בגיבוי ביה"ד לעבודה: עובדי חברת החשמל סירבו לשתף פעולה - והחברה פירסמה דו"חות חסרים - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בגיבוי ביה"ד לעבודה: עובדי חברת החשמל סירבו לשתף פעולה - והחברה פירסמה דו"חות חסרים

רשות החשמל דרשה מהחברה לפרסם את העלות שהיא גובה מהציבור בעבור ניהול מערכת החשמל - אך עובדי החברה סירבו להעביר נתונים ובית הדין גיבה אותם

24תגובות

חברת החשמל החסירה נתון כספי שנדרשה לפרסם בדו”חותיה הכספיים לרבעון השני של 2013, בעקבות סירוב של עובדים בחברה להעביר אותו. ועד העובדים של חברת החשמל טען כי מסירת הנתון עשויה לכאורה לקבוע “עובדות בשטח” באשר ליישום רפורמה בחברה, והורה שלא לשתף פעולה עם הנהלת החברה. ההנהלה פנתה לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, בטענה כי היא חשופה לסנקציות פליליות במקרה של דיווח חסר.

בערב חג סוכות דחה בית הדין את העתירה, וקבע כי צעד העובדים הינו בגדר “שביתה לגיטימית ומידתית”. להחלטה קדמה עליית מדרגה חסרת תקדים במשבר האמון בין בית הדין לבין נציגי המדינה. זאת, על רקע שורה של פסיקות שבהן גיבה בחודשים האחרונים בית הדין לעבודה בחיפה את מהלכי ועד העובדים של חברת החשמל לסיכול פתיחת ענף החשמל לתחרות.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

המחיר היקר שאתם משלמים עבור העושר הגרפי של ה-iOS7

10 דברים שכדאי לדעת על השוק האפור בישראל

תומר אפלבאום

נציגי המדינה נמנעו מלהגיש תצהיר לבקשת בית הדין, הסתפקו בתגובה קצרה כמענה לתהיות שהעלה - וגררו תרעומת מצד הרכב הדיינים. במדינה סירבו להתייחס לנסיבות המקרה וציינו כי החלטת בית הדין לעבודה נלמדת.

בעקבות כניסתם של יצרני חשמל פרטי לענף החשמל, ביקשו רשות החשמל וחברת החשמל לחשב את חלקם היחסי של הספקים החדשים בעלות ניהול המערכת - שבה נושאת כיום חברת החשמל. במאי פרסמה הרשות את העלות המוערכת שאותה גובה החברה מדי שנה בגין שירותי ניהול המערכת. עלות זו הוערכה על ידי הרשות ב–240 מיליון שקל. הרשות ציינה כי זו הערכה זמנית, שממנה תגזור את כיסוי העלויות לחברה. לאחר שיתקבלו הנתונים החשבונאיים המפורטים מהחברה, כך נקבע, ולאחר שזו תדווח עליהם בביאורים לדו”חותיה הכספיים - ייקבע תעריף ניהול מערכת קבוע, והפרשים שיתבררו אז יבואו לידי ביטוי בהתחשבנות בדיעבד.

חברת החשמל חשופה לסנקציות פליליות

רשות החשמל הודיעה לחברה כי תנאי להכרה בעלויות אלה שקבעה יהיה דיווח על עלות האמת בדו”חות הכספיים, אלא שעובדי החברה סירבו לשתף פעולה עם הביאור הנדרש ולמסור להנהלה כל נתון אודות עלויות ניהול המערכת. לטענת העובדים, מדובר למעשה ב”רפורמה זוחלת”, שבמסגרתה מנסה המדינה להפריד את ניהול המערכת מחברת החשמל - מהלך שעומד בבסיס הרפורמה המתוכננת בחברה, אך בלא חתימה על הסכם מולם. העובדים טוענים כי עד לאחרונה, לא הופיע ניהול המערכת כרכיב נפרד בדו”חות הכספיים של חברת החשמל, ועלויות הניהול נלקחו בחשבון כחלק מעלויות של מקטעים אחרים קיימים בפעילות החברה. חשיפת עלויות הניהול, טענו העובדים, תכשיר למעשה את הקרקע להוצאת הניהול מידיהם באופן חד־צדדי ותיצור עובדה מוגמרת.

אליהו הרשקוביץ

חברת החשמל טענה מנגד כי רשות החשמל מוסמכת לקבוע חובות בדבר רישום חשבונאי ודיווח לציבור, ולכן היא חשופה לסנקציה פלילית באשר לאי מילוי חובתה. עוד טענה כי תכלית עיצומי העובדים עד כה היתה לחדש את המשא ומתן מול המדינה ליישום הרפורמה - ומשזה הותנע, אין עילה לקיום העיצומים. עוד הזהירה החברה כי העיצומים עלולים לגרום לה לנזק בלתי מידתי, משום שיעמידו בספק את ההכרה בעלויות של 240 מיליון שקל.

הרכב בית הדין, בראשות השופטת עפרה ורבנר, כינה את דרישת הדיווח שהפנתה רשות החשמל ואת התניית כיסוי העלויות בדיווח במילה “תמוהה”. בית הדין ביקש בין היתר מהמדינה לנמק מדוע בחרה להעלות דרישה זו כעת, מדוע היא מתנה את הזרמת הכספים בהוספת ביאורים - ומדוע אינה ממתינה עם הדרישה לסיום המו”מ על הרפורמה בחברה.

ואולם, בקרב נציגי המדינה התקבלו דרישות הנמקה אלה בתרעומת. כבר בפסיקות קודמות שקיבל בית הדין באשר לסירוב העובדים לקיים אחר הוראות רגולציה, סברו במדינה כי בית הדין לעבודה חורג מתחום סמכותו, וכי אין ביכולותו לנתח החלטות מקצועיות שמקבלת הממשלה ושאינן פוגעות לכאורה בתנאי העסקתם של העובדים. במדינה טענו בעבר כי עיצומי העובדים הם בגדר “שביתה פוליטית”, המכוונת נגד החלטת הממשלה לפתוח את ענף החשמל לתחרות, וכי בית הדין נהפך למעין ערכאת ערעור לרגולציה.

במהלך הדיון בבית הדין בחיפה, טענו נציגי המדינה כי חברת החשמל מחוייבת לדווח על תוצאותיה לפי כל מקטע פעילות בנפרד, וכי השקיפות בחשיפת נתוני ניהול המערכת נדרשת לנוכח כניסת היצרנים הפרטיים וכדי לשלול מציאות שבה יידרש תשלום כפול מהציבור. לפיכך, הסתפקה המדינה בהפניית בית הדין לבקשות קודמות שהוגשו לפניו בסכסוכים הקודמים - וויתרה על הגשת תצהיר נוסף.

מהלך זה עורר את חמתו של בית הדין, שכינה את התגובה “סתמית”. בהכרעת הדין נכתב כי “הביאורים הנדרשים הם חלק משינוי מבני שאותו מעוניינת רשות החשמל לקדם, ובתוכן הביאורים יהיה כדי לסייע בקבלת החלטה אילו פעילויות יוצאו מידי חברת החשמל”. עוד טענו הדיינים כי ההחלטה לא תביא בהכרח לפגיעה כספית בחברה, שתוכל לרשום את כיסוי העלויות המעוכב כ”חוב” של הרשות כלפיה, ולכן אין דחיפות בחיוב העובדים לשתף פעולה.

ניר קידר

בינתיים, כללה החברה בדו”חותיה הכספיים איזכור לדרישת רשות החשמל ולהתנגדות ועד העובדים למילוייה. אומדן עלות הניהול של רשות החשמל נכנס לתוקף החל ביוני, ועל בסיסו מחושב כיסוי ההוצאות המוכר לחברה. לפי שעה, לא ברורה עמדת רשות ניירות ערך בעניין.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#