”מ מול העובדים לפני יישום צעדים מנהלתיים שדרש דירקטוריון הנמל ליישם. בין היתר, מדובר בהסדרים חדשים לייעול העבודה וכן גיבוש תקנון משמעת חדש - ובראשו, כללי השעייה ופיטורים של עובדים המואשמים בפלילים וכן איסור על העסקת קרובי משפחה של עובדים בנמל במשרות רגישות.

בתחילת השנה השבית ועד העובדים את הנמל בעקבות דרישת הדירקטוריון להעביר מתפקידה את מזכירת מנכ”ל הנמל, המקורבת לוועד העובדים ונשואה לעובד נמל. בהמשך, עיכבו הוועד וההסתדרות את פיטוריהם של שני עובדים שהואשמו בעבירות מין ומרמה. לשם ניהול המו”מ, שכר נמל אשדוד את שירותי הגישור של עו”ד דורית טנא־פרצ’יק, לשעבר מנהלת הלשכה המשפטית בהסתדרות העובדים. ככל הידוע, לא קדם להתקשרות הליך מכרזי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#