העיצומים בנמלים נמשכים; הנהלת נמל חיפה נוקטת צעדים נגד העובדים

(עדכון) נמל חיפה: מהיום לא יושבצו עובדים למשמרות נוספות ולא יקבלו גמול על שעות נוספות ■ גורם באחת מהנהלות הנמלים: "זה מתחיל לאט, בטפטוף, ואז מתחיל מבול" ■ אמש הצטרפו העובדים בנמל אשדוד לשיבושים

דניאל שמיל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שיבושי העבודה הלא מוכרזים בנמלי חיפה ואשדוד נמשכים: בחיפה החלו השיבושים, שמתבטאים בהאטת עבודה, מאתמול בצהריים, ואמש הצטרפו העובדים בנמל אשדוד לשיבושים. כעת, אחרי שהתפוקה ירדה ב-30%, מתחילה הנהלת הנמל לנקוט בצעדים נגד השביתה, שאינה חוקית.

הנהלת נמל חיפה הודיעה לעובדים כי החל מהיום לא יושבצו עובדים למשמרות נוספות ולא יקבלו גמול על שעות נוספות. בנוסף, אם תפוקת העבודה הכוללת תפחת מ-140 במשמרת, לא תשולם פרמיה אוטומטית (המכונה פרמיה "פיקס", ולא מותנית בהספק העבודה). עוד הודגש לעובדים כי השיבוצים לעבודה יעשו בהתאם לצרכי החברה, ואם עובד ייסרב למקום השיבוץ, הוא לא יעבוד באותה משמרת ולא יקבל שכר. בשלב זה, הנמלים, או התאחדות התעשיינים, טרם פנו לבית הדין לעבודה בעניין שיבושי העבודה בנמלים, שנעשים ללא הכרזה מראש ובניגוד להוראת בית הדין. בנמל אשדוד טרם הגיבו לעיצומים, ולא מסרו נתונים לגבי היקפם.

בית הדין הארצי לעבודה קבע לפני כשבוע כי המדינה יכולה להחליט על הקמת נמלי ים חדשים ולא צריכה לקבל לצורך כך את הסכמת בהעובדים בנמלי הים הקיימים. "לעת הזו אין מקום להתיר להסתדרות לקיים שביתה, אלא יש לתת הזדמנות נוספת למיצוי מהלכי ההידברות בין המדינה, חברות הנמל וההסתדרות, כמתחייב מיחסי עבודה קיבוציים", קבעו סגן הנשיאה יגאל פליטמן והשופטים עמירם רבינוביץ ולאה גליקסמן.

אניות ממתינות בכניסה לנמל אשדוד, היוםצילום: אילן אסייג

הוועדים כבר הכריזו כי הם מתכוונים לשבש את העבודה לאחר תקופת החגים, אולם לא הגיבו להחלטת בית הדין שאסרה עליהם לעשות כן. העובדים מוחים על כוונתה של המדינה להקים שני נמלים פרטיים, המתאימים לאוניות גדולות במיוחד, באשדוד ובחיפה, בסמוך לנמלים הקיימים.

עובדי הנמלים הוותיקים חוששים כי הנמלים החדשים יפחיתו את הביקוש לשירותי הנמלים הקיימים, וכך ייפגעו תנאי העבודה שלהם. מוועדי שני הנמלים טרם התקבלה תגובה.

בנמל אשדוד מורגשת היום האטה בקצב העבודה, ואניות רבות ממתינות לפריקתן וטעינתן. אתמול היתה ירידה בקצב הפריקה והטעינה גם בנמל חיפה, וייתכן כי הדבר מצביע על "שביתה איטלקית" לאחר שבית הדין לעבודה אסר על עובדי הנמלים לשבות.

גורם באחת הנהלות הנמלים אמר אתמול כי "ברור שמשהו קורה, תמיד זה מתחיל לאט, בטפטוף, ואז מתחיל מבול". במקרה שהשיבושים יימשכו, יפנו הנהלות הנמלים לרשות החברות הממשלתיות ולמשרד האוצר, כדי שאלה ישקלו לפנות לבית הדין לעבודה.

בתגובה להחלטת הנהלת נמל חיפה שיגר ועד העובדים מכתב להנהלה, לפיו "לא ידוע לנו על שום עיצומים, ואין הפרת הסכמים מצד נציגות העובדים". לפי מכתב זה, אין ירידה בתפוקות, ולמעשה הנהלת הנמל מחייבת עובדים לעבוד על כלים שאינם תקינים. העובדים אף כותבים כי "צר לנו שבעקבות רצונכם להגיע לתפוקות גבוהות של מנופי גשר הנכם מוכנים לעבור על חוקי הבטיחות ועל ידי כך לסכן חיי אדם".

הצעדים של ההנהלה יגרמו למחסור חמור בכוח אדם, טוענים העובדים, ולהקטנת תפוקות. כך, למשל, לא יוצב בקרת רכבת והדבר יפגע בתנועת רכבות מטען לנמל.  "עקב הנחיותך , תיגרם ירידה בתפוקה באופן ישיר והדבר על אחריותך ואל לך להאשים את העובדים בנמל חיפה בעיצומים מכל סוג שהוא שכן הירידה בתפוקות היא פועל יוצא של אי שיבוץ העובדים בתחנות העבודה הרלוונטיות", נכתב, והעובדים מציינים כי נעשתה פנייה ליו"ר ועד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, בעניין.

בתוך כך, בנמל אשדוד מכחישים כי יש האטה או עיצומים בנמל. מחברת נמל אשדוד נמסר כי "נכון לרגע זה אין כל ממצא או נתון השוואתי המעיד על שיבושים או עיצומים בעבודה התפעולית בנמל אשדוד. החברה בוחנת מקרוב את מצב הפעילות ובוחנת כל שינוי במגמה"

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker